Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
09.09.2014 17:23

Трансформація ЗВИЧАЙНОГО українського виборця у НЕПІДКУПНОГО українськ

Експерт з місцевого самоврядування, ексдепутат Київради

«Україна для людей», «Творю добро!», «Вмєстє побєдім!», «Кияни передусім» - слогани передвиборчих кампаній різних часів, загорнуті у яскраву обгортку з підкупу та обіцянок. За 23 роки незалежності, український політикум зазнав чи не найбільш глобальних і

Державанапередодні парламентських виборів. Президент Порошенко виконуючи одну з своїхпередвиборчих обіцянок, зробив усе від нього залежне для того, щобперезавантажити ВРУ. Пролюструвати, покарати, недопустити, обмежити,унеможливити керівництво суспільством дегенеративними представниками політичноїеліти. В першу чергу тими, хто був (ПРОДОВЖУЄ БУТИ) соратниками тоталітарногорежиму Януковича, хто голосував за диктаторськізакони16 січня, хто встінах Ради виступав за анексію Криму та підтримував сепаратистів Сходу.

Але чивдасться оновлення законодавчої влади? Зміни в життєвих стандартах  та потребах більшості співвітчизників, якітак чи інакше впливають на динаміку суспільства, чи призведуть вони доправильного вибору, до появи нових лідерів та нової формації чесних,проєвропейських політиків? При тому, що українці обиратимуть нову Раду застарою змішаною системою, поза поняттями рівності можливостей кандидатіву виборах та  конкурентної боротьби.

«Україна для людей»,  «Творю добро!», «Вмєстє побєдім!», «Кияни передусім» -слогани передвиборчих кампаній різних часів, загорнуті у яскраву обгортку зпідкупу та обіцянок. За 23 роки незалежності, український політикум зазнав чине найбільш глобальних інновацій у сфері підкупу виборців. Як явище масовогохарактеру з певними автентичними рисами й ознаками, підкуп вже давно переставбути одним з видів порушення виборчого законодавства (у відповідності до КПК,підкуп виборців карається позбавленням волі терміном від 2 до 5 років). Сьогодніце самостійний об’єкт дисертаційного дослідження: мотивація, різновиди, форми,категорії, ознаки – все це тема для детального вивчення,  метою якого є трансформація ЗВИЧАЙНОГОукраїнського виборця у НЕПІДКУПНОГО українського виборця.

 «Віддайте голос» - як спільна мета  всіхкандидатів-мажоритарників-  приховуєстратегію підміни цінностей, експлуатацію життєво-важливих проблематик, психологічновпливає на свідомість людини, іноді, навіть через призму понять меншовартості. Грошовай позагрошова форма виборчих «презентів», оновлення схем та варіацій підкупуставлять під сумнів не тільки щирість  стратегії народного обранці у Раді, але й єзагрозою для українців –за рахунок «вливань» в мажоритарний округ  новообраний депутатський корпус виблискуватимевже до болі  знайомими обличчями.

 Хочу нагадати, що підкуп,як  надання товарів і послуг ( за заниженими цінами або безоплатно), з  закликами голосувати за певного кандидата,є масштабним передвиборчим явищем.В основному, на жаль,  безкарним. Реалізацієюж «ощасливлення» населення займаються як особисто кандидати та їх команда, так іблагодійні фонди (іменні чи спонсорські).

 Тепер про 23-річний досвід підкупу народу  українськими політиками. З кожним рокомтехнічний прогрес бере своє – інновації є й в сфері «дарунків». Хоч найчастіше вУкраїні політичні агітатори й досі використовують продуктові набори, проте безкоштовнийwi-fi та поповненнямобільних телефонних рахунків теж зафіксовано. Прогрес, одним словом.

 Отже, український виборець сьогодні стоїть перед особливо широкимасортиментом надаваних товарів і послуг від піар-технологів небідних кандидатів-мажоритарників,а подекуди, й партій:

 Перша група – харчі:

продуктові набори (вартість від 50 до 200грн), «цариця підкупу» — гречка,  квас, горілка,   шампанське з фото, діяльність соціальних магазинів.

 Друга група – непродовольчі товари:

 сертифікати на парфуми, ліки, отрута проти колорадських жуків  «Смерть жукам», шкарпетки, окуляри, безкоштовнікомплекти шкільної форми учням середньої школи, зошити та шкільне приладдя, велосипедимісцевим поштарям, книжки до бібліотек, іграшки, спортінвентар, тенісністоли, стільці, таблиці перевірки зору, кварцові лампи, інгалятори,  церковні календарі (журналістами зафіксованийвипадок зображення мажоритарника поруч з Богородицею),  постільна білизни для лікарень,  карткипоповнення мобільних телефонів.

 Третя група – техніка:

медобладнаннядля лікарень, ноутбуки, музичні центри, мультимедійні дошки, телевізори, комп’ютерніфлешки,  фонендоскопи і тонометри,  електрочайники, мобільні телефони. Так, одни змажоритарниківпідкуповув ... молодь мобілками:  у будинках культури збирав місцевих та школярів із ближніх сілі проводив конкурс на найкращу писанку,  шістьом переможцям  дарував мобільні Samsung.

Для поширення «презентів» використовується як точковий метод, так і адреснадоставка. Прикладом останньої є передвиборча агітація Донецької обласноїорганізації Партії регіонів, яка у квітні 2012р  розпочала адресну доставку побутової техніки в містах і районахобласті ліквідаторам ЧАЕС (чорнобильцям розвозили мікрохвильові печі (34 шт.),телевізори (39 шт.), холодильники (46 шт.).

 Є йкандидати з серйозними намірами, які якщо й купують, то відразу машини. Так, у2012р. на Херсонщині один з кандидатів-мажоритарниківподарував міліції  5 автомобілів,  зокрема й одну патрульно-постову машину.

 
 Четверта група – будівельні «презенти»:

 побудова майданчиків, лавок біля будинків, організація ремонту будинків чиприбудинкових територій, будівництво капличок,  ремонт дороги (подекуди з коштів бюджету),  встановлення освітлення.

 Пята група – розваги та послуги (відповідно до вікової категорії виборців:

квитки внічний клуб, екскурсії до дельфінарію, кінотеатру,  поїздки виборців на футбольні матчі (наприклад відомий факт, коли медики району відзначили професійне свято спільно з  кандидатом-мажоритарникомОлександром  Герегою, який подарував хмельниччанам 15 квитків на матч уДонецьку «Україна-Англія»), екскурсії по святих місцях (особливим попитом тут користуєтьсяПочаївський комплекс), безкоштовно перукарські послуги та огляд молочних залоз, путівки на відпочинок дітям табюджетникам, квитки в цирк, безкоштовні консультації для учнів ізмалозабезпечених родин щодо підготовки до ЗНО, страхування (на  Хмельниччині одинз кандидатів власним коштом застрахувавмайже 4 тисячі місцевих школярів від травм та нещасних випадків), концертизірок естради, підписка на періодику, встановлення газових лічильників,безкоштовні курси іноземних мов, безкоштовна психотерапевтична допомога,діяльність клубів дитячого розвитку.

Одна зостанній новацій, яку використовував під час зустрічей з виборцями Азаров-молодший- це допомага підприємцям з участю у міжнародній виставці.Новим та недешевим методом відправлення за кордон  для вивчення закордонного досвіду представників місцевого самоврядування. Так, завдяки депутатовіоблради Богдану Гдичинськомута його Міжнародній громадській організації «Івано-Франківськеземляцтво» , прикарпатська делегація відвідала Австрію  (у складі 150 осіб!).

Останнім словом крокування  «підкупної»кампанії в ногу з часом є проведення виборцям мережі Інтернет.

 Шоста група – гроші:

 в конвертах(конверти з грошима вкладаються в подарункові набори), стипендії(наприклад,  разовістипендії у розмірі 1 000 гривень обдарованим учням та заслуженим вчителям), премії, перераховані кошти на закладиохорони здоровя та освіти. Однидніпропетровський депутатроздавав школярам гроші   в конвертах з 50 гривнями під час шкільнихлінійок.

 Як висновок хочу зазначити: шановні українські виборці, від кожного залежитьпроцес трансформація української політичної еліти. З тих, кому плювати наУкраїну на тих, хто захищатиме український суверенітет.  Відтак, кожен має нести особистувідповідальнсть за свій вибір, за свою поведінку під час виборчої кампанії. Сьогодні,незалежно від місця проживання, соціального статусу та освіти,  кожен виборець є люстратором!

 Відтак, громада має розуміти необхідність змін і трансформацій в політиці.І тут велика відповідальність лежить на легітимно обраних й народом підтриманихселищних, сільських, міських лідерах суспільної думки, якими є голови й мери. Переконанняу тому, що «старий  кандидат вже щось «відбив»з інвестицій у свій виборчий округ, тому крастиме менше, ніж  новий» є помилкою. Міркуйте більш глобально.

 І ще одне. Не впевнений, проте хочу вірити, що після шокової терапії, якоюдля мільйонів українських людей стала Революція гідності,  сьогодні є анексований Крим та АТО, «презенти»від майбутніх «слуг народу» перестануть мати таку  магічну силу.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи