Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
11.01.2015 21:37

Зачарований ринок пального України живе своїм недешевим життям

Професійна благодійність

Після останньої публікації про ціни на паливо на українських АЗС, що не відповідають ринковим, мені запропонували передивитись світові ціни на паливо (здебільшого в ЄС) та переконатись, що начебто вітчизняні нафтокомпанії справедливо формують ціну на бензи

azk-09.01.14.jpgПісля останньої публікації про ціни на паливо на українськихАЗС, що не відповідають ринковим, мені запропонували передивитись світові цінина паливо (здебільшого в ЄС) та переконатись, що начебто вітчизнянінафтокомпанії справедливо формують ціну на бензини та дизель. Справді, в статтібув дещо спрощений погляд на ринок нафтопродуктів України, проте ніхто непропонував сприймати її за абсолютну істину, стаття мала скоріше загальнийпогляд з висвітленням тенденцій. Проте, це зовсім не означає, що вітчизнянийринок пального зрозумілий і ціни справедливі, про якістьвітчизняного пального взагалі мова не піде. Багато питань залишається щодоадекватності цін на АЗС, адже: 1) експерти говорять про значну долю«чорного ринку» пального; 2) В Україні нафта переробляєтьсяздебільшого власного видобутку, з Росії імпортуємо біля 10% нафти, решту – зінших країн; 3) Україна імпортує готове пальне з Білорусії,Румунії, Литви. Навівши авторитетний ресурс, де фіксуються ціни на паливо в усіх країнах світу, можнадізнатись чимало цікавого.

Наприклад, світова реакція на пікові ціни нафту «Brent» у 2014році (червень місяць – 112 USD), відобразились найвищими цінами на бензини увересні 2014 року. Так, в країнах Європейського союзу, станом на 29.09.2014, вUSD, ціни на бензин були: 2,16 USD (Італія), 1,58 USD (Литва), 1,50 USD(Латвія), 1,47 USD (Польща), 1,62 USD (Румунія). В той же час, в США ціни булина рівні 0,93 USD, в Росії – 0,6 USD, в Білорусії – 0,97 USD. В цей же час вУкраїні ціни були на рівні 1,06 USD.

Проте, далі почалось здешевлення нафти і ціни після піковихпоказників почати знижуватись. Це можна відобразити на графіках, що також можназнайти на globalpetrolprices.com.

Зачарований ринок пального України живе своїм недешевим життям
Зачарований ринок пального України живе своїм недешевим життям
Зачарований ринок пального України живе своїм недешевим життям
Зачарований ринок пального України живе своїм недешевим життям
Зачарований ринок пального України живе своїм недешевим життям

Отже, можна точно переконатись, що ціни пішли вниз на всіхлокальних ринках, і падіння, станом на 05.01.2015 року, складає від 14,5% наринку палива в ЄС до майже 30% у США. В той же час, в РФ ситуація з цінами незмінилась, а в Білорусії та Україні паливо навіть подорожчало на 5,2% і майже1%, відповідно (і це при розрахунку вартості в доларах США!).

Можна побачити, що ціна на нафту впливає на вартість бензинуне відразу, а з маленьким «запізненням», що обумовлено часом постачання самоїнафти на переробку та тривалістю самої переробки. Втім, ми всі прекраснопам’ятаємо, як реагують цінники на АЗС, при коливанні національної валюти абоціни на нафту в бік удорожчання – ціни піднімаються моментально. Знавці ринкустверджують, що таким чином продавці перестраховуються, а чи не дуже часто?

Згадаймо, шокуюче падіння гривні з 04 по 12 листопада 2014:курс долара злетів з 13,03 до 16,25 грн. за 1 долар. Роздрібні ціни на паливовідреагували моментально і за 7-14.11.2014 бензин А95 подорожчав на майже 1,5гривні. Зростання продовжилось до 17.11.2014, а потім (27.11.2014) ціни на А95пішли вниз. Втім, черговий стрибок був з 16.12.2014, з піком 22.12.2014, колидолар знову пішов угору і досяг максимуму в 16,53 гривні. Втім, паралельно цінина нафту продовжували обвалюватись і жодних передумов для зупинки цього коченнявниз не було. Більше того, світ почав готуватись до ціни в 40 USD за барель,тепер – сміливо говорять і про 30. В той же час, майже місяць високого курсуіноземної валюти все ще тримає ціни на бензин на достатньо високому рівні. Здругої половини грудня дотепер за А95 на АЗС просять 17,49 грн., на деяких17,19, а тим часом в Європі ціни за грудень впали на 12-15 центів (1,98-2,48грн.) за літр палива. В США ринок роздрібних цін на паливо моментально реагуєна здешевлення нафти – за грудень бензин втратив 14 центрів на одному літрі.

07.01.2015 Crack spread 3:2:1 (показник, що характеризуєрізницю ціни між сирою нафтою та паливними продуктами, що виробляються з неї) вМексиканській затоці обвалився на 30% (щоправда вже 08.01.2014 відіграв 9,7%),втім це яскраво демонструє, що ціни на готове пальне будуть продовжуватипадати, адже нафта невпинно дешевшає і наразі немає жодних передумов для навітьзупинки падіння її вартості.

Тож, з огляду на вищевикладене, можна лише сподіватись наздешевлення пального в Україні, адже це не лише полегшить навантаження нагаманець пересічного українця, але й надасть поштовх до розвитку підприємництвата ростуекономіки в цілому.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи