Маржинальна революція на фондовому ринку України
Об’єктивна реальність ставить перед законодавством комплекс задач щодо розробки нових правил гри для учасників фондового ринку та приведення правового поля до якісно нових стандартів. Впровадження інституту маржинальної торгівлі цінними паперами обумовлено
Об’єктивна реальність ставитьперед законодавством комплекс задач щодо розробки нових правил гри дляучасників фондового ринку та приведення правового поля до якісно новихстандартів. Впровадження інституту маржинальної торгівліцінними паперами обумовлено потребами часу, оскільки вона дозволить як розширити сферу діяльності торговців цінними паперами,так і збільшить інтереси та можливості індивідуальних інвесторів на фондовомуринку. Адже інвестори використовуватимуть«кредитне плече» для придбання цінних паперів, завдяки чому торгівля ціннимипаперами може отримати «друге життя». Наприклад, маючи 5 тис. грн.індивідуальний інвестор зможе придбавати цінні папери на 10 тис. грн. Проінтерес до маржианльної торгівлі говорить той факт, що на даний час навіть завідсутності правових актів щодо маржинальної торгівлі торговці цінними папераминадають клієнтам відповідні послуги. Слід також зазначати, що світова практика маржинальноїторгівлі цінними паперами розкриває і темні її сторони, які в подальшомуобумовлюватимуть рівень правового регулювання цього явища. Потрібен певний юридичний аутсорсинг цього явища. В свою чергу, цевимагає вироблення особливого підходу законодавця. Нормативна база змаржиальної торгівлі в подальшому вдосконалюватиметься. При цьому важливогозначення набуватиме світовий досвід функціонування інституту маржинальноїторгівлі. Для порівняння зазначимо, що в США та Західній Європі аналогічнийінститут з’явився ще на початку ХХ ст.
Та, як говориться, і на нашій вулиці скоро буде свято. Так,проектом Положення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку(НКЦПФР) «Про здійснення діяльності торговця цінними паперами при укладаннідоговорів з використанням грошових коштів та/або цінних паперів, наданихторговцем у позику клієнту» (далі – Положення), розміщеним на сайті ще ДКЦПФРпропонується врегулювати здійснення діяльності торговця цінними паперами (далі– торговець) при укладанні договорів купівлі-продажу цінних паперів на підставі разових замовлень клієнтів,розрахунок за якими здійснюється торговцем з використанням грошових коштів абоцінних паперів, наданих торговцем у позику клієнту на підставі відповідного договору.
23 червня 2011 року відбулось спільне засідання Експертноїради Асоціації «Фондове Партнерство» та робочої групи Консультаційно-експертноїради (КЕР) при НКЦПФР щодо обговорення проекту вищезазначеного Положення. Підчас обговорення проекту між фінансистами та правниками було досягнутовідповідного консенсусу. За результатами обговорення учасники засідання виробилипропозиції, які були згодом направлені Асоціацією «Фондове Партнерство» до НКЦПФРдля опрацювання. А вже 21 липня 2011 року на засіданні КЕР при НКЦПФР булосхвалено Проект «Положення про здійснення діяльності торговця цінними паперамипри маржинальній торгівлі», розробленого Експертною Радою Асоціації «ФондовеПартнерство». КЕР НКЦПФР схвалила зазначений проект Положення без зауважень, атакож було прийнято рішення передати його на розгляд до НКЦПФР.
Як тут не згадати про людей, завдякизусиллям яких Україна може отримати нормативне регулювання нового і доситьперспективного напрямку діяльності торговців цінними паперами. Отже, участь урозробці Положення про здійснення діяльності торговця цінними паперами примаржинальній торгівлі брали: С.Москвін, О. Стародубцев, О. Сухоруков, В. Дубінко,Р. Магомедов, В. Ревчук, О. Брикіна, П. Омельчук, В. Шилов, О. Слободян. В ходіроботи над проектом НКЦПФР він зазнав суттєвих змін. Була змінена і сама концепціямаржинального договору.
Отже, правовепідгтунтя мажинальної торгівлі цінними паперами закладено. Добра половина справи зроблена. Для повногоефекту революції не вистачає лише залпу крейсера «Аврори» у вигляді затвердженняпроекту НКЦПФР «Положення про здійснення діяльності торговця цінними паперамипри маржинальній торгівлі». Однак це лише питання часу.
Передрук цього матеріалу дозволений виключно із посиланнямна сайт Юридичної консалтингової компанії «Салекс» http://salex-lcc.com.ua/index.php/features-4/menu-types-2
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус вчора о 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков вчора о 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак вчора о 16:53
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" Світлана Приймак вчора о 10:20
- Розпоряджання землею під час війни: поради юриста Сергій Пагер вчора о 08:57
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи Сергій Пєтков 20.04.2025 19:43
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков 19.04.2025 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов 19.04.2025 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? 432
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків 225
- Модель нової індустріалізації України 175
- Професії зникають, навички – у тренді 169
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 130
-
"Я туди не хочу". Власник UPG поставив на паузу експансію на ринок Європи
Бізнес 12699
-
Індія купить "боїнги", від яких через торгову війну зі США відмовився Китай
Бізнес 8642
-
Нелегальний ринок тютюну: як Україна втрачає 24 мільярди гривень щорічно
Бізнес 4403
-
Дефіцит вітаміну D, ймовірно, впливає на збільшення випадків раку товстої кишки: деталі
Життя 3808
-
Життя від вихідних до вихідних: експерти дають поради, як покращити будні
Життя 3421