Google, ШІ та датасети
Раніше в матеріалі про статичні та темпоральні канали, я вже розказувала про «цифровий слід» та важливість використання ЗМІ для його формування
Коротко нагадаю – ЗМІ зберігають контент та тримають його відкритим до індексації. Просунуті редактори навіть використовують SEO-підходи для покращення текстів своїх новин та статей. Таким чином, цей контент легко шукається через пошукові системи та пасивно доготривало «працює» на зацікавлену (а значить – теплу) аудиторію, що здійснює пошук за релевантними запитами.
Іншими словами, ваш пост у стрічці FB аудиторія зможе бачити кілька днів, далі відкритий доступ до нього буде ускладнений. Але вашу новину в ЗМІ зможуть бачити роками в пошуковій видачі Google, якщо зроблять релевантний запит.
Таким чином, за посередництва Google, ми маємо змогу формувати в Інтернеті (а значить – у відкритому доступі) певний архів/профайл/бекграунд нашої компанії і її діяльності.
Та часи змінюються.
З появою LLM (великі мовні моделі – GPT, Claude та багато інших) люди почали використовувати їх як альтернативу пошуковим системам. В першу чергу, це стосується просунутих користувачів LLM та, звісно, мόлоді. GPT як гуглом чи вікіпедією користуються навіть при тому, що існує спеціальний пошуковий ШІ Perplexity, до якого можна «підключити» той же GPT чи Claude. І щось мені підказує, що така практика буде ширитись. Особливо з появою голосових інтерфейсів взаємодії з ШІ, як в новому GPT.
Але як LLM знають про масу речей на світі, якщо в них відсутній доступ до Інтернету? Відразу скажу – штучний інтелект НЕ гуглить відповідь на ваше питання. Він її «знає». Винятки становлять деякі версії ШІ, що можуть, за потреби, погуглити інфу, якщо вона відсутня в їх базі знань, що буває вкрай рідко.
Отже, як формуються знання ШІ. Інженери готують пошуковий алгоритм. Цей алгоритм збирає великий об’єм різноманітної інформації з усіх доступних джерел – так званий датасет. Ці датасети завантажуються в ШІ для процесу навчання. ШІ навчається і отримує певні знання. Далі ці дані він використовує в своїй роботі. Зрозуміло що ці знання постійно «застарівають», тому датасети регулярно оновлюються. Дату актуального датасету можна дізнатись ввівши в ШІ такий промпт – замість AI MODEL вставте версію ШІ яким ви користуєтесь:
# Fetch latest AI MODEL version details
INFO: version, update_date [day/month/year], knowledge_cutoff_date [day/month/year]
LANG: uk-UA
Тобто, якщо датасет зібраний до січня 2022 року, як в GPT 3.5, то на запит «Що сталось в Україні в Лютому 2022 року?» ШІ не дасть відповідь про повномасштабне вторгнення росії. А от GPT 4 вже дасть, тому що його датасет обмежується груднем 2023 року.
Таким чином ми отримали ще один головний біль одну можливість формувати профайл для аудиторії, яка користується іншим інструментом для пошуку інформації.
Це потрібно враховувати в своїй роботі, адже ми знаємо – якщо дурень ШІ щось не дочув знає, то допридумує. Про це я писала раніше коли розповідала про «галюцинування» та «критичні забування» ШІ.
При цьому тримаємо в голові, що алгоритм, який збирає датасети, бере приблизно 60% інформації зі ЗМІ і 40% інформації з соцмереж. Що саме він бере з соцмереж важко дослідити, адже вони значно менш дружні до індексації, крім цього існує маса внутрішніх обмежень ШІ щодо збору та використання даних з соцмереж з причин порушення приватності.
Я не стверджую, що Google став менш корисним і що існує якась відчутна міграція запитів з пошуковиків до LLM, проте, ми, комунікаційники, повинні постійно дивитись вперед і враховувати нові тенденції в своїй роботі. Адже наша професія знаходиться на грані інформаційних технологій. В будь-яку епоху.
- Незаконна передача земель лісового фонду під забудову в Дніпрі Павло Васильєв 13:42
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв вчора о 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак вчора о 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева вчора о 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська вчора о 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва вчора о 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко вчора о 02:29
- Виклик для Європи і світу: підсумки Мюнхенської безпекової конференції Ніна Левчук 20.02.2025 17:03
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність Аліна Москаленко 20.02.2025 15:32
- Практика розгляду справ про хабарництво: ВАКС vs місцеві суди Іван Костюк 20.02.2025 13:30
- Про що Україні говорити з європейськими країнами в плані безпекової компоненти Олександр Калініченко 20.02.2025 11:23
- Гра на виживання України: Трамп за чи проти Путіна?! Дмитро Зенкін 20.02.2025 09:00
- "Закон і порядок" на крайньому заході України Євген Магда 19.02.2025 15:47
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році Альона Векліч 19.02.2025 14:49
- Як соцмережі змінюють бізнес Ірина Кононенко 19.02.2025 14:13
- Завершення приватизації Укрспирту. ЄМК. Придбання прав вимоги до боржника 206
- "Закон і порядок" на крайньому заході України 201
- Ініціативи для підтримки дівчат та жінок в Україні 2025 року 74
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність 71
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році 65
-
Латвія закупила в Росії зброю майже на 800 000 євро. Це рекорд
Бізнес 2309
-
З Фонду національного добробуту РФ зникло понад 100 тонн золота
Фінанси 2149
-
"Рахувати кожну копійку". Гетманцев закликав до жорсткої фінансової політики в Україні
Фінанси 1991
-
Розуміє Україну, чує Європу. Що потрібно знати про Келлога та його роль у переговорах
1818
-
Reuters: РФ може погодитися на використання Україною $300 млрд заморожених активів
Бізнес 1444