Що для громадського сектору значить SOM та її вплив на ситуацію в Україні?
На зустрічі SOM обговорили локалізацію гуманітарних дій, підкресливши роль українських НУО в лідерстві та реагуванні на виклики.
Українське суспільство в умовах війни переживає кризу за кризою, громадянське суспільство попри складні виклики і загрози намагається максимально консолідуватися, щоб допомогти своїм громадянам. Сучасні НУО в Україні поряд із традиційною діяльністю розвивають гуманітарний напрямок активностей, взаємодіючи з державним сектором, міжнародними партнерами та донорами.
Що таке SOM, та які її результати?
Одним із прикладів дієвої взаємодії вище озвучених акторів можна назвати п’яту Зустріч високопосадовців з гуманітарних питань (SOM), що відбулася наприкінці січня 2025 року у Брюсселі. Захід об’єднав представників урядів понад 30 країн, які надають гуманітарну підтримку Україні, а також міжнародних і національних громадських організацій та українського уряду, зокрема Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я, ДСНС тощо. Цьогорічна адженда передбачала насамперед питання фінансування та координації гуманітарної допомоги, а також відбудови України. Результатом Зустрічі стало рішення про необхідність формування довгострокових стратегій гуманітарної підтримки з орієнтацією на локальні ініціативи.
Результати Зустрічі для громадського сектору України
Для українських НУО цей захід, у першу чергу, означає зміщення стратегічного акценту на локалізацію. Роль локальних громадських організацій у реагуванні на війну в Україні не просто підсвічується, а починає домінувати. І це надзвичайно правильний ухил, адже локалізація є ключовою для забезпечення ефективного, справедливого і сталого гуманітарного реагування. Знання реальних потреб місцевого населення дозволяє українським громадським організаціям ефективніше будувати комунікацію, координацію та дистрибуцію. Українські НУО мають належну експертизу, що дозволяє їм виходити на лідерські позиції в системі гуманітарного реагування. Однак ми маємо розуміти, що популяризація поняття «локалізація» - важлива, але недостатня міра. Вкрай необхідні дієві інструменти вимірювання прогресу та налагоджена система звітності. Моніторинг результатів, глибинний аналіз та оперативна робота над помилками - ось запорука дієвої локалізації.
Також не варто забувати, що діяльність українських НУО в контексті локалізації все ще обтяжена суттєвими бар’єрами. Зокрема, до них можна віднести:
- брак повного впливу на розробку проєктів;
- відсутність такої ж інституційної підтримки, як у міжнародних грантоотримувачів;
- наявність структурних нерівностей попри важку і самовіддану роботу.
Подолання цих перепон цілком реальне, і шлях до нього лежить крізь розбудову відповідальності за локалізацію. Національні організації повинні бути не лише включеними, а й розглядатися як рівноправні партнери. Тому що, зрештою, ми всі поділяємо одну мету: допомогти людям, які цього найбільше потребують. І сьогодні міжнародні гравці та донори мають силу зруйнувати ці бар’єри, а українські НУО готові взяти на себе левову частку обов’язків.
Вплив SOM на сучасний стан українського суспільства
По-перше, для всього українського суспільства цей захід означає небайдужість і наміри продовжувати допомогу Україні у подоланні гуманітарних криз з боку європейських інституцій. Джерела фінансування є і будуть спрямовані в Україну. Це своєю чергою свідчить про гарантії для гуманітарної сфери нашої країни. По-друге, посилення ролі локальний НУО у процесах гуманітарного реагування значить, що ресурси завдяки локалізації будуть розподілені оптимально та своєчасно, з урахуванням нагальних потреб соціуму і запитів його окремих категорій. Адже третій сектор в Україні сьогодні міцний як ніколи, волонтерський рух на піку свого розвитку. По-третє, підтримка ззовні має стати стимулом до внутрішньої підтримки. Це значить, що всі сектори суспільства мають співпрацювати і максимально синхронізувати свої дії в гуманітарному вимірі. Держава, бізнес і НУО – три кити його безперебійного функціонування. Залученість локальних бізнесів і державних установ до спільної реалізації гуманітарно спрямованих ініціатив громадського сектору є запорукою балансу між актуальними запитами від суспільства і відповідями на них.
Ніхто не знає, скільки триватиме війна, і якими будуть її фінальні наслідки. Але пом’якшити їх вплив на українське суспільство можливо шляхом зміцнення локалізації за підтримки зовнішніх і внутрішніх партнерів.
- НеБезМежне право Сергій Чаплян вчора о 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне — правильно назвати схему Дана Ярова вчора о 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко вчора о 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка вчора о 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок вчора о 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель вчора о 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко 30.06.2025 17:15
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви Сергій Немчинський 30.06.2025 16:39
- Моральна шкода за невиконання рішення суду Артур Кір’яков 30.06.2025 14:21
- Путінський режим знову показує своє справжнє обличчя: цього разу – проти азербайджанців Юрій Гусєв 30.06.2025 10:51
- Зелений прорив 2025: як відновлювана енергетика відкриває шлях для України Ростислав Никітенко 30.06.2025 10:22
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним Максим Гусляков 28.06.2025 20:49
- Мир начал избавляться от иллюзий, связанных с ИИ Володимир Стус 27.06.2025 23:54
- Триваюче правопорушення – погляд судової практики Леся Дубчак 27.06.2025 16:19
- Дике поле чи легальна сила: навіщо Україні закон про приватні військові компанії (ПВК)? Галина Янченко 27.06.2025 16:03
- Президент поза строком: криза визначеності й мовчання Конституційного суду України 741
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 381
- Реформа "турботи" 251
- Житлово-будівельні товариства: як знизити ризики у новому житловому будівництві 119
- Краще пізно, ніж бідно: чому після 40 саме час інвестувати в фондовий ринок 114
-
На Черкащині викрили незаконний видобуток каолінів: за майже три роки – 14 000 тонн
Бізнес 7459
-
Найдорожчі весілля в історії: 5500 дронів, верблюди й нескінченна розкіш Безоса, Амбані та Чарльза
Життя 5453
-
21 удар по одному заводу. У Дрогобичі розповіли про наймасштабнішу атаку за час війни
Бізнес 5397
-
Антиамбітність – не лінь, а вибір: чому slow success набирає обертів
Життя 4315
-
"Гарантії безпеки" Кадирової представлять Україну на 61-й Венеційській бієнале: деталі
Життя 3686