Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
25.09.2019 19:32

Імпічмент Трампа через Україну малоймовірний

Юрист, представник України у Венеційській комісії 2013-2017 роках

За всю свою історію Україна жодного разу не розпочинала процедуру усунення президента в порядку імпічменту.

А от в США нині розпочинають таку процедуру, і Україна проти власної волі стала до неї причетна.

Україна опинилася у центрі політичного скандалу. Минулого тижня американські ЗМІ повідомили про розслідування за скаргою неназваного держслужбовця проти Дональда Трампа. Президента США підозрюють у просуванні власних політичних інтересів під час телефонної розмови з Володимиром Зеленським.

Сама розмова сталася ще 25 липня. Дональд Трамп нібито подзвонив українському лідеру, щоб привітати його з перемогою партії "Слуга народу" на парламентських виборах. Але відомі американські ЗМІ стверджують, що Трамп вимагав від Зеленського розпочати кримінальне розслідування проти свого головного конкурента на президентських виборах Джо Байдена або ж його сина Хантера. Ба більше, лідер США також нібито міг шантажувати Зеленського і повертався до конфліктної теми вісім разів під час їхньої розмови.

Спікер Палати представників з реакцією на скандал не забарилася і зробила офіційну заяву про ініціювання процедури імпічменту президента США Дональда Трампа з приводу тиску на президента України Володимира Зеленського.

Проте позбавлення Трампа високої посади наразі виглядає малоймовірним.

Насправді, усунення Президента США з поста в порядку імпічменту - це досить складний і тривалий процес. Взагалі, таких спроб в США було всього чотири, вже чотири.

Так, першим президентом, якому могли оголосити імпічмент, був Ендрю Джонсон. Причина - політична криза, яка виникла у зв’язку з його курсом щодо Півдня. При чому, до усунення з поста він був вкрай близьким, оскільки для остаточного рішення про його звинувачення не вистачило всього одного голосу.

Другим став Річард Ніксон, у зв’язку з Вотергейтським скандалом. Щоправда, коли над ним навис Дамоклів меч імпічменту, він самостійно пішов у відставку, ще до моменту ініціювання щодо нього цієї процедури.

Третім був Білл Клінтон, через свій роман з Монікою Левінські. При чому підставою для звільнення стали не його особисті відносини, а надання ним в суді неправдивих свідчень про них та здійснення перешкоджання правосуддю. Щоправда, Сенат такі звинувачення не підтримав і Клінтона з посади не усунули.  

Тож, як бачимо, двох з трьох так і не усунули.

Четвертим у цій історії став Дональд Трамп. Як вказано на сайті The New York Times, він "порушив Конституцію США у розмовах з Україною".

У Конституції США визначено, що підставами для ініціювання цієї процедури є обвинувачення Президента у державній зраді, хабарництві чи у вчиненні іншого тяжкого злочину або проступку. Причому законодавчо не врегульовано, що розуміти під "іншим тяжким злочином або проступком". А тому під це звинувачення може потрапити все, що завгодно, якщо так вирішать у нижній палаті Конгресу.

Нагадаю, у США парламент (конгрес) складається з нижньої палати - Палата представників і верхньої палати - Сенат. Та от для того, щоб розпочати процедуру імпічменту, спершу потрібно, щоб за це проголосували у Палаті представників.

Таке рішення приймається простою більшістю голосів. Якщо необхідна кількість конгресменів проголосувала за, тоді стосовно президента офіційно розпочинається процедура імпічменту.

Ухвалити рішення про те, чи винний глава держави у висунутих йому звинуваченнях, чи ні має Сенат (верхня Палата парламенту США). При чому очолює його в цей момент Голова Верховного Суду.

Під час розгляду цієї справи у Сенаті обвинувачення підтримують особи, призначені Палатою представників, так звані "представники палати", які фактично виконують роль прокурорів. А сторону захисту представляє президент і обрані ним адвокати.

Процедурні правила розгляду цього питання законодавчо не врегульовані, а тому їх визначає сам Сенат. Наприклад, про необхідність допиту свідків чи про порядок розгляду письмових доказів.

Для ухвалення рішення про усунення президента з поста в порядку імпічменту необхідно отримати дві третини голосів сенаторів, присутніх на такому засіданні.

Верхня палата парламенту США налічує 100 осіб. З огляду на те, що сьогодні більшість у Сенаті належить представникам Республіканської партії (це 53 сенатори), представником якої власне є Дональд Трамп, перспектива усунення його з посади виглядає малоймовірною. Адже за таке рішення мали б проголосувати разом із демократами ще і більше половини республіканців.

Але навіть якщо Трамп втримається, уся ця історія не піде йому на користь напередодні виборів. Але вона також не на руку й Україні, яка стала причетною до внутрішньополітичних розборок в США.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи