Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
20.04.2020 16:54

На мій паспорт взяли кредит. Як вирішити проблему і що потрібно робити?

Вам дзвонять з мікрофінансової організації і повідомляють, що ви прострочили виплату по позиці. Але ви ніяких позик не брали.

Вам також можуть подзвонити колектори, представники банку. А іноді відразу приходить повістка до суду. Якщо ви дійсно не маєте ніякого відношення до цих боргів, значить, шахраї оволоділи даними вашого паспорта і оформили на вас кредит.

Як це взагалі могло статися?

Банки, мікрофінансові організації (МФО) завжди перевіряють особу позичальника. Коли кредит оформляють в офісі, клієнтів просять пред'явити паспорт, звіряють фотографію і особистий підпис. Але якщо ви втратили паспорт або його у вас вкрали, злодії могли підмінити фото або замаскуватися під вас, а підпис підробити.

Увага! Як тільки виявите зникнення паспорта, відразу ж вирушайте в найближче відділення поліції. Пишіть заяву про пропажу і обов'язково візьміть довідку про втрату паспорта з вказівкою дати. У разі шахрайства з паспортом ця довідка стане вашим головним доказом, що кредит або позика брали не ви (більш детально ось тут).

При оформленні невеликих онлайн-позик (до 3 тис. грн.) МФО можуть проводити спрощену ідентифікацію. Зазвичай вони просять клієнтів прислати ці паспорти або його скан-копію, а також фотографію з паспортом в руках. У таких умовах шахраям легше імітувати зовнішність власника паспорта.

Перед видачею великих кредитів і позик організації, як правило, проводять серйознішу перевірку особи. Наприклад, до потенційних позичальників приїжджають співробітники банку або МФО або партнерські служби, щоб перевірити паспорт перед тим, як оформити кредит або позику. Мікрофінансові організації також мають право доручати банкам проводити видалену ідентифікацію клієнтів. Але посередники не завжди перевіряють потенційних позичальників досить ретельно.

Як дізнатися, кому і скільки я виявився  винен грошей?

Треба запросити свою кредитну історію. Вона містить повну інформацію про усі кредити і позики, оформлені на ваше ім'я. Так можна відразу з'ясувати, скільки у вас боргів і в яких фінансових організаціях. Ви також дізнаєтеся суму боргу, розмір відсотків і штрафних пенею, дату, коли кредит або позика був узятий, і час прострочення. Як отримати доступ до цих даних, більш детально читайте про кредитую історію.

Як позбавитися від боргу за кредитом або позикою, яку оформили шахраї?

Треба негайно звернутися у фінансову компанію, яка оформила кредит або позику на ваше ім'я. І у будь-якому разі необхідно написати заяву в поліцію.

1. Напишіть заяву кредиторові.

Зверніться у банк, МФО, де на вас оформили кредит, і напишіть заяву, що ви договір не укладали і грошей не отримували. Підкресліть, що підпис в договорі підроблений або ідентифікація пройдена не вами. Якщо паспорт був вкрадений, прикладете копію довідки з поліції. У цій же заяві зажадайте провести внутрішнє розслідування і припинити вимагати у вас борг за договором, який ви не укладали. Як правило, відразу після вашої заяви кредитор перестає дзвонити з нагадуванням про прострочення і починає внутрішню перевірку.

В процесі розслідування експерти кредитора вивчать записи з відеокамер в офісі, скан-документів до договору, службове листування, телефонні записи і інші докази. У разі онлайн-позик МФО перевірять дані позичальника, його фотографії, а також проведуть розслідування дій посередників. Якщо кредитор переконається, що гроші брали не ви, заборгованість з вас спишуть. Якщо ж він не знайде доказів того, що гроші по вашому паспорту отримали шахраї, подавайте позов до суду.

2. Поскаржтеся регулятору.

Якщо вам здається, що компанія підійшла до перевірки формально і не врахувала вагомих доказів вашої непричетності до боргу, напишіть скаргу в інтернет-приймальню. Наприклад, якщо ви представили довідку з поліції про втрату паспорта. Або кредит був оформлений в офісі банку в день, коли ви знаходилися у відпустці за кордоном, і ви підтвердили це документами. А кредитор не взяв ці документи до розгляду. Регулятор запросить у компанії звіт про те, як вона відреагувала на вашу заяву. Залишити його без уваги компанія не зможе.

3. Зверніться в поліцію

Навіть якщо ви розв'яжете проблему з одним псевдокредитом, це ще не гарантує, що не з'являться інші. Тому дуже важливо допомогти поліції якнайскоріше упіймати злочинців. Для цього повідомите поліцейським все, що з'ясуєте.

Зажадайте у кредитора завірені копії документів, на підставі яких виданий кредит або позика : договір і усі додатки до нього, копію паспорта і інших посвідчень особи - наприклад, водійських прав або закордонного паспорта. Краще узяти копії в двох екземплярах: один - для заяви в поліцію, інший може знадобитися в суді. Якщо усі документи, окрім паспорта, не ваші, то можна буде довести вашу непричетність до боргу. Якщо документи ваші, але фотографії підроблені, ви зможете зажадати провести технічну експертизу. Є програми, які виявляють змінені і відредаговані фотографії.

Попросіть реквізити рахунку, на який були переказані гроші. Постарайтеся з'ясувати дані співробітника, який оформив договір, і адресу офісу, де це сталося. Напишіть в поліції заяву про шахрайство. Отримання кредиту або позики на чуже ім'я - цей злочин. Прикладіть копії усіх документів, які ви узяли у кредитора, і копію довідки про втрату паспорта, якщо паспорт був вкрадений. Усе це допоможе поліції вичислити зловмисників.

Що робити, якщо кредитор відмовляється списувати мій борг?

На жаль, таке буває. Наприклад, якщо ви повідомили про втрату паспорта вже після того, як на вас був оформлений кредит, і немає інших очевидних доказів, що договір укладали не ви. Тоді для вас залишається єдиний варіант - йти до суду. Візьміть увесь пакет документів за договором кредиту або позики і подавайте позов на кредитора. У суді посилайтеся на те, що договір був укладений шахраєм і підписаний не вами. Перевірити підпис на паперовому договорі буде неважко: суд призначить графологічну експертизу. Виявити онлайн-шахрайство складніше і займе більше часу. Але це теж можливо. Після рішення суду на вашу користь кредитор припинить вимагати з вас оплату боргу.

Чи треба ще щось робити?

 Інформація у бюро кредитних історій поступає не відразу. Тому обов'язково перевірте свою кредитну історію ще раз - наприклад, через місяць після першого запиту кредитної історії. Може з'ясуватися, що у вас з'явилися нові борги. Якщо виявиться, що за вами числяться інші кредити або позики, які ви не брали, процедуру спростування боргів доведеться повторити з іншими кредиторами. Крім того, треба простежити, щоб з вашої кредитної історії видалили інформацію про борг, який з вас списав кредитор або суд. Якщо це не було зроблено, зверніться у бюро кредитних історій і покажіть довідку з фінансової організації або рішення суду. Детальніше про те, як запросити інформацію про свої кредити і позики і внести в неї виправлення, можна прочитати в статті "Кредитна історія".

Як захиститися від псевдокредиторів в майбутньому?

Варто берегти і сам паспорт, і його дані :

· нікому не давайте і ніде не залишайте паспорт в заставу;

· не дозволяйте копіювати його без вагомого приводу;

· не відправляйте скан-копії сторінок паспорта стороннім особам;

· вводьте ці паспорти тільки на захищених сайтах (у адресному рядку має бути значок закритого замку) надійних організацій (наприклад, ліцензованих банків або страхових компаній) і тільки коли без цього не обійтися (наприклад, якщо ви купуєте квитки на літак або турпоїздку);

· не повідомляйте дані невідомим за телефоном або в соціальних просторах, якщо хтось просить їх у вас.

Підводимо підсумок

На жаль, в сучасних умовах цифрового простору уберегти персональні дані досить складно. Шахраї використовують фіктивні документи для оформлення кредитних договорів, для чого лише "змальовують" підпис позичальника. Якщо раптом з'ясувалося, що на вас висять "ліві" кредитні договори, то не відкладайте вирішення проблеми. Звертайтеся у банк і правоохоронні органи. І не забувайте, що не виключені ситуації, коли банк "списує" борг, але продає його колектору або просто "забуває" прибрати його з кредитної історії, що занижує ваш кредитний рейтинг. Тому, візьміть за правило - раз на рік просити дані з Бюро кредитних історій.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]