Підвідомчість: публічно-правовий або цивільно-правовий спір
Визначення підвідомчості та підсудності спору: питання відмінності цивільно-правового від публічно-правового спору.
05.07.2017 р. Верховним судом України в контексті справи № 6-1094цс17 досліджувалось питання відмінностіцивільно-правового від публічно-правового спору, а звідси правильне визначенняпідвідомчості та підсудності спору.
Усуваючи розбіжності у застосуваннінорм процесуального права, а саме статей 1, 15 ЦПК України, статей 2, 3, 17Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовапалата у цивільних справах Верховного Суду України виходила з нижчевикладеного.
Відповідно до статті 15 ЦПК України упорядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених,невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають ізцивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з іншихправовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за КАС України (стаття17), Господарським процесуальним кодексом України (далі – ГПК України) (статті1, 12), Кримінальним процесуальним кодексом України або Кодексом України проадміністративні правопорушення віднесено до компетенції адміністративних,господарських судів, до кримінального провадження чи до провадження в справахпро адміністративні правопорушення. Законом може бути передбачено розгляд іншихсправ за правилами цивільного судочинства.
Згідно з пунктами 1, 5 частини другої статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється,зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноваженьщодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актівіндивідуальної дії), дій чи бездіяльності, а також спори за зверненням суб'єктавладних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до пункту 1 частини першоїстатті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції – цепереданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якомухоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевогосамоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, якийздійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі навиконання делегованих повноважень.
ВАЖЛИВО: Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їхвиникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічногоправа суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їхучасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних зреалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається такожспір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічногоправа, де держава в особі відповідних органів виступає щодогромадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенноївлади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку,надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Отже, основною визначальною рисоюадміністративних правовідносин є владне підпорядкування однієї сторони цихвідносин іншій стороні. Сторони в адміністративному спорі ще до його виникненняповинні перебувати у відносинах вертикального підпорядкування.
З огляду на положення статей 1 та 15ЦПК України, статті 2 КАС України не вважається публічно-правовим ірозглядається у порядку цивільного судочинства спір між органом державної владита/або органом місцевого самоврядування та суб'єктом приватного права -фізичною особою, в якому фізична особа звернулася до суду за захистом права непублічного, а цивільного, зокрема права на відшкодування завданої шкоди. Утакому випадку це спір про цивільне право, незважаючи на те, що у спорі береучасть суб'єкт публічного права.
ВИСНОВОК: не вважається публічно-правовим і розглядається упорядку цивільного судочинства спір між органом державної влади та/або органоммісцевого самоврядування (суб’єктом владних повноважень) як суб’єктомпублічного права та суб’єктом приватного права – фізичною особою, в якомууправлінські дії суб’єкта владних повноважень спрямовані на виникнення, змінуабо припинення цивільних прав фізичної особи. У такому випадку це спір процивільне право, незважаючи на те, що у спорі бере участь суб’єкт публічногоправа, а спірні правовідносини врегульовано нормами цивільного таадміністративного права.
Аналогічнаправова позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 10.07.2017р. в рамках справи № 6-1113цс17 та від 12.07.2017 р. в справі № 6-1096цс17 тавказана в ч. 2 п. 21 Постанови пленуму ВССУ від 01.03.2013 р. № 3 «Про деякіпитання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ».
- Розпорядження майном «цивільного подружжя» при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов 20:34
- JIT — концепція, час якої настав Наталія Качан 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева вчора о 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов вчора о 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов вчора о 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник вчора о 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом Інна Бєлянська 19.12.2024 16:11
- Гендерний розрив на ринку праці України: дослідження Міжнародної організації з міграції Юлія Маліч 19.12.2024 13:36
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? Андрій Павловський 19.12.2024 12:50
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1256
- Після зупинення війни, вільних виборів може і не відбутися 1255
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 561
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 532
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 238
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 11838
-
Рекордно подорожчав овоч, який є унікальним засобом від застуди
Бізнес 5102
-
Глиняний посуд на Святвечір: традиції, символіка та як обрати для святкового столу
Життя 4387
-
Вісім треків тижня: новий фіт Соловій і Дантеса та зимова лірика Jerry Heil
Життя 4026
-
Орбан: Угорщина веде переговори щодо транзиту російського газу через Україну
Бізнес 3152