Формування бюджетів космічних інституцій (NASA, ESA)
Як формуються бюджети найбільших космічних агенцій світу?
Відповідно до звітів Euroconsult’s сукупні світові державні витрати на космічну сферу у 2020 році становлять 82 млрд дол. Найбільшими бюджетами оперує США, а саме NASA – 22.629 у 2020 - му та 23.2 млрд дол. у 2021 році (що становить менше ніж 0,5% від загального федерального бюджету), а також Європейське космічне агентство - 6.49 млрд євро.
NASA (National Aeronautics and Space Administration) підпорядковується виконавчій владі США, а саме Президентові. Проект бюджету NASA на рік спочатку погоджується всередині космічної адміністрації, а далі надсилається на розгляд до відділу Виконавчого офісу Президента - Офісу менеджменту та бюджету США. Після узгодження всіх пропозицій щодо програм та бюджетів між NASA та офісом менеджменту та бюджету, Президент надсилає законопроект про фінансування космосу до Конгресу (законодавчий орган Сполучених Штатів Америки), де законопроект розглядається ключовими комітетами та здійснюється підготовка акту. Після узгодження законопроекту між усіма сторонами він приймається Конгресом та підписується Президентом.
У цьому році пропозиція Президента США до законодавчого органу щодо коштів на 2022 рік для NASA становила 24.8 млрд дол., що на 1.5 млрд дол., або на 6% більше ніж у 2021 році.

Credits: NASA
NASA підтримує понад 312 000 робочих місць та до її структури входить близько 20-ти дослідницьких та космічних інституцій. Сьогодні космічна адміністрація США одночасно працює над розвитком декількох програм і одним з основних пріоритетів є напрям “Moon to Mars” метою якого є відправити людей на Місяць для проведення на його поверхні більш глибоких досліджень, які використають для того, щоб в майбутньому доставити людей на Марс. Для досягнення задач проекту NASA об’єднує зусилля промисловості США, науковців та міжнародних партнерів. До прикладу, одними з найбільших партнерів NASA є приватні космічні компанії SpaceX, Blue Origin LLC і т.д., а також було обрано американську компанію Firefly Aerospace, що належить до Noosphere Venture Partners, виконати контракт, щоб забезпечити доставку вантажу на Місяць. Засновником Noosphere Venture Partners є Максим Поляков, який розвиває вертикально-інтегрований космічний бізнес та народився і виріс в Україні в місті Запоріжжя.
Варто зазначити, що Україна стала дев’ятою країною-підписантом домовленостей щодо участі в програмі НАSА «Артеміда».
Ще однією з інституцій, що має одні з найбільших бюджетів є Європейське космічне агентство (ЄКА). Річні бюджети формуються внаслідок внесків країн – учасниць, а також Європейського Союзу. І хоча ЄКА не є органом Європейського Союзу, однак вони все більше працюють разом для досягнення спільних цілей, зокрема, над реалізацією флагманських програм ЄС Galileo та Copernicus, тому, до прикладу, 26% від бюджету на 2021 рік надходять саме з ЄС. Програми даної космічної агенції діляться на обов’язкові та додаткові. Усі держави-члени роблять внесок в обов’язкові програми в розмірах, що вираховуються відповідно до валового національного продукту (ВНП) такої країни. Інші додаткові програми цікавлять лише деяких держав-членів, які можуть вільно вирішувати рівень свого залучення. Найбільші внески у 2021 році зробили Франція, Німеччина та Італія. Важливим є те, що ЄКА працює на основі географічної віддачі, тобто вона інвестує в кожну державу-член за допомогою промислових контрактів на космічні програми, на суму, що є більш-менш еквівалентна внеску кожної країни.
Щодо коштів в Україні, то згідно закону «Про космічну діяльність» виділення коштів з Державного бюджету України для фінансування космічної діяльності за державними замовленнями здійснюється на основі Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми, яка розробляється на п’ять років і затверджується Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів.
Згідно проекту даного документу на 2021-2025 роки, фінансування програми (на 5 років) з державного бюджету буде близько 15 млрд гривень, бюджети є відносно невеликими в порівняні з тими, що виділяються на космос в інших державах, тому, щоб вистояти на конкурентному світовому ринку та оптимально використовувати наш потенціал у цій сфері планується залучення й інших джерел фінансування: кошти інвестиційних та інноваційних фондів, власні кошти підприємств, забезпечення надходження у космічну індустрію з приватного сектору та в результаті міжнародного партнерства.
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко вчора о 17:15
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви Сергій Немчинський вчора о 16:39
- Моральна шкода за невиконання рішення суду Артур Кір’яков вчора о 14:21
- Путінський режим знову показує своє справжнє обличчя: цього разу – проти азербайджанців Юрій Гусєв вчора о 10:51
- Зелений прорив 2025: як відновлювана енергетика відкриває шлях для України Ростислав Никітенко вчора о 10:22
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним Максим Гусляков 28.06.2025 20:49
- Мир начал избавляться от иллюзий, связанных с ИИ Володимир Стус 27.06.2025 23:54
- Триваюче правопорушення – погляд судової практики Леся Дубчак 27.06.2025 16:19
- Дике поле чи легальна сила: навіщо Україні закон про приватні військові компанії (ПВК)? Галина Янченко 27.06.2025 16:03
- Реформа "турботи" Андрій Павловський 27.06.2025 12:07
- Оцінка девелоперського проєкту з позиції мезонінного інвестора, як визначити дохідність Роман Бєлік 26.06.2025 18:39
- Весна без тиші: безпекова ситуація на Херсонщині Тарас Букрєєв 26.06.2025 17:24
- Краще пізно, ніж бідно: чому після 40 саме час інвестувати в фондовий ринок Антон Новохатній 26.06.2025 16:20
- Президент поза строком: криза визначеності й мовчання Конституційного суду України 727
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 296
- Реформа "турботи" 236
- Житлово-будівельні товариства: як знизити ризики у новому житловому будівництві 117
- Краще пізно, ніж бідно: чому після 40 саме час інвестувати в фондовий ринок 91
-
Літній базовий гардероб – 2025: як зібрати стильну і зручну капсулу – пояснює стилістка
Життя 7048
-
21 удар по одному заводу. У Дрогобичі розповіли про наймасштабнішу атаку за час війни
Бізнес 4918
-
Антиамбітність – не лінь, а вибір: чому slow success набирає обертів
Життя 4176
-
На Черкащині викрили незаконний видобуток каолінів: за майже три роки – 14 000 тонн
Бізнес 4174
-
Втратив бізнес в окупації та пережив два інсульти. Як ветеран відкрив поліграфічну фірму в Одесі
Бізнес 3077