"Тінь" Мінінфраструктури. Як вгамувати портових монополістів
Чи реально приватній компанії перемогти у протистоянні, наприклад, з цілим міністерством? Так, якщо аргументи - на її боці. Тримайте свіжий кейс.
Днями на засіданні АМКУ розглядали кейс за скаргою компанії, що орендує у Миколаївському морському порту склади і станцію розвантаження вагонів. Справа – показова, оскільки ілюструє, що правила вільної конкуренції в Україні порушують у багатьох (якщо не всіх) сферах життя.
Причому ці порушення часто відбуваються з ініціативи або за підтримки державних органів, які мали би уникати антиконкурентних дій.
Коротко про фабулу справи.
Згадана компанія працювала у порту з 2000-го, орендуючи там державне майно. У травні 2016-го спливав термін її угоди. Тож підприємці звернулися до Мінінфраструктури, як уповноваженого органу управління державного нерухомого майна, щодо продовження строку оренди. Причому – зробили це 2014-го – за два роки до «часу-Ч».
Але, відповідь компанія отримала лише наприкінці травня 2016-го. У Міністерстві погодили обласному відділенню ФДМ продовження договору на 10 років. Однак зауважили, що розмір орендної плати необхідно підвищити до щонайменше 36 гривень за квадратний метр складських приміщень.
При цьому навіть поверховий аналіз відповідних угод, оприлюднених на сайті ФДМУ, свідчить, що середня вартість такої оренди у Миколаївському порту сягає 9,33 гривень. Тобто Мінінфраструктури без пояснень встановило одній компанії тариф у 3,5 рази вищий, аніж усім іншим. При цьому жодній компанії, яким того року пролонгували договори, вартість оренди не підвищували.
Розслідування АМКУ за скаргою стивідора встановило, що дії Мінінфраструктури порушують алгоритм розрахунку орендної плати за державне майно. Якби цю оплату розраховували у відповідності до визначеної Методики, вона би сягала 310 тисяч грн на місяць. Але натомість – перевищила 1,13 млн.
У компанії вимушено підписали несправедливу угоду. Інакше – взагалі припинили би діяльність і зазнали ще більших збитків. Таким чином через антиконкурентні дії Мінінфраструктури та регіонального відділення ФДМУ стивідор лише за місяць зазнав збитків на понад 820 000 грн. А за весь час оренди він прогнозовано втратив би більше 100 млн.
Показово, що під час розгляду справи на засіданні Комітету представник Мінінфраструктури намагався виправдатися тим, що компанія звернулася до них «занадто рано», натомість не зміг пояснити причини ігнорування її звернень та обґрунтувати це дискримінаційне рішення.
Комітет визнав порушенням Закону України «Про захист економічної конкуренції» дії Міністерства та регіонального відділення ФДМУ щодо встановлення необґрунтованої орендної плати. Ми зобов’язали Міністерство та регіональне відділення ФДМУ припинити порушення.
Під час засідання Комітету представник стивідора повідомив про наміри додатково звернутися ще й до суду. Отримавши на руки рішення АМКУ – він це зможе зробити.
Тож очевидно, на Міністерство і РВ ФДМУ чекає нова серія протистояння з компанією. Коротке резюме. Компаніям, що потрапили у подібну ситуацію, не варто боятися звертатися до АМКУ. Ми допоможемо, якщо є для цього підстави.
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник вчора о 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко вчора о 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков вчора о 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель вчора о 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 10.05.2025 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Як зруйнувати країну 333
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя 201
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 151
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 135
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 111
-
Угорщина готується до війни? Що стоїть за "шпигунами Орбана" на Закарпатті
24668
-
Підготовка піхотинців: державна некомпетентність і приватна ініціатива
Думка 10841
-
Як весняна погода вплине на врожай пшениці в Україні й світі
Думка 7060
-
Експерти з психіатрії назвали п’ять речей, які ніколи не роблять щасливі пари в стосунках
Життя 6636
-
Спиратися на реальні дані, бути готовим до змін: як Барометр бізнесу допомагає діяти на випередження
Бізнес
3648