Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
08.02.2013 16:03
Допуск адвоката та "вибивання" показань по новому КПК
Як допускають адвоката до участі в справі та чому відпала необхідність "вибивання" показань від свідка
Одним із завдань нового КПК України, як заявляли його автори, було захист особи від свавілля деяких працівників міліції, як то застосування фізичного та психологічного примусу з метою отримання зізнання, не допуск адвокатів до затриманого, несвоєчасне складання процесуальних документів, не повідомлення про затримання родичам та близьким.
Під час дії КПК України 1960р. нерідким явищем було виклик особи для допиту в якості свідка по кримінальній справі, яка порушена за фактом вчинення злочину для з’ясування «деяких обставин». Цікавим є той факт, що такий допит свідка нерідко міг продовжуватись на протязі всього дня, як правило у п’ятницю, а в кінці робочого дня свідку швиденько міняли статус на обвинуваченого та затримували в порядку ст. 115 КПК України (1960р.), що давало можливість працівникам правоохоронних органів «сховати» особу від родичів, близьких та адвоката. В подальшому за декілька днів слідчий міг спокійнісінько отримати від обвинуваченого будь-які покази, підписати масу паперів, як то явка із зізнанням, «правдиві» свідчення по справі, які влаштують слідчого тощо.
З прийняттям нового КПК України, необхідність у таких «начебто законних» діях відпала виходячи із наступного.
Після прийняття нового КПК України, змінився порядок допуску адвоката до свого клієнта. Так, відповідно до ст. 46 КПК України, захисник користується процесуальними правами підозрюваного, обвинуваченого з моменту надання слідчому, прокурору, слідчому судді, суду свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, ордеру, договору або доручення органу, уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. В редакції старого КПК адвокат допускався до участі в справі з моменту винесення постанови про допуск захисника, що в свою чергу, затягувало процес допуску для захисту особи та давало можливість працівникам правоохоронних органів провести ряд процесуальних дій із підозрюваним/обвинуваченим.
Що стосується вибивання показів з свідка, підозрюваного, обвинуваченого, то необхідно звернути увагу на наступне.
Відповідно ст. 87 КПК України, недопустимими є докази, отримані внаслідок істотного порушення прав та свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також будь-які інші докази, здобуті завдяки інформації, отриманій внаслідок істотного порушення прав та свобод людини. Суд зобов’язаний визнати істотними порушення прав людини і основоположних свобод, зокрема такі діяння: отримання доказів внаслідок катування, жорсткого, нелюдського або такого, що принижують гідність особи, поводження або погрози застосування такого поводження, порушення права особи на захист, отримання показань від свідка, який надалі буде визнаний підозрюваним чи обвинуваченим у цьому кримінальному процесі. Доказ, передбачені цією статтею, повинні визнаватись судом недопустимими під час будь-якого судового розгляду, крім розгляду, якщо вирішується питання про відповідальність за вчинення зазначеного істотного порушення прав та свобод людини, внаслідок якого такі відомості були отримані.
Виходячи із вищевказаного, необхідно особливо звернути увагу на те, що фактично показання свідка, який в подальшому визнаний підозрюваним/обвинуваченим відповідно до ст. 89 КПК України будуть визнані судом недопустимими, що тягне за собою неможливість дослідження такого доказу або припинення його дослідження в судовому засіданні, якщо таке дослідження було розпочате.
Таким чином, першочергово свідок при допиті повинен знати свої права та уважно читати будь-які документи, які підписує, оскільки тепер деякі працівники міліції будуть намагатись підсунути протокол допиту підозрюваного замість допиту свідка.
Окрім цього, необхідно розуміти, що під час розгляду справи судом в якості психологічного примусу можуть бути визнані погрози з боку слідчого щодо свідка, багатогодинний допит, «очікування свідком слідчого в коридорі» (наприклад, виклик був на 09. год 00 хв., а допит був розпочатий о 17 год. 00 хв.). Також необхідно звернути увагу на те, що відповідно до ст. 224 КПК України, допит не може тривати без перерви понад дві години, а в цілому понад вісім годин на день. Якщо ж на свідка був здійсненний психологічний чи фізичний тиск, першочергово необхідно це факт зафіксувати шляхом подачі відповідних скарг, звернення за медичною допомогою тощо.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
- Аналіз енергетичних даних ЄС за 2023 рік: виклики та можливості для України Олексій Гнатенко вчора о 21:04
- Кожен українець за кордоном – амбасадор своєї країни: місія, відповідальність і майбутнє Юрій Гусєв вчора о 11:17
- Стягнення з Казначейства інфляційних втрат та 3% річних за невиконання рішення суду Євген Морозов вчора о 10:43
- Перевірка виконавцем адреси боржника, що зазначена судом у виконавчому документі Євген Морозов 13.10.2024 10:27
- Європейська юридична практика щодо захисту персональних даних та торговельних марок Світлана Приймак 12.10.2024 23:13
- Как действовать после получения повестки: советы и рекомендации Віра Тарасенко 11.10.2024 16:32
- Лідерство сучасності: динамічний підхід до управління у світі, що постійно змінюється Любов Даниліна 11.10.2024 16:23
- Критичні проблеми закупівель військових частин: що потрібно вирішити негайно Євгеній Сільверстов 11.10.2024 14:59
- Кліматична дипломатія України: Пріоритети на COP29 у Баку Юрій Гусєв 11.10.2024 13:19
- Належний спосіб захисту учасника ТОВ який був виключений з його складу Євген Морозов 11.10.2024 08:55
- Збільшення податкового тягаря Андрій Павловський 10.10.2024 20:36
- Що менеджменту потрібно усвідомити до запуску системи Performance management у компанії? Катерина Кошкіна 10.10.2024 15:49
- uResidency: Інноваційний підхід до залучення іноземних підприємців у юрисдикцію України Ольга Драчевська 10.10.2024 12:42
- Турбота про ментальне здоров’я в українському бізнесі: результати опитування Христина Кудрявцева 10.10.2024 11:50
- Набуття корпоративних прав спадкоємцями мажоритарного учасника товариства Євген Морозов 10.10.2024 10:01
Топ за тиждень
- Премія навздогін 13988
- Збільшення податкового тягаря 572
- Що менеджменту потрібно усвідомити до запуску системи Performance management у компанії? 330
- Критичні проблеми закупівель військових частин: що потрібно вирішити негайно 204
- Кожен українець за кордоном – амбасадор своєї країни: місія, відповідальність і майбутнє 159
Популярне
-
Альтернатива облавам ТЦК на вулицях є. Ось яка
Думка 23301
-
Чи сягнули дна ставки за депозитами?
Думка 4403
-
У Києві відкриють локацію глемпінгу: де та коли відкриття
Життя 3970
-
Сабріна Карпентер, Чаппелл Роан та Чарлі XCX: хто ці нові "старі" попдіви
Життя 2903
-
Найяскравіша комета за останні 13 років наблизилася до Землі: коли найкраще спостерігати в Україні
Життя 2363
Контакти
E-mail: [email protected]