А якщо все прорахувати?Яка улюблена арифметична дія медзакладів Києва?
Прозорі схеми допорогових закупівель залишаються одним з найважливіших аспектів подальших змін.
Згідно з ЗакономУкраїни «Про публічні закупівлі» система ProZorro з 2016 року сталаобов’язковою для здійснення закупівель державними замовниками. Спочатку дляцентральних органів виконавчої влади і великих держпідприємств, а з 1 серпня - для всіх державних замовників.
Законпередбачив введення електронної системи для всіх державних закупівельтоварів та послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а для робіт –дорівнює або перевищує 1,5 мільйони гривень.Закупівліна зазначені суми називають «надпороговими».
Разом з тим, всіінші закупівлі в сумах, нижче зазначених вище, так звані «допороговізакупівлі», не обов’язкові для проведення у системі ProZorro, і їх можна проводити шляхом прямого укладання договорів зпостачальниками. Водночасзакон передбачає, що замовник з метою вибору постачальника може використовуватисистему для закупівлі товарів, робіт та послуг. Тобто проводити електроннийаукціон в ProZorro, мати змогу зекономити бюджетні кошти і з кількох пропозиційвибрати найвигіднішу можуть замовники по всіх процедурах закупівлі.
Але є одне але.
Статистика.
На початок груднякількість допорогових процедур в системі ProZorro становить 1, 15 мільйонів.Надпорогових же проведено 211, 15 тисяч.
Отже,бачимо, що 84 % від усіх процедур, що проходять всистемі - допорогові, які з одного боку пришвидшують закупівлі, а з іншого -містять найбільше можливостей для зловживань.
Чому? Тому що удопорогових закупівлях найбільше випадків завищення реальних закупівельних цінтоварів. Можна намалювати будь-яку ціну, аби вона була «в межі» та неперевищувала встановлений ліміт. І що найпрекрасніше - тобі за це нічого небуде!
Наприклад,
Державна установа «Національний інститут хірургії татрансплантології ім. О.О. Шалімова» Національної академії медичних наук Україниз однієї сторони, і приватне акціонерне товариство «Медфарком-Центр» з іншоїсторони уклали договір про закупівлю 513 упаковок спеціальних продуктівхарчування, збагачених поживними речовинами (ентеральне харчування) («Нутрізон»)на суму 198 678 грн.
Тобто, до суми 200 тисяч гривень не вистачає 1 тисячі322 гривні.
Якщо порахувати середню вартість упаковки придбаноготовару, то виходить, що не вистачило лише трьох упаковок дляпроведення відкритих торгів. Виходить, що Інституту потрібно було саме 513упаковок, і ні однією більше.
За результатом аналізу мережі Інтернет тацінової політики на закуплені Інститутом ім. О.О. Шалімова спеціальні продуктихарчування, встановлено, що їхня вартість нижча від закупівельної в межах 30гривень. Тобто, 30 гривень для однієї упаковки в загальній сумі дає економіюпонад 15 тисяч гривень.
І це за результатом аналізу відкритих данихв мережі Інтернет.
Економічна теорія та дослідження свідчать,що найбільш важливий показник конкурентності ринку – це кількість учасників. З цієї точки зору, задача системи ProZorro полягає в підвищеннікількості постачальників, що беруть участь у тендерах. Ідеальнийрезультат для системи ProZorro – це коли ринок, на якому раніше у кожної держустанови був свій«улюблений» постачальник перетворюється на конкурентний ринок.
Проте, так звані допорогові закупівлідозволяють замовникам всупереч конкуренції укладати договори зі «своїми».
Найцікавіше те, що два тижні тому Інститутім. О.О. Шалімова оголосив нову закупівлю, в тому числі 270 упаковок «Нутрізон».Отже, 513 упаковок таки було замало.
Вихід із скрути через«допороги» знайшов й Пологовий будинок № 6 м. Києва.
Чому суму закупівліне розбити на дрібні, які проходять у звичайному«неконкурсному» режимі?
