Відповідальна якісна журналістика
Підписатися
Підписатися
home-icon
Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
21.07.2025 15:42

Зміни для українських біженців у Польщі: що очікувати вже цієї осені?

Проєкт змін до закону Польщі щодо допомоги українцям: продовження, нові умови, обмеження.

25 червня 2025 року на сайті Міністерства внутрішніх справ та адміністрації Республіки Польщі, з'явився проєкт змін до Закону «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом».

У документі пропонується внести низку важливих змін, які можуть суттєво вплинути на умови перебування громадян України, що знайшли прихисток у Польщі у зв’язку зі збройним конфліктом в Україні. Нижче подаємо огляд 12, на нашу думку, найважливіших із них.

1. Продовження терміну легального перебування

Легальне перебування громадян України (та окремих членів їхніх сімей), які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року у зв’язку з бойовими діями, пропонується продовжити до 4 березня 2026 року

2. Розширено перелік окремих категорій осіб, які не мають права на тимчасовий захист

Особам, які перетнули кордон Польщі на підставі дозволу наданого в межах місцевого прикордонного руху (так звана картка МПР), тимчасовий захист не надається. 

3. Обмін інформацією між установами

Голова Управління у Справах Іноземців інформуватиме Головного Коменданта Прикордонної служби про: видані громадянам України карти побиту, надання статусу біженця або додаткового захисту, надання дозвілу на толерантне перебування, надання дозвілу на перебування з гуманітарних причин, громадян України які подали заяви про надання міжнародного захисту чи заявили про намір подати таку заяву.

4. Нові вимоги для отримання номера PESEL з анотацією UKR 

Для надання номера PESEL з анотацією UKR другому з подружжя — громадянину третьої країни — потрібно буде надати документи, що підтверджують перебування у шлюбі з громадянином України.

5. Продовження безкоштовного проживання в пунктах масового розміщення

Термін безоплатного проживання в пунктах масового розміщення планується продовжити до 31 жовтня 2025 року. З 1 листопада 2025 року проживання в пунктах масового розміщення буде платним.

6. За ким зберігається право на безоплатне проживання після 1 листопада 2025 року

Після цієї дати таке право зберігається лише за тими, хто має номер PESEL з анотацією UKR та належить до однієї з таких категорій:

  • Особи з інвалідністю І або ІІ групи (umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności) або їхні опікуни, які не отримують допомоги по догляду в Польщі (świadczenia pielęgnacyjnego).
  • Жінки віком від 60+ років та чоловіки — від 65+ років, які не отримують пенсійних виплат. Водночас проект не містить уточнень, про які саме пенсійні виплати йде мова. Про пенсії призначені в Польщі чи в Україні. Імовірно — мова йде про польські пенсії. 
  • Вагітні жінки або особи, які виховують дитину віком до 12 місяців.
  • Одинокі батьки, які самостійно опікуються трьома й більше дітьми, якщо хоча б одній дитині не виповнилося 14 років.
  • Неповнолітні які перебувають під опікою або тимчасові опікуни таких неповнолітніх, за умови, що на таку дитину не виплачується грошова допомога (800+).
  • Повнолітні особи до досягнення ними 20 років, які навчаються за денною формою у закладах середньої та професійно-технічної освіти. 

7. Введення оплати за проживання пенсіонерів

Пропонується ввести плату у розмірі 15 злотих на день за проживання в пунктах масового розміщення для осіб, які отримують пенсійні виплати (нагадуємо, що проект не містить уточнень про пенсії від якої країн йде мова).

8. Перевірка достовірності поданих раніше декларацій

Воєвода та підпорядковані йому підрозділи отримують право перевіряти, чи отримував громадянин України допомогу на виховання дітей (800+) або пенсію, якщо раніше письмово заявив про їхню відсутність. 

9. Порядок виселення з пунктів масового розміщення

Проєкт передбачає впровадження правового регулювання підстав для виселення громадян України з пунктів масового розміщення. Воєвода матиме право розпорядитися про негайне виселення громадян України, які:

  • систематично порушують правила внутрішнього розпорядку, зокрема щодо дотримання нічної тиші, підтримання чистоти та охайності в приміщеннях, прийому гостей, а також правил утримання домашніх улюбленців;

  • зловживають алкоголем, наркотиками або застосовують фізичне насильство щодо інших мешканців;

  • не вносять плату за проживання”

10. Нові підстави для анулювання дозволу на тимчасове проживання

Розширено перелік підстав для анулювання дозволу на тимчасове проживання серед яких, укладення шлюбу з метою обійти положення, що визначають правила та умови в’їзду, перебування та виїзду іноземців з території Республіки Польща (т.з. фіктивний шлюб).

11. Змінено умови отримання карти побиту з анотацією CUKR

Карта побиту з анотацією CUKR (видача якої планується у III кварталі 2025 року) буде надаватись за умови: 

  • наявності статусу UKR станом на 4 червня 2025 року;
  • наявності статусу UKR на момент подачі заяви;
  • наявності статусу UKR щонайменше 365 днів. 

У разі подачі заяви на отримання карти побиту з анотацією CUKR, перебування громадянина України в Польщі вважається легальним до моменту видачі карти або отримання офіційної відмови у її видачі.  Слід підкреслити, що законодавчий процес щодо впровадження електронної подачі заяв про видачу карти все ще триває! Тому, на даний момент ще не можна подати заяву на отримання карти CUKR.

12. Проектом передбачається призупинення строків розгляду заяв про надання міжнародного захисту

Пропонується, що до 4 березня 2026 року:

  • не розпочинається перебіг строків розгляду нових заяв про надання міжнародного захисту;
  • розгляд раніше поданих заяв призупиняється. 

Висновок: Для сотень тисяч українців Польща стала не просто країною, де можна перечекати війну, а другим домом. Проте новий проєкт змін до законодавства — це сигнал: що часи безумовної допомоги минають, і на зміну їм приходить нова реальність із жорсткішими правилами, перевірками та оплатою за базові послуги. Проєкт змін до Закону «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом» відображає поступову зміну підходу польської держави до врегулювання статусу українців, які прибули після 24 лютого 2022 року. 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]