Війна – не привід змінюватися?
Якщо ми не будемо змінюватися, перемогти нам буде надзвичайно складно. Це - аксіома
У 2015 році я написав книжку «Гібридна війна: вижити та перемогти». З того часу війна перетворилася з гібридної на конвенційну, найбільш масштабну в сучасному світі, а потреба змінюватися в українському суспільстві нікуди не зникла. Навіть стала сильнішою.
Скоро ми відзначимо другу річницю широкомасштабного вторгнення, і висновки, з якими ми до неї підходимо, залишаються невтішними. Рівень нашої русофобії, мабуть, є достатньо високим, а от забезпечення ефективної стійкості досі ні. Україна наче веде бій з небезпечним екзистенційним ворогом не кулаком, а долонею з розчепіреними пальцями. Удари здійснюються (наші захисники виправдовують суспільну довіру на 1000000000%), але говорити про перспективи Перемоги стає дедалі важче.
Минулого року ми розпрощалися з ейфорією та мріями про легку та швидку перемогу, війна з РФ перейшла у затяжну та виснажуючу стадію. Проте виснажує вона далеко не всіх: на київських вулицях можна побачити автомобілі останніх моделей всесвітньо відомих марок, а корупційні скандали продовжують тектонічний вплив на українське суспільство. Ми втрачаємо єдність суспільства, натомість отримуємо скоробагатьків, «нових олігархів», про яких пише вже і західна преса. Процес перерозподілу найбільш «жирних» компонентів ринку відбувається просто зараз, не очікуючи завершення бойових дій. І як після цього сказати, що «Кому война, а кому – мать родна» виключно російська приказка?
Сумно спостерігати за тим, як практики «діалогу» з бізнесом часів Віктора Януковича грають сьогодні. Однак не поспішайте говорити, ніби нічого не змінилося. І питання не в тому, що «решали» тепер воліють не вдягати дорогі костюми, а намагаються виглядати максимально тактикульно. Україна керується в ручному режимі, нескладно здогадатися, що управління здійснюють «5-6 менеджерів» з президентського офісу, про яких говорив Володимир Зеленський у грудні 2023 року. На владному Олімпі відсутнє розуміння того сумного факту, що війна в Україні викликає все менш яскраві емоції та співчуття. Відсутність привабливого інвестиційного клімату, преференцій для іноземних інвесторів примушує Україну жити від траншу до траншу. Ця ситуація, безумовно, не збільшує впевненість у завтрашньому дні.
Парадоксально, але українська влада зуміла поєднати практики нахиляння бізнесу часів Януковича з новими формами впливу на нього. Одна з особливостей – під тиском опиняються носії гучних імен. Ігор Мазепа навряд чи очікував збагатити досвід інвестиційного банкіра часом перебування у слідчому ізоляторі. Сергія Пашинського президент Зеленський ще у 2019 році публічно називав злочинцем. Компанія Pari Match не перший місяць веде боротьбу проти накладених на неї санкцій, які фактично спричинили зміни на беттінговому ринку. «Київгума» не перестала бути виробником індивідуальних засобів захисту, але навряд чи отримає контракт від Міноборони. Обшуки у «Балістиці» під час війни за виживання України виглядають щонайменше дивними.
Нещодавно Віталій Портников відзначив, що в Україні будується авторитаризм. Влада в умовах вседозволеності, обумовленої, серед іншого воєнним станом, виявилася дуже небезпечним наркотиком. Проте два війни запеклих та страшенно руйнівних дій показали, що перемагають (нехай поки на локальних ділянках фронту) команди добре підготовлених особистостей, а не «гвинтики», які керуються з бункера. Наше спільне завдання – не перетворитися на «маленьку Росію» - сьогодні виглядає складнішим, ніж у лютому 2022 року. Парадоксальним чином Україна вистояла тоді, але сьогодні стикається з викликами всередині країни.
Україна веде Війну за Незалежність. Я часто підкреслюю цей факт у публічних виступах. Проте вона веде і Війну Незалежних – сильних та небайдужих до власної долі. Перемогти у протистоянні з Кремлем можуть лише вони.
- Щодо накладення штрафів одним державним органом за виконання вказівок іншого Олександр Серт вчора о 22:46
- Критично важливі підприємства мають підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року Віталій Соловей вчора о 21:46
- Ракети та дрони тиснуть на психіку Євген Магда вчора о 16:44
- Чому ChatGPT не замінить людей, а допоможе їм стати ефективнішими Ярослав Кондратюк вчора о 11:50
- Rebuild Ukraine: ключовий крок у відбудові України Сильвія Красонь-Копаніаж вчора о 11:31
- Вид судового провадження щодо визначення місця проживання дитини Євген Морозов вчора о 09:47
- С кем собрался воевать Дональд Трамп? Володимир Стус вчора о 01:39
- Право на гідність: шлях до інклюзії та рівності Данило Зелінський 27.11.2024 14:24
- Якнайкращі інтереси дитини: адвокатський погляд на визначення місця проживання дитини Світлана Приймак 27.11.2024 11:00
- Можливість оскарження ухвал Вищого антикорупційного суду у справі про застосування санкцій Євген Морозов 27.11.2024 10:49
- Мобилизация 50+: действительно ли существует запрет? Віра Тарасенко 26.11.2024 21:58
- Сила особистого бренду Наталія Тонкаль 26.11.2024 18:43
- Як ініціювати приватизацію обʼєкту та організувати роботу з Фондом державного майна Віталій Жадобін 26.11.2024 15:31
- ЄС затвердив нові вимоги до промислових зразків Дмитро Зенкін 26.11.2024 14:11
- Чи мають право слідчі відібрати ваш телефон? Сергій Моргун 26.11.2024 11:20
-
Новий аграрний єврокомісар назвав українське сільське господарство "слоном у кімнаті"
Бізнес 19563
-
ПУМБ хоче залучити частину клієнтів monobank
Фінанси 11847
-
Центробанк РФ негайно оголосив, що припиняє купувати валюту на тлі падіння рубля
Фінанси 11110
-
Найстаріший чоловік у світі: новий рекорд у Книзі Гіннеса
Життя 10687
-
Українці не хочуть повертатися з Німеччини: 65% вирішили залишитись назавжди
Бізнес 6982