Пологовийбудинок №6 для закупівлі послуги з поточногоремонту коридорів на другому та третьому поверхах пологового будинку поділивпредмет закупівлі на три окремі процедури.
Оголосив їх в системі закупівель 24, 25 та 26 липня 2017року. Тобто з різницею в день.
Очікувана вартість кожної з процедур закупівлі не перевищувалавартісні межі 200 000 грн, а саме – 198 500 грн, 172 400 грн,199 985 грн.
Отже, внаслідок такого поділу, вартість кожної процедури неперевищувала вартісні межі, що дало замовнику можливість уникнути проведенняпроцедури відкритих торгів.
Але Закон забороняє ділити предмет закупівлі на частини з метою уникненняпроведення процедури відкритих торгів або застосування Закону України «Про публічні закупівлі».
У всіхтрьох процедурах закупівлі Пологовим будинком укладені договори з ТОВ «НВКСтрой», яке єдине подало свої пропозиції для участі у зазначених закупівлях.
Отже, ділення – арифметична дія,без якої, судячи з мого тижневого моніторингу, медзаклади міста Києва не уявляють свого існування…
Такимчином, регламентація допорогових закупівель в Законі України «Про публічні закупівлі» є основним способом вирішення більшості проблем. В цьому зацікавлена велика кількість представників бізнесу.
Прозорі схемидопорогових закупівель залишаються одним знайважливіших аспектів подальших змін.
Дослідження проводитьсяу рамках проекту «Медичні закупівлі місцевого рівня – контроль та реагування»,який здійснюється за підтримки ГО «Інститут аналітики адвокації» та МФ«Відродження».
- Як не купити кота в мішку: філософія безпечної покупки нерухомості в 2025 році Світлана Приймак вчора о 23:43
- Як розвивати бізнес в умовах постійних змін і передбачуваної невизначеності? Сильвія Красонь-Копаніаж вчора о 22:44
- Чому нас має навчити замороження USAID і "Голосу Америки"? Любов Шпак вчора о 12:02
- Рашистська федерація намагається повернутися у великий спорт Володимир Горковенко вчора о 11:06
- Як стрес впливає на інтимне життя: що важливо знати Юлія Буневич 22.03.2025 14:48
- Як власникам бізнесу використовувати ШІ для стратегічного планування та маркетингу Катерина Мілютенко 22.03.2025 13:56
- Гральний бізнес у новій ері: "ПлейСіті" змінює правила гри в Україні Дмитро Зенкін 22.03.2025 12:00
- Резервні копії під загрозою. Що ви можете зробити прямо зараз Андрій Михайленко 21.03.2025 15:02
- Розширюємо горизонти бізнесу: Спрощення міжнародних платежів для МСБ Любов Даниліна 21.03.2025 12:34
- Як підготувати бізнес до виходу на новий ринок? Анна Нечаєва 20.03.2025 14:59
- Трамп, путін і барабани Страдіварі Андріян Фітьо 19.03.2025 21:39
- Судова боротьба за природу: захист озера Московське в Дніпрі Павло Васильєв 19.03.2025 20:45
- Молочні зуби: лікувати чи ні? Помилка, яка може коштувати здоров’я дитини Анастасія Опанасюк 19.03.2025 19:31
- Закон пише долю народження: чия дитина? Світлана Приймак 19.03.2025 15:40
- Чи дійсно нам потрібні трудові мігранти? Дмитро Соболєв 19.03.2025 15:01
-
США продали 1000 "золотих карток" за день, залучивши у бюджет $5 мільярдів
Фінанси 10711
-
Україна відкриває новий пункт пропуску Велика Паладь – Надьгодош на кордоні з Угорщиною
Бізнес 7179
-
Сигарети подорожчають на 40 грн: Зеленський підписав закон про підвищення акцизів
Фінанси 3947
-
США зняли санкції з криптоміксера Tornado Cash, який пов'язують з росіянами
Фінанси 3562
-
Психологія нестабільності: як працює психіка у стані невизначеності і що з цим робити
Життя 2092