Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
19.11.2021 14:56

Повернутися інакшим, або як участь в міжнародному обміні змінює уявлення про бізнес?

Менеджер проєкту Unlimit Ukraine Європейської Бізнес Асоціації

Ніхто не повертається з мандрівок таким, яким він був раніше. Ця приказка є особливо правдивою для тих, хто цілеспрямовано мандрує з метою навчання та отримання нових знань, ідей та вражень.

Такими, зокрема, є учасники програми Erasmus for Young Entrepreneurs (EYE) – молоді підприємці та власники малого бізнесу, які їдуть в інші країни шукати можливості для розвитку.

Програма була започаткована Європейською Комісією у 2009 році з метою сприяння співпраці малих підприємців по всій Європі. В неї беруть участь усі країни ЄС та ще 18 країн, серед яких є і Україна. Кожного року сотні підприємців від країн-учасниць подорожують один до одного, щоб обмінюватися досвідом та поглибити співпрацю. До програми українські підприємці залучаються і як «візитери», і як приймаючі сторони.

Серед учасників проєкту Unlimit Ukraine від Європейської Бізнес Асоціації також є щасливчики, яким вдалося бути обраними для міжнародного обміну. Це Дмитро Худенко, засновник SmartSPA, який 4 місяця стажувався в ІТ-компанії в Швеції, та Лідія Степаненко, керівниця «Центру розвитку соціального бізнесу «Ініціатива», яка приймала в себе в Запоріжжі підприємницю з Польщі – Тересу. Навіщо підприємцю міжнародний досвід обміну? Що корисного це може принести Україні? Як змінюються після цього підходи до ведення бізнесу? В цьому матеріалі ми підсумували ключові уроки, поради та висновки, до яких дійшли наші українські учасники програми EYE.

Культура має значення

Програма EYE об’єднує підприємців з різних країн й часто стає платформою для запуску ними спільних проєктів. Щоб співпраця пройшла успішно, сторонам треба навчитися зрозуміти та прийняти культуру один одного. Так, під час свого стажування Дмитро зрозумів, що те, як він звик вести справи, перемовини чи просто внутрішні обговорення, суттєво відрізняється від того, як це прийнято в Швеції. За його спостереженнями, керівники напрямків в українських компаніях зазвичай самостійно приймають рішення. У Швеції ж, навпаки, ніхто не прагне взяти на себе фінальне слово – майже всі рішення приймаються колегіально. Також, із ввічливості ніхто не може сказати прямо “НІ”, тому витрачається багато часу на непродуктивні перемовини. Існує ще багато інших особливостей місцевої культури та менталітету. Тому Дмитро радить, заздалегідь підготуватися і дізнатися про подібні особливості, щоб більш продуктивно спланувати час у програмі обміну та уникнути зайвого стресу.

Не бійтеся руйнувати стереотипи

Для іноземців Україна все ще залишається загадковою країною, навколо неї точаться чимало стереотипів, здебільшого негативних. Це змушує міжнародних підприємців з опаскою дивитися на Україну як місце для ведення бізнесу. Тож на учасника програми EYE з України лягає відповідальна задача – розвінчати міфи та показати дійсну картину в країні. Здавалося б, що у Польщі та України є багато спільного, тож поляки мають бути більш менш обізнані в українських реаліях. Але за словами Лідії, серед іноземних партнерів дуже поширений стереотип, що Запоріжжя є небезпечним містом через війну на Сході України, адже територіально це дуже близько. Вона розповіла, шо її гостя – польська підприємниця Тереса перший час дуже переймалась за власну безпеку. Але згодом, розслабилася та почала помічати, що загроз немає, а Запоріжжя виявився ще і цікавим сучасним містом з величезною історією козацтва.

Крім того, в ході обміну досвідом були розвінчані стереотипи Тереси щодо того, як працює соціальний бізнес в Україні. Організація Лідії регулярно отримує гранти для оновлення техніки задля роботи з уразливими категоріями населення, що є фокусом Центру розвитку

соціального бізнесу «Ініціатива». Тереса зізналась, що у Польщі не всі соціальні бізнеси в сфері інклюзії є настільки якісно оснащеними. Також на прикладі Лідії молода польська підприємниця дізналася, що в соціальному бізнесі є місце для креативу і підготовка грантових заяв зовсім не є монотонною рутинною роботою.

Планування — запорука ефективності

З першого погляду здається, що на 3-4 місяця для поїздки за кордон це багато часу. Але слід пам’ятати, що ви поїхали до іншої країни з метою навчання, а не відпочинку. Щоб по максимуму використати цей термін, необхідно чітко і завчасно домовитися про коло обов'язків і час, який ви будете приділяти навчальному процесу. Обговоріть з приймаючою стороною за що ви будете відповідати, яку роботу планується виконувати, та в які дні ви буде вирішувати питання свого власного бізнесу. Дмитро рекомендує виділити повністю один на тиждень, щоб повністю його присвятити власній справі.

Додатково потрібно домовитися про регулярний зворотній зв'язок з власником приймаючої компанії. Це дозволить постійно обмінюватися думками і оперативно вирішувати проблемні ситуації. На час обміну Дмитро зустрічався зі своїм ментором щоп’ятниці, щоб обговорити поточні справи і обмінюватися думками, як поліпшити процеси в компанії. Звісно, були і зустрічі за межами офісу, які сприяли швидшій адаптації між двома підприємцями.

Будьте проактивними

Роль «учня» ніяк не має обмежувати можливість висловлювати критику та пропонувати погляд зі сторони. Дмитро під час свого обміну зіткнувся з цікавою історією. Виявилося, що IT-компанія, де він стажувався, досі використовує Excel/Google таблиці для управління своїми проектами попри те, що вона сама є розробником складного програмного забезпечення та технічного обладнання.

В теорії базові таблиці можна використовувати і для проєктного менеджменту, але якщо потрібна аналітика, то краще застосовувати більш професійні інструменти. Тож Дмитро поділився своєю експертизою в цій галузі та через деякий час йому вдалося переконати шведських підприємців перейти до прогресивнішої системі управління проєктами. Згодом, завдяки системному підходу до роботи з проектами та задачами, компанія закрила декілька контрактів з крупними клієнтами.

Отже, участь у програмі обміну дає можливість поглянути на свій бізнес під іншим кутом зору. Для українських учасників – це зрозуміти, як ведеться бізнес в Європі на реальному прикладі, налагодити зв’язки, перейняти кращі практики. Крім того, спільна робота з європейськими колегами приносить багато ідей, як і що потрібно зробити українській компанії для виходу на ринки країн Європи. Досвід наших підприємців показав, шо спробувати себе в програмі варто всім – як тим, хто нещодавно почав свою справу, так і тим, хто тільки розмірковує над нею.

Також міжнародний обмін є зручною нагодою для підприємців з України розповісти світу про потенціал вітчизняного бізнесу, показати себе з професійної діяльності та познайомити європейців з українськими інноваціями. Адже обмін тим і цінний, що дві сторони навчаються чомусь новому – і це дає обом поштовх рухатися вперед. Тому поїздка за обміном можна вважати успішною, якщо після нього змінилися не тільки ви, а і ті люди, з якими ви спілкувалися, а також їх уявлення про бізнес в Україні.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи