Застосування касового методу на підставі п. 187.10. ст. 187 Податкового кодексу України
Розбираємо Податковий кодекс на гвинтики
Визначення дати виникнення податкових зобов'язань є надзвичайно важливим завданням для дотримання підприємствами положень податкового законодавства. При цьому тлумачення положень Податкового кодексу України досить часто викликає великі труднощі.
Зокрема, іноді перед відповідальними особами постає запитання, чи застосовний до їхнього підприємства касовий метод, особливо якщо їхня діяльність стосується надання житлово-комунальних послуг або послуг з постачання природного газу, теплової енергії тощо.
У п. 187.10. ст. 187 Податкового кодексу України для встановлення суб’єктів, що можуть застосовувати касовий метод визначення дати виникнення податкових зобов’язань, наведено наступне формулювання:
«(…) Платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом (…)».
Напрочуд довге речення із великою концентрацією інформації, чи не так? На практиці ті, хто читає це положення, часто задається питанням, що ж мається на увазі під «іншим платниками податку»? Що це за суб’єкти і яким чином розуміти їх згадку поряд із "платниками податку", згаданими на початку, "фізичними особами", "бюджетними установами", "житлово-експлуатаційними конторами" і так далі. Отож, проаналізуємо весь пункт статті покроково.
Це положення можна умовно розділити на 3 логічні частини, які пов’язані наступною причино-наслідковою лінією:
«Платники податку, які…
1) (які послуги надають) постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком,
2) (кому вони надають послуги, зазначені у п. 1) фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості,
3) (що ці платники зобов’язані робити) визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.
Проаналізувавши п. 2), доходимо висновку, що формулювання «іншим платникам податку» пов’язане із наведеним у цьому ж реченні поