Відповідальна якісна журналістика
Підписатися
Підписатися
home-icon
Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
17.07.2025 11:24

Донорство без пільг: Україна переходить на європейську модель з 2025 року

Начальник служби цивільного захисту ТОВ "Нова Лінія 1", Київ

З 2025 року в Україні скасовано низку пільг для донорів крові. Як це вплине на мотивацію, систему донорства та забезпечення кров’ю під час війни?

В Україні з 2025 року скасовується ряд пільг для донорів крові, зокрема, додаткові вихідні, надбавки до стипендій та пенсій для почесних донорів.

Це пов'язано з переходом на безоплатну добровільну систему донорства, що є однією з умов інтеграції України до Європейського Союзу(?)

Детальніше про зміни

Скасовані пільги:

  • Додатковий вихідний день для донорів (однак, право на вихідний у день проведення донації залишається).
  • Надбавки до стипендій для донорів-студентів.
  • Надбавки до пенсій для почесних донорів (особи, які отримали статус Почесного донора до 2025 року, матимуть право на надбавку до пенсії після досягнення відповідного віку).

Пільги на придбання ліків для почесних донорів

На мою думку, скасування пільг може негативно вплинути на мотивацію до донорства.

Потрібно забезпечити достатню інформаційну підтримку та роз'яснення щодо змін, щоб уникнути негативних наслідків для донорства.

Необхідно знайти інші механізми підтримки донорів, щоб забезпечити стабільне донорство крові.

За статистикою в Україні близько 300 тисяч донорів крові, що значно менше рекомендованого ВООЗ показника в 1% від населення, особливо з огляду на потреби в крові під час війни і інших надзвичайних ситуацій воєнного стану.

В попередніх роках донорами було здано приблизно 7-10 тис. літрів крові, що також суттєво нижче за нагальні потреби і мінімальну впевненість.

На жаль, точну суму коштів, яку Україна витрачає на закупівлю компонентів крові, не можливо знайти. Однак, ця сума є значною і постійно змінюється.

Закупівлі компонентів крові та препаратів крові здійснюються постійно (у 2024 році лікарні придбали медичних товарів, у тому числі компонентів крові, на понад 14 мільярдів гривень).

Може є інший шлях вирішення проблемного питання!

Без тотального розвалу того, що хоч якось трималось!

А як Ви вважаєте?

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи