Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
09.10.2021 19:24

Укладення додаткової угоди після припинення основного договору

Чи можливе укладення додаткового договору після припинення договірних правовідносин між сторонами?

I. ВИСНОВОК

Зміна умов договору неможлива після припинення дії основного договору.

Додаткова угода не змінює припинені правовідносини та не створює правових наслідків якщо укладена після припинення дії договору.

II. ЗАКОНОДАВСТВО

Зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом (ч. 1 ст. 598 ЦК України).

Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).

У разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються (ч. 2 ст. 653 ЦК України).

Строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору (ч. 1 ст. 631 ЦК України).

Відтак, внесення змін до погодженого сторонами порядку виконання зобов'язання допускається за умови, що зобов'язання не припинилось.

III. СУДОВА ПРАКТИКА

Припинення зобов'язання є останньою стадією його існування. Під припиненням зобов'язання розуміють припинення правового зв'язку між його сторонами, звільнення їх від прав та обов'язків, що становлять зміст зобов'язання. Тобто кредитор втрачає право вимагати від боржника виконання передбачених у зобов'язанні дій, а боржник звільняється від обов'язку виконувати такі дії під загрозою застосування до нього мір відповідальності.

Припинення зобов'язання має остаточний характер, а цивільне законодавство не передбачає можливості відновлення вже припиненого зобов'язання.

За загальними нормами цивільного законодавства зміна договору допускається тільки за існуючим правовідношенням.

Такий висновок викладено у п. 9.38 постанови ВС від 08.06.2021, №916/1428/19, постановах ВГСУ від 10.10.2017, №910/24025/16; 13.01.2016, №910/11920/15; 23.06.2014, №910/22121/13; 04.09.2013, №922/1027/13; 17.02.2009, №19/72пн та ухвалі ВСУ від 14.07.2010, №6-19076ск10.

Внесення змін до договору, зобов'язання за яким вже припинилися, вочевидь не може бути спрямоване на реальне настання правових наслідків, адже припинення зобов'язання має остаточний характер, і чинне цивільне законодавство не передбачає можливості відновлення вже припиненого зобов'язання (постанови ВГСУ від 10.10.2017, №910/22780/16; 03.10.2017, №910/24274/16; 12.09.2017, №910/24032/16; 14.08.2017, №910/115/17).

Неможливе внесення змін до зобов'язання, яке припинилось (постанова Північного апеляційного господарського суду від 04.03.2020, №910/12046/19).

Зміни та доповнення можна внести лише в діючий та чинний договір, адже внесення змін в розірваний договір не призведе до бажаного результату (продовження правовідносин по договору), а в цілому до відновлення права (становища) за захистом якого було подано позов до суду (постанова Північно-західного апеляційного господарського суду від 07.04.2021, №903/652/20).

IV. РЕКОМЕНДОВАНІ СТАТТІ

«Укладення додаткової угоди раніше основного договору» – про укладення додаткового договору до виникнення договірних правовідносин між сторонами.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи