Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
09.04.2024 14:38

Лікувальна українська байка

Психолог

Серед багатьох жанрів, якими здавна славиться українська література, особливе місце посідає байка.

 Ця, на перший погляд, проста і дещо наївна форма оповіді насправді є потужним інструментом осмислення людської природи і суспільних явищ. Адже під алегоричними образами тварин і рослин байка говорить про одвічні людські чесноти і вади, про мудрість і дурість, правду і кривду. І робить це з тонким гумором, яскравістю і дотепністю, які запам'ятовуються на все життя.

Традиція складати байки сягає в Україні ще часів Київської Русі. Дослідники відзначають, що в давньоруських літописах і повчаннях часто зустрічаються байкові сюжети і мотиви, запозичені зі світової спадщини (зокрема, з творів Езопа) і творчо переосмислені крізь призму місцевих реалій. Проте справжнього розквіту байкарство на наших теренах досягло у 19 столітті, коли в українській літературі на весь голос заявило про себе нове покоління митців-просвітителів.

Центральною постаттю тут, безперечно, є Леонід Глібов - "український Езоп", як його часто називають. Саме він підніс байку до рівня серйозного літературного жанру, надав їй самобутнього національного колориту. Знамениті глібовські рядки "Що за птиця? Де ти бачив? Я ж тобі не називав..." з байки "Щука" стали афоризмом, ввійшли у розмовний вжиток. Сміливо викриваючи під езоповою маскою реалії тодішнього життя, письменник водночас прищеплював читачам одвічні моральні цінності: чесність, працьовитість, скромність, здоровий глузд.

В чому ж секрет такої живучості і популярності байки? Передусім - у її здатності говорити про серйозні речі з усмішкою. Жартівливо-іронічна, але водночас глибоко мудра інтонація байки знімає пафос і повчальність, робить моральні сентенції невимушеними і легкими для сприйняття. Читач ніби сам доходить певних висновків, а байкар лише делікатно підштовхує його до цього.

По-друге, байка - це чудовий інструмент суспільної критики. Ховаючи свої викривальні меседжі за ширмою алегорії, байкарі у всі часи знаходили спосіб говорити правду навіть за найжорсткіших цензурних обмежень. Колоритні образи Вовка-злодюжки, Ведмедя-нероби, хитрої Лисички, легковажної Мухи - це дзеркала, в яких упізнають себе представники різних суспільних верств. Вміло і дотепно відтворюючи вади можновладців і приватні людські гріхи, байка м'яко спонукає нас замислитися над власною поведінкою, скоригувати її моральний компас.

Але, мабуть, найголовніше - байка вчить нас сміятися над своїми недоліками. Адже впізнаючи в байкових персонажах себе чи своїх знайомих, ми не ображаємося, а щиро сміємося - і цей сміх зцілює душу. Байка ніколи не буває злою, вона випромінює доброзичливий гумор і життєву мудрість. Вона не стільки таврує людські вади, скільки лагідно їх висміює. Тож сміючись над байковими героями, ми вчимося сміятися над собою - і саме цей сміх робить нас кращими, більш здатними до змін.

Особливо гостро актуальність байки відчувається у важкі, кризові часи - такі, як зараз. Коли навколо стільки болю і страждань, сміх стає не просто бажаним, а життєво необхідним. І українська байкарська традиція дає нам чудові ліки від зневіри й розпачу. Адже байковий сміх - це сміх крізь сльози, за яким проступає непохитна віра в перемогу добра над злом.

Цілюще слово байкаря

Байка має й потужний психологічно-лікувальний ефект, який можна використовувати в різних життєвих ситуаціях і при роботі з різними емоційними станами. По суті, байка - це один з найдавніших інструментів психотерапії, який діє м'яко, але глибинно і надовго.

Передусім, байка допомагає нам подивитися на свої проблеми і переживання збоку, дистанціюватися від них. Коли ми співвідносимо свою ситуацію з алегоричним байковим сюжетом, то несвідомо переносимо частину своїх емоцій на персонажів. Таким чином, напруга і стрес зменшуються, ми отримуємо емоційну розрядку. Цей ефект особливо корисний при роботі з дітьми, які ще не вміють вербалізувати свої почуття. Через ототожнення з байковими героями дитина вчиться розуміти себе, опановувати свої страхи і непевність.

Наприклад, дитині, яка боїться темряви чи якихось фантастичних істот, може допомогти байка про Зайчика-боягуза, який врешті перемагає свій страх. А дитині, яка почувається самотньою і покинутою, буде корисно почути байку про Їжачка, який знайшов друзів.

По-друге, байка - це завжди притча, яка містить певну життєву мудрість, певний рецепт вирішення проблеми. Слухаючи байку, людина несвідомо засвоює цей урок, інтегрує його у свій життєвий досвід. І часто несподівано знаходить вихід зі, здавалося б, безнадійної ситуації. Адже байка активізує ресурси нашого підсвідомого, скеровує їх у конструктивне русло.

Скажімо, людині, яка переживає кризу у стосунках, може допомогти байка про Лебедя, Рака і Щуку, які тягнули віз у різні боки. Ця проста історія ненав'язливо підказує: щоб досягти мети, треба навчитися домовлятися і співпрацювати. А комусь, хто страждає від професійного вигорання і хронічної втоми, буде корисно почути байку про працьовитого Муравлика. Вона нагадає про важливість помірності, вміння розподіляти сили і відпочивати.

Але, мабуть, найцінніше у психотерапевтичному впливі байки - це її здатність навчити нас сміятися над своїми недоліками. За влучним висловом Карла Юнга, "поки людина не навчиться сміятися над собою, вона не готова до особистісних змін". І байка з її м'яким гумором - чудовий інструмент для цього навчання. Адже впізнаючи в кумедних байкових персонажах власні вади, ми вчимося сприймати себе з усмішкою і без надмірної серйозності. А це - величезний крок до внутрішньої свободи і гармонії.

Ось, наприклад, людина, яка страждає від перфекціонізму і постійної незадоволеності собою. Почувши байку про Осла, який хотів стати Левом, але залишився Ослом, вона раптом подивиться на свої переживання іншими очима. І, можливо, вперше щиро розсміється і над Ослом, і над собою. А цей сміх стане початком одужання від перфекціонізму.

Або людина, яку мучить образа на когось із близьких. Байка про Гадюку, яка повернулася і вжалила свого рятівника, допоможе їй розпізнати власну "отруту образи". І одночасно підкаже вихід - пробачити кривдника, відпустити свою образу з легким серцем. А гумор байки зробить цей процес пробачення природним і невимушеним.

Загалом, психологічно-лікувальний ефект байки можна використовувати щоразу, коли нам потрібно впоратися з якимось негативним емоційним станом: страхом, гнівом, образою, смутком, почуттям провини тощо. Байка діє як ліки, які непомітно проникають у душу і зцілюють її. При цьому вона ніколи не буває нав'язливою чи дидактичною. Її мудрість і мораль засвоюються ніби самі собою, без зайвого напруження.

Тож дуже добре читати чи слухати байки в моменти душевних негараздів. А ще краще - колекціонувати байки "на всі випадки життя", переказувати їх рідним і друзям. Так ми створюємо навколо себе простір здорового сміху і споконвічної народної мудрості. А цей простір обов'язково допоможе нам гідно пройти крізь усі випробування і негоди. Адже в наших байках - джерело нашої стійкості, життєлюбства і незламності. І поки ми здатні черпати з цього джерела - нам не страшні ніякі кризи і негаразди!

Власна байка у «домашніх умовах»

Якщо вас надихнула мій розказ про байку-цілющу й ви самі захотіли стати байкарем, ось вам декілька порад, як це зробити.

Передусім, визначитеся з темою і головною ідеєю вашої байки. Що ви хочете сказати своїм читачам? Який моральний урок донести? Це може бути якась загальнолюдська цінність (чесність, доброта, працьовитість) або конкретна життєва ситуація, яку ви хочете осмислити через байку. Пам'ятайте: байка завжди має певне дидактичне спрямування, але мораль не повинна бути надто прямолінійною і нав'язливою.

Далі оберіть героїв вашої байки - тих алегоричних персонажів, які втілюватимуть певні людські риси і типи поведінки. Традиційно це тварини, рослини або неживі предмети, наділені людськими рисами. Наприклад, Лисиця уособлює хитрість, Осел - впертість і недалекоглядність, Дуб - силу і незламність. Але не бійтеся експериментувати і виходити за межі канону. Можливо, вашими героями стануть сучасні ґаджети або феномени поп-культури.

Тепер подумайте над сюжетом. Зазвичай байка - це невелика історія з простим, але яскравим конфліктом, який розв'язується наприкінці повчальним фіналом. Цей конфлікт має розкривати вади і чесноти героїв, демонструвати наслідки їхніх вчинків. Фінал байки - це завжди певний висновок, життєва мудрість, виражена стисло і дотепно. Часто байка завершується афоризмом - влучним висловом, який запам'ятовується надовго.

Ще один обов'язковий елемент байки - гумор. Адже саме з його допомогою байкар привертає увагу читача і робить свою мораль невимушеною і природною. Цей гумор може бути різним: від доброзичливої іронії до дошкульної сатири. Головне - щоб він відповідав загальному настрою і тону байки, не руйнував її цілісності. Можна сказати, що гумор у байці - це як приправа, яка надає страві особливого смаку, але не перебиває його.

Окремо варто сказати про мову байки. Вона має бути простою, зрозумілою, але водночас образною і яскравою. Використовуйте багатство народної мови: прислів'я, приказки, влучні порівняння і метафори. Саме вони надають байці особливого колориту і роблять її близькою читачеві. Водночас намагайтеся бути лаконічними і точними у формулюваннях. Зайві деталі і довгі описи лише розмивають ідею байки, відволікають увагу від головного.

А тепер - кілька слів про те, як застосовувати байку в психологічній терапії. По суті, створення власної байки - це вже терапевтичний процес. Адже промальовуючи алегоричні образи і сюжети, ми несвідомо проєктуємо на них власні переживання, страхи, конфлікти. І в процесі цього проєктування відбувається звільнення від негативних емоцій, пошук нових смислів і рішень.

Тож якщо ви переживаєте якусь психологічну проблему, спробуйте "розказати" її у формі байки. Нехай образи і сюжет байки символічно відображають вашу ситуацію. А потім спробуйте знайти в цій байці несподіваний поворот, нове розв'язання конфлікту. Дуже часто таке символічне програвання проблеми допомагає побачити вихід там, де ви його не помічали раніше.

Крім того, байки, створені під час психотерапії, можуть стати чудовим діагностичним матеріалом. Адже в них несвідомо відображаються наші глибинні переконання, страхи, психологічні захисти. Аналізуючи ці символічні "послання" нашого підсвідомого, досвідчений терапевт може краще зрозуміти внутрішній світ клієнта і підібрати найбільш ефективні методи допомоги.

І нарешті, байка - це просто чудовий інструмент для налагодження емоційного контакту між терапевтом і клієнтом, особливо якщо клієнт - дитина. Через спільне обговорення і тлумачення байки легше говорити про складні і болючі речі, ділитися почуттями і досвідом. В атмосфері довіри і прийняття, яку створює байка, психотерапевтичний процес стає більш природним і ефективним.

Отже, байка - це не просто літературний жанр, а потужний інструмент самопізнання і зцілення. Створюючи власні байки і осмислюючи творчість великих байкарів, ми вчимося краще розуміти себе і світ, гармонізувати свій душевний стан. І найголовніше - ми вчимося мудрості і здатності з усмішкою приймати всі виклики долі. А ця наука - найважливіша в житті, особливо в наші непрості часи.

Тож давайте частіше звертатися до чарівного світу байки - і в моменти радості, і в моменти смутку. Давайте самі творити цей світ - щиро, дотепно і натхненно. І хай у цьому творенні гартується наш незламний український дух - дух сміху і мудрості, який допоможе нам гідно пройти крізь усі негаразди і випробування. Адже, як мовить стара байкарська істина, "як часто сміх сміливих перемагав, коли безсилий меч ламався вщент!"

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи