Нотаріуси мають отримати повноваження з забезпечення доказів
Судова реформа в Україні повинна бути доповнена нотаріальною реформою. Одним з основних напрямків нотаріальної реформи є використання потенціалу нотаріуса у галузі попередження спорів та медіації (вирішення спорів із залученням посередника), що сприятиме,
Судова реформа в Україні повинна бути доповнена нотаріальною реформою. Одним з основних напрямків нотаріальної реформи є використання потенціалу нотаріуса у галузі попередження спорів та медіації (вирішення спорів із залученням посередника), що сприятиме, зокрема, зниженню навантаження на суди. Для досягнення цієї мети доцільно надати нотаріусам на рівні з судами повноваження з забезпечення доказів.
Відповідно до існуючого у процесуальному (цивільному, господарському, адміністративному) законодавстві України принципу змагальності, зацікавлені у справі особи мають право і зобов'язані довести обставини, якими вони обґрунтовують свої вимоги або заперечення. Проте належні докази у справі не завжди є у розпорядженні зацікавлених осіб, а можуть навпаки бути у їх процесуальних супротивників чи інших осіб, які не є учасниками процесу. До того ж подання цих доказів, якщо не вжити необхідних заходів, згодом може стати проблематичним або й взагалі неможливим через їх зникнення або знищення. Тому процесуальне законодавство містить інститут забезпечення доказів, тобто сукупність норм, які регулюють вжиття термінових заходів для закріплення у визначеному процесуальному порядку фактичних даних з метою використання їх як доказів при розгляді судових справ.
Згідно з діючим процесуальним законодавством України забезпечення доказів здійснюється судами. Однак, діяльність судів зазвичай позбавлена тієї оперативності, яка необхідна для забезпечення доказів. Крім того, через корупцію в судах заяви про забезпечення доказів досить часто розглядаються неналежним чином, з порушеннями процесуальних строків, за що суд (судді) не несуть жодної відповідальності перед заявником. Внаслідок цього нерідко громадянин не має можливості захистити свої права у суді.
Зважаючи на це, доцільно наділити повноваженнями по забезпеченню доказів не лише суди, але й нотаріусів. Нотаріальний порядок забезпечення доказів має низку суттєвих переваг у порівнянні з судовим, зокрема, це оперативність вчинення нотаріальної дії з забезпечення доказів, істотно менший ризик відмови у забезпеченні доказів. Окрім того, забезпечення доказів нотаріусом є передумовою для формування переконання суду вчинити ті чи інші процесуальні дії. Тому я з колегою Наталією Новак і зареєстрував законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання повноважень нотаріусам забезпечувати докази» (реєстр.номер 2716).
Варто зазначити, що повноваження з забезпечення доказів мають нотаріуси багатьох країн, зокрема США, Великобританії, Німеччини, більшості країн СНД. Та й в Україні у певних випадках забезпечення доказів здійснюють нотаріуси. Так, відповідно до ст. 102 Закону «Про нотаріат» нотаріуси України забезпечують докази, необхідні для ведення справ в органах іноземних держав. Дії для забезпечення доказів провадяться ними відповідно до цивільного процесуального законодавства України. Тобто діяльність з забезпечення доказів для вітчизняних нотаріусів не є новою, а запропонованим законопроектом вона лише набуде поширення на діяльність з отримання доказів для ведення справ у національних судах.
Надання нотаріусам повноважень із забезпечення доказів потребує внесення змін до низки законодавчих актів України, насамперед, Закону України «Про нотаріат». У зв’язку з цим запропонованими у Законі «Про нотаріат» змінами пропонується передбачити вчинення нотаріусами такої нотаріальної дії як забезпечення доказів та врегулювати загальну процедуру її вчинення. Виходячи з того, що нотаріус забезпечуватиме докази для судових процесів (цивільного, господарського, адміністративного), передбачається, що вчинення нотаріусом процесуальних дій щодо забезпечення доказів здійснюватиметься з урахуванням вимог до них, визначених процесуальним законодавством України.
Крім того, законопроектом пропонується передбачити, що дослідження забезпечених доказів, у разі їх наявності, здійснюватиметься судом на загальних підставах, а протоколи, складені нотаріусом, оголошуватимуться у судовому засіданні. Такі положення дозволять належним чином врегулювати право та обов’язок суду на безпосереднє дослідження доказів, не зважаючи на їх забезпечення нотаріусом. Також законопроектом пропонується передбачити відповідальність свідків, в разі якщо вони не з’явились на виклик нотаріуса. Встановлення такої відповідальності є запорукою належного здійснення нотаріусами повноважень з допиту свідка як одного з способів забезпечення доказів.
- Справедлива індексація розміру пенсії: ВС зобов'язав ПФ провести індексацію пенсії Світлана Приймак вчора о 15:25
- Без Господарського кодексу: що тепер кардинально зміниться Дмитро Зенкін вчора о 12:34
- План щодо врегулювання конфлікту Володимир Горковенко вчора о 10:29
- Сторічна угода: несподіваний аспект Євген Магда вчора о 06:02
- Чи варто оскаржувати наказ на податкову перевірку після її початку? Світлана Приймак 16.01.2025 15:25
- Лідерство через усвідомлення: трансформація бізнесу Наталія Растегаєва 16.01.2025 13:46
- Свіже рішення у справі щодо захисту митних інтересів України Дмитро Зенкін 16.01.2025 12:34
- Інновації в енергетичному трейдингу: як технології змінюють ринок електроенергії та газу Ростислав Никітенко 16.01.2025 10:06
- Зло не може бути умиротворене, або чому Україна має перемогти Віктор Круглов 15.01.2025 17:52
- Закон про підвищення акцизів на сигарети – це випробування економічної відповідальності Олег Пендзин 15.01.2025 14:27
- Неприпустимість насильства проти адвокатів: випадок у Бучанському ТЦК Світлана Приймак 15.01.2025 14:00
- Масштабування українського бізнесу та чому варто орієнтуватися на експорт Даніелла Шихабутдінова 15.01.2025 12:51
- Європейські спонсори тероризму Володимир Горковенко 14.01.2025 23:46
- Ограниченно пригодные: важные детали о ВВК и мобилизации Віра Тарасенко 14.01.2025 22:01
- Компанії втрачають мільйони через неефективну логістику: як оптимізувати процеси та бюджет Сергій Кочергін 14.01.2025 18:38
-
Ексміністр енергетики Литви Неверович очолив наглядову раду Енергоатому
Бізнес 2254
-
Десять тонн на кілометр. Як краматорське підприємство розпочало нове життя на Закарпатті
Бізнес 2016
-
ЄС звернеться за допомогою до короля Бельгії, якщо Орбан ветує продовження санкцій
Фінанси 1853
-
Mocha Mousse — наймодніший відтінок сезону, який він і як його додати до свого образу
Життя 1567
-
Українці повертаються до трудової міграції до Польщі. Біженців залишилось 15% – опитування
Бізнес 1494