Особисті фінанси у воєнний час: план дій для кожного. Частина 2
У попередньому записі цього блогу мова йшла про те, як керувати особистими фінансами у воєнний час. Пропоную продовжити цю розмову.
Минулого разу я згадувала про сім ключових кроків, які впровадила особисто, переглядаючи свій персональний та родинний фінансовий план у нових реаліях. Чотири із семи пунктів вже описані, тож сьогодні розберемо три останні, але від цього не менш важливі пункти зі списку.
За ті місяці, що минули з початку війни, навіть найбільш затятим оптимістам стало очевидно: ця боротьба – не спринтерський забіг, а марафон. Таким чином, ми маємо організувати своє життя та свої гроші в умовах тривалого і виснажливого випробування. Звичайно, зробити це без підготовки – сформованих заощаджень, або «фінансової подушки» – доволі складно. Але впевнена, що поради, які я надала минулого разу і якими поділюся сьогодні точно допоможуть – хай і не перемогти, та хоча не зійти з дистанції.
Отже, як скерувати власні фінанси – окрім того, що впровадити жорсткий контроль за витратами, перевести «емоційні» покупки у формат благодійності, планувати запаси і позбавитися кредитного тягаря?
5. Зробіть здоров’я пріоритетом серед усіх витрат.
Як би категорично це не звучало, але саме здоров’я – фізичне, ментальне, емоційне – той ключовий ресурс, на якому тримається і наш особистий мікровсесвіт, і благополуччя близьких, особливо стареньких батьків та неповнолітніх дітей. Насправді, так було завжди, і в мирні часи, але за поточної ситуації будь-які ризики для здоров’я можуть завдати фатального удару по добробуту усієї родини. Ба більше – якщо ви не лише працюєте, а й волонтерите, допомагаєте рідному місту, переселенцям або армії – ваше здоров’я і працездатність куди важливіші, ніж ми звикли думати.
Тож варто визначитись, які витрати є необхідними, щоб максимально убезпечити ваше здоров’я. Я особисто раджу:
· пройдіть щорічний чек-ап, профілактичний огляд. Як саме це організувати для дітей і дорослих, я багато писала раніше,
· проведіть планове лікування або хірургічне втручання, що відкладалося до кращих часів. Зараз точно не варто чекати «смаженого півня», адже ніхто не може гарантувати, чи буде медична допомога доступною у випадку екстреного звернення прийдешні місяці,
· придбайте страховий поліс на випадок критичних хвороб. На жаль, протягом весни 2022 року ми вже побачили тренд на зростання числа інфарктів та інсультів. Наші партнери з медичних установ не виключають, що у перспективі 6-9 місяців таку саму тенденцію спостерігатимемо і щодо онко-діагнозів. Адже місяці життя у надзвичайному стресі чинять свій негативний ефект на кожного з нас,
· інвестуйте у підтримку свого здоров’я. Для когось потрібний ефект матимуть сесії з психологом, а комусь важливі тренування у фітнес-центрі чи йога-студії. Просто будьте чесними з собою – якщо ці заняття дійсно необхідні для вашого здоров’я, поставтеся до них як до інвестиції, а не марнотратства. І, звичайно, шукайте привабливі за ціною пропозиції.
6. Попри все, намагайтеся відкладати гроші.
У мирний час я радила формувати заощадження розміром 10% від щомісячного доходу. У новій реальності навіть 5% вже буде добрим показником. Що робити із цими грошима?
Як показали перші місяці війни, фінансова система України достатньо успішно впоралася з викликами. Натомість переведення всіх накопичень у готівку та її переховування «під матрацом» не гарантувало українським громадянам ані фізичної безпеки грошей, ані їх збереження від знецінення. Виявилося, що куди надійніше довірити їх провайдерам фінансових послуг.
Звичайно, у випадку особистих збережень мова не йде про такі варіанти, як цифрові біржі чи криптотрейдингові сервіси – це найбільш ризиковані і навіть авантюрні варіанти. Під час надзвичайної турбулентності краще звернутися до традиційних фінансових рішень – вони не дозволять заробити високого інвестиційного доходу, проте непогано впораються саме із завданням збереження коштів.
Банківський депозит, страховий поліс, облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) – ті три інструменти, які я завжди маю в особистому портфелі. І про переваги та недоліки кожного з них в умовах воєнного стану обов’язково розповім у наступних записах цього блогу, або ж на інших майданчиках.
7. Керуйте не лише витратами, а й доходами.
Ця теза може здатися сумнівною – як керувати своїми доходами в країні, що потерпає від воєнної агресії, де скорочуються робочі місця та зупиняються цілі підприємства? Звичайно, це надзвичайно складно – але все одно можливо. Подивіться, на що ми, українці, насправді здатні. Наше суспільство стрімко вчиться та адаптується: люди не лише опановують себе у стресовій ситуації, а й набувають принципово нових навичок та застосовують їх на практиці. Варто лише осягнути обсяги волонтерства, подивитися на приклади підтримки один одного у ці місяці. При чому волонтерство та взаємодопомога стосуються й ринку праці. Зараз безліч експертів з різних галузей безкоштовно діляться знаннями, пропонують свої курси без оплати або зі значною знижкою. Тож знайти нову професію і добре оплачувану роботу – скажімо, в сфері ІT-технологій, креативних професій чи сучасних сервісів можна і зараз. Так само потребують фахових спеціалістів і традиційні індустрії – я точно знаю про це, адже бачу, скільки людей наразі вирішили отримати професію фінансового консультанта і прийти на ринок страхування життя.
Наші партнери – брокери та незалежні фінансові посередники – продовжували набирати співробітників навіть в надскладні весняні місяці. Сьогодні «новачки» в їх командах вже отримують свої перші доходи. Нагадаю: на початок 2022 року розмір середньої заробітної плати в секторі фінансової і страхової діяльності був на 70% вищим, ніж середня заробітна плата по Україні в цілому, а наша індустрія входила до топ-10 галузей з найбільшим рівнем оплати праці.
Понад три місяці життя у воєнних умовах, звичайно, несуть нам і втому, і складнощі, і нові виклики. Сьогодні Україна платить колосальну ціну за свою свободу. Щодня люди гинуть за те, щоб наші діти могли жити у розвиненій, сильній і незалежній – у тому числі фінансово – державі Україна. Маючи понад 20 років досвіду у фінсекторі, можу стверджувати, що такою «країною мрії» ми зможемо стати, коли навчимося сподіватися і розраховувати передусім на самих себе. Це вже відбувається у багатьох сферах нашого життя і я щиро вірю, що тема особистих грошей – доходів, витрат, накопичень – також не стане виключенням.
Залишаємося на зв’язку.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1883
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87049
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11247
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9246
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5717
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5422