Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
17.01.2011 14:16

Обмеження виїзду за кордон у разі невиконання судового рішення

Дана стаття присвячена запровадженню з березня 2010 року легальної можливості обмежити виїзд за кордон для громадянина, який має борги за рішенням суду

Обмеження виїзду за межі України у разі невиконання судових рішень

 9 березня 2011 року набуде чинності Закон «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)».

  Даним законом:

 -         Закон «Про виконавче провадження» буде викладено у новій редакції;

-         Цивільний процесуальний кодекс та Закон «Про порядок виїзду з України та в’їзду в Україну громадян України» буде доповнено нормами про можливість обмеження виїзду громадянина за межі України у разі невиконання ним рішення суду .

 Так, у процесі здійснення виконання судових рішень у разі ухилення боржника від виконання зобов’язань, покладених на нього таким рішенням, державний виконавець, зокрема, наділятиметься правом звернутися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України до виконання зобов’язань за таким рішенням:

 -         фізичної особи – щодо власних зобов’язань;

-         керівника юридичної особи – щодо зобов’язань такої юридичної особи[1].

 Зазначене питання буде вирішуватися місцевим загальним судом за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби за поданням державного виконавця, погодженим із начальником відділу державної виконавчої служби[2], негайно без повідомлення і виклику сторін та інших заінтересованих осіб за участі державного виконавця. За результатами розгляду виноситься ухвала про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, яку можливо буде оскаржити в апеляційному суді окремо від рішення суду[3].

 Після отримання ухвали суду державний виконавець повинен буде надати її засвідчену копію до Адміністрації Державної прикордонної служби для:

 -         відмови у видачі паспорта для виїзду за кордон[4];

-         відмови у виїзді за кордон [5] ;

-         тимчасового затримання або вилучення паспорта для виїзду за кордон[6].

 Окремо слід зазначити, що при намірі боржника здійснити виїзд за межі України уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону відмовить громадянинові у його перетині з винесенням обґрунтованого письмового рішення із зазначенням причин відмови, надавши його один примірник громадянинові[7].

 Про виконання зазначеної ухвали Адміністрація ДПС повинна буде повідомити орган ДВС листом[8].

  Таким чином, надання державному виконавцеві реальних важелів впливу на боржників-фізичних осіб та керівників боржників-юридичних осіб щодо обмеження їх у праві виїзду за межі України повинно сприяти підвищенню ефективності виконання судових рішень та зменшити можливості для ухилення боржників від їх виконання

 

[1] П. 18 ч.2 ст. 11 Закону «Про виконавче провадження»

[2] Ч.1 ст. 3771 Цивільного процесуального кодексу

[3] П.241 ч.1 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу

[4] П.5 ч.1 ст. 6 Закону «Про порядок виїзду з України та в’їзду в Україну громадян України»

[5] Ч.2 ст. 6 Закону «Про порядок виїзду з України та в’їзду в Україну громадян України»

[6] Ч.4 ст. 6 Закону «Про порядок виїзду з України та в’їзду в Україну громадян України»

[7] П.15 Правил перетинання кордону України громадянами України (Постанова КМУ № 57 від 27.01.1995 року)

[8] Лист Мін’юсту № 25-32/507 від 06.06.2008 року

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]