Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
30.04.2024 20:31

Бідзіна Іванішвілі: маріонетка Кремля вирішує майбутнє Грузії

Викладач Києво-Могилянської Академії та виконавчий директор громадської організації "Інститут постінформаційного суспільства"

Проросійський олігарх, що контролює владу в Грузії, розпочав наступ на Україну та Захід.

29 квітня 2024 року біля парламенту Грузії відбувся мітинг на підтримку закону про “іноземних агентів”, який посилює репресії проти громадянського суспільства. Організували мітинг очільники партії “Грузинська мрія — Демократична Грузія”.

Публічне скидання масок

Закон щодо іноагентів викликав в Грузії вуличні протести опозиції. “Партія влади” вирішила і собі продемонструвати народну підтримку, зібравши власний мітинг. Аж там, засновник і почесний голова правлячої партії “Грузинська мрія”, проросійський мільярдер Бідзіна Іванішвілі, звернувся до громадян, які зібралися біля будівлі парламенту Грузії.

Джерело: RFI

Бідзіна Іванішвілі назвав період із 2004 по 2012 рік найважчим для Грузії, адже Міхеїл Саакашвілі, якого було обрано президентом на фоні “трояндової революції” розгорнув боротьбу з олігархатом та корупціонерами, прикормленими у Кремлі. Однак, за словами Іванішвілі, в часи Саакашвілі у владі перебували “не обрані народом люди, а призначена з-за кордону іноземна агентура”. Десь ми це вже чули, правда? А, саме в кремлівській пропаганді стосовно України.

З трибуни Іванішвілі переконував “Саакашвілі, Бокерія, Мерабішвілі, Адеїшвілі, Гварамія, Кезерашвілі та інші були призначені за допомогою революції, влаштованої неурядовими організаціями. “Кривавий режим” переповнив в'язниці, катував ув'язнених, позбавив життя сотні невинних людей, обікрав тисячі бізнесменів, сфальсифікував не одні вибори, привласнив ЗМІ і втратив 20% територій Грузії… Все, що вони робили, було замовлено і керувалося їхніми господарями”.

На жаль, кремлівські сили здобули реванш в Грузії. Те, чого їм не вдалося в Україні. І, тепер Бідзіна Іванішвілі заявив, що якісь міфічні прихильники "глобальної партії війни" використовують Грузію та Україну як гарматне м'ясо проти Росії. Зокрема, Бідзіна заявив: “Для них Грузія та Україна мають ціну гарматного м'яса. Вони спочатку в 2008 році зіштовхнули Грузію з Росією, а вже в 2014 і 2022 року поставили в ще важче становище Україну”. 

Експерти називають виступи представників правлячої партії Грузії прямою відмовою від обраного колись “курсу на Захід”. Це відкрита атака на Захід і підкреслено кремлівська риторика, в якій на Грузію 2008 року напав не Путін, а російську агресію у Цхінвалі організувало США. Бідзіна Іванішвілі спалює мости і остаточно скидає маску, хоч і не збирається тікати до Ростова. Поки що... Він наголосив: “Сьогоднішня Грузія не Грузія часів Шеварднадзе та не Україна часів Януковича”. Крім того, він, фактично, пообіцяв подальші репресії щодо активістів після виборів.

Авіаційний бізнес Іванішвілі

Іванішвілі є олігархом. Його бізнес інтереси є досить розгалудженими. Однак, авіація займає в цих процесах досить вагоме місце. З 2004 року на авіаційному ринку Грузії працює компанія “Авіасервіс” (Aviaservice LLC), яка чудовим чином почала розвивати свою активність після “трояндової революції”, коли, за словами Іванішвілі, новий президент Міхо Саакашвілі - “убив весь бізнес”. Спочатку компанія надавала послуги чартерних польотів. У зв’язку з парком новеньких гелікоптерів, компанія возила бажаючих в грузинські гірські рекреаційні зони, піднімаючи лижників на вершини. Потім вела пошуково-рятувальні роботи, аерофотозйомку, надавала бізнес чартери та супровід будівництва вертолітним підвісом. 

Авіапарк компанії називали в грузинських медіа наймолодшим в країні. Зокрема, компанія експлуатувала гелікоптер MBB BK117D-3, випущений у 2022 році та зареєстрований у Реєстрі повітряних суден Грузії з 20 квітня 2022 року під бортовим номером – 4L-CCC. 

Директором “Авіасервісу” станом на початок 2024 року був Алеко Ткемаладзе, а власником 100% частки авіакомпанії – ТОВ “Аеро Ротор Холдінг”. Алеко Ткемаладзе, в свою чергу, володіє найбільшою часткою в "Аеро Ротор Холдинг" - 22%. Іншими акціонерами компанії також є: Александре Картхія 21%, Гоча Варідзе 12%, Джемал Абшилава 9%, Ігор Янкулашвілі 9%, Мурман Мчедлішвілі 9%, Елгуджа Папіашвілі 9%, Ірина Дуріханова 9%. 

Раніше “Аеро Ротор Холдінг” належала компанії Cartu Group через офшорну компанію на Британських Віргінських островах Vanity Overseas Limited. За вказаними компаніями стояв Бідзіна Іванішвілі.

Щоб зрозуміти, наскільки важливим бізнесом для Іванішвілі була гелікоптерна компанія “Авіасервіс”, достатньо вказати, що в 2013 року її екс-директор Гурам Джалагонія обійняв посаду голови Агентства цивільної авіації Грузії. В 2021 році грузинські медіа писали, що Іванішвілі переоформив “Авіасервіс” на своїх підлеглих Картхію і Ткемаладзе, а також співробітників авіакомпанії (пілоти, інженери тощо). Частина з них фігурують в грузинському реєстрі фінансування політичних партій як донори “Грузинської мрії” – правлячої партії Грузії, пов’язаної з Іванішвілі. Про передачу авіакомпанії стало публічно відомо після того, як під час великих лісових пожеж для їх гасіння Грузія мусила винаймати літаки за кордоном, в той час як опозиція вказувала на наявність власного гелікоптерного бізнесу у Іванішвілі. 

Директор “Авіасервісу” Алеко Ткемаладзе спростовував інформацію про те, що компанія належить Бідзіні Іванішвілі, стверджуючи, що з 2017 року ця компанія повністю передана працівникам і просто обслуговує гелікоптери, які, в свою чергу, належали Іванішвілі. Проте розслідування місцевих журналістів показало, що нові власники, найімовірніше – просто підставні особи. Навіть без знання грузинської мови можна легко впізнати на відео вайб хрущовок і гуртожитків, де навряд чи можуть жити власники успішного бізнесу. Компанія досі зареєстрована за адресою головного офісу "Cartu Group" у Тбілісі. За твердженнями грузинських медіа, пов’язана з Іванішвілі “Cartu Group” надала “Aero Rotor Holding” кредит на 5 млн доларів строком на 15 років на придбання авіапарку.  

Нас би не мали обходити перипетії корпоративного перекидання авіакомпаній всередині Грузії, якби не прямий звʼязок з Україною.

Українсько-грузинська авіа-дружба

У 2020-му році українська “Авіакомпанія “Константа” намагалася отримати дозвіл на польоти своїх літаків в США, її представники вказали, що власнику “Константи” Роману Мілешку належали 49% грузинської компанії “Aero Expedition” – оператора гелікоптерів, яка переважно займається туристичними перевезеннями. При цьому в документі зазначалось, що найближчим часом (від моменту подачі заявки) Мілешко має намір вийти з переліку власників цієї компанії. Крім цього, до 19 листопада 2019 року Роман Мілешко володів 70% еміратської "EXPEDITION AVIATION FZC", з яких зберіг у своїй власності тільки 40%, передавши 30% невстановленій особі.

Згідно з грузинським реєстром бізнесу, власниками “Aero Expedition” на 90% були нова грузинська авіакомпанія “Airlines Iveria”, а на 10% – компанія “Lilo Progress”. Засновниками “Airlines Iveria” є венчурний підприємець і колишній директор “Групон Україна” Тенгіз Ткешелашвілі (38,5%), колишній перший заступник міністра праці Грузії Іраклі Гіоргобіані (31%) та юрист Гіоргі Берішвілі (30%). На даний момент, 100% авіакомпанії вже належить "Lilo Progress".

Засновниками “Lilo Progress” 50/50 є уже згадані люди Іванішвілі – юрист Александре Картхія і менеджер Алеко Ткемаладзе.

Архів інтернету говорить, що еміратська офшорна компанія "Expedition Aviation FZC" та грузинська "Aero Expedition" є, як мінімум, спорідненими компаніями. При цьому профайл Алеко Ткемаладзе, а також директора “Aero Expedition” Гіоргі Чіргадзе на сервісах збору контактних даних відображається у зв’язці не лише з цією компанією, але й напряму з “Expedition Aviation”. Іншими словами “Expedition Aviation” (ОАЕ) та “Aero Expedition” (Грузія) - це дві компанії, якими керують одні і ті самі люди.

Бідзіна Іванішвілі: маріонетка Кремля вирішує майбутнє Грузії
Expedition Aviation Archive Screenshot.jpg

Згаданому вище власнику “Константи” Роману Мілешку належить ще й українська вертолітна компанія “Н3Оперейшінс”, в управлінні якої перебуває 10 гелікоптерів Мі-17 і Мі-8 різних модифікацій, що виконують місії у Африці. Згідно з Державним реєстром повітряних суден, компанія “Aviaservice LLC”, безпосередньо пов'язана з Бідзіною Іванішвілі, досі є власником щонайменше одного борту, який експлуатує “Н3Оперейшінс” – це гелікоптер Мі-171 з бортовим номером UR-HZL. Його сертифікат зараз недійсний (закінчився в грудні 2023 року). Сам гелікоптер, судячи зі спотерських фото від січня 2024 року, зараз перебуває у Словаччині, в тому самому аеропорті, де перебував придбаний після російського вторгнення в Україну Ан-74, яким також оперувала “Авіакомпанія “Константа”.

 

Згідно з даними ресурсу russianplanes, більшість бортів, на яких працює “Н3Оперейшінс”, передані їй саме від “Aeroservice LLC”. Тепер їх власником є еміратська компанія Мілешка “Expedition Aviation FZC”, так само пов'язана з грузинською "Aero Expedition". Еміратська "Expedition Aviation" також є власником 14 літаків Ан (-26, -28, -32), які експлуатують авіакомпанії Мілешка в Україні – “Константа” і “Ксєна”). Один борт належить ПАТ “Мотор Січ”, і ще один – еміратській “Linker FZE”, повʼязаній з поставками українських запчастин російським авіапідприємствам та іншим схожим бізнесом росіян “AMIS FZE”, що активно постачає запчастини ДП “Камов Аеро” -- агенту з продажу авіаремонтного заводу “ММЗ Вперед” (Москва), яке, в свою чергу, входить у холдинг “Вертольоти Росії” і ОПК “Оборонпром” – частину оборонного холдингу “Ростех”. 

Так, ми розуміємо... На жаль. в цих схемах все дуже складно, але в кінці кінців, рано чи пізно - все одно виходиш на росіян.

Не слід забувати і про те, що народний депутат Данило Гетманцев, екс-помічник нині агента російських спецслужб, а колись також депутата, Володимира Сівковича, будучи директором юридичної компанії “Юрімекс” публічно хизувався тим, що обслуговував еміратську “Expedition Aviation FZC”. 

“Гарячі місії”

І грузинська “Aeroservice LLC”, і українська “Н3Оперейшінс” є підрядниками ООН в місіях в Африці. Вертольоти спочатку з грузинськими, а потім з українськими бортовими номерами регулярно літають у неспокійних регіонах – Малі, Нігері, Південному Судані та інших африканських країнах, допомагаючи міжнародним миротворчим контингентам. Цікавим співпадінням є те, що одночасно згадані країни відомі безпосередньою присутністю бойовиків групи "Вагнер" (нині - "Африканський корпус" під керівницвтом Юнус-Бек Євкурова). Влада у згаданих країнах тримається виключно на "штиках" російських найманців, які керуються з боку ГРУ МО РФ. Ще однією особливістю небезпечної авіаційної роботи в Африці є те, що там немає кому здійснювати нагляд за перельотами між польовими аеродромами. Особливо, коли пілоти ще й відключають транспондери, які передають маршрути для сервісів на кшталт Flightradar. Тому й достеменно не відомо, які і для кого вантажі перевозять зазначені компанії.

Приміром, один із гелікоптерів “Н3Оперейшінс” зараз працює в Південному Судані, куди Росія продавала зброю військовим в обхід санкцій. Інші два бортилітають у Буркіна-Фасо, де ситуацію контролює підтримвана Росією та контингентом групи “Вагнер” (тепер “Африканський корпус”) військова влада.

У Кот-д’Івуарі в 2017 році сталася катастрофа літака Ан-26 молдовської авіакомпанії Valan International Cargo Charter. Борт ER-AVB був зафрахтований французськими військовими для здійснення перевезень в Буркіна-Фасо. Судячи з лівреї цього літака, а також інших літаків авіакомпанії, фізично судно належало канадійській компанії Sky Link. Компанія уже фігурувала в медіа поряд з іменем капітана Абдуссалама Араді, який був на той момент формальним керівником і ймовірним власником лівійської компанії Global Aviation and Services Group (Global Air) зі штаб-квартирою в Тріполі, яка забезпечувала логістичну підтримку сил Халіфи Хафтара. 

Ми продовжуємо розслідувати гіпотезу про те, що в певний момент ця компанія була пов’язана з групою Салеха Ал Ароуда, російського підприємця сирійського походження. Він довгий час очолював Російську бізнес-раду в Дубаї, а його дружина була головою Координаційної ради організацій співвітчизників Росії в ОАЕ. Це структура, яка фактично є сателітом місцевого представництва Россотруднічества – федерального агентства зі зв’язків з діаспорою, яке курується Службою зовнішньої розвідки РФ. Ал Ароуд наразі покинув ОАЕ та виїхав до Канади, де позиціонує себе як венчурний підприємець. 

Коли французи, які користувалися послугами літаків з такою “родословною”, почали розбиратися в хитросплетіннях - дискусія дійшла і до парламенту. У 2019 році із посиланням на депутата парламенту Франсуа Конру-Жентілє, медіа писали, що SNC Lavalin Logistique винайняла для забезпечення транспортного перевезення військових консалтингову фірму DÉCOLLAGE CONSEIL AÉRONAUTIQUE, а оперативне управління контрактом забезпечувала “компанія Expédition Aviation FZC”. “Гелікоптери постачаються та експлуатуються російською компанією [ПАНХ, Применение авиации в народном хозяйстве, зараз під санкціями в Україні] і грузинською компанією [ТОВ “Авіа Сервіс”]”, - зазначав депутат. “Важко бути більш непрозорим”, - підсумовував від себе автор публікації. 

 

 

Видання Le Monde додавало подробиць: субпідрядники SNC направили в африканський район грузинських техніків, які виявилися недбалими щодо безпеки. “Аудит Міністерства збройних сил у листопаді 2017 року вказує на кілька недоліків і недбалості, як-от ремонт, проведений «за допомогою [липкої стрічки]”, - пише газета. За даними журналістів, винаймати повітряні судна Expedition Aviation збирався також інший підрядник французької армії – Air Attack Technologies, компанія з кримінальним шлейфом, яку звинувачували в схемах тіньової оренди літаків та вертольотів для африканських операцій Франції. За словами журналістів, підрозділи спеціального призначення літають на цивільних літаках у іноді «катастрофічних» умовах, якими керують сумнівні компанії, які де-факто публікують справжні особи пасажирів, хоча це підпадає під поняття військової таємниці. Крім цього, ризиком є і той факт, що французьких військових перевозять іноземці, та ще й часто без страхування. Один зі співрозмовників видання каже: «Просто немає стандартів, немає перевірки допусків пілотів чи механіків. Як наслідок, постачальники послуг займаються збиранням негараздів, віддаючи перевагу заробітку, а не безпеці».  

Резюме

Немає прямого підтвердження факту, що “грузинськими партнерами” Романа Мілешка у структурі власності еміратської "Expedition Aviation FZC" є саме люди Бідзіни Іванішвілі. Втім, варто нагадати, що сам проросійський олігарх довго перебував кандидатом на санкції в Україні, доки усі санкційні списки не передали від НАЗК до РНБО. Держказначенйство США досить активно накладає санкції на грузинських бізнесменів, які співпрацюють з російськими спецслужбами, однак про санкції стосовно Іванішвілі поки що не відомо, хоч він і перебуває у безпосередньому контакті з найближчим оточенням Путіна. Наприклад, в минулому році в мережу потрапили записи переговорів грузинського олігарха з Володимиром Євтушенковим, власником АФК Система і одним із ключових спонсорів і пособників війни Росії проти України, пов’язаним, серед іншого, з Костянтином Малофєєвим і ватажками терористичних угруповань “ДНР” та “ЛНР”. 

Навіть віддалена можливість партнерства з таким візаві мала б вмикати “маячки” надзвичайного ризику у будь-якого українського бізнесу, а тим більше у такого, що задіяний в міжнародних місіях ООН і має тісні контакти зі спільнотами сил спеціальних операцій США. Українській авіаційній галузі продовжує бракувати прозорості, чому сприяє системна бездіяльність правоохоронних органів.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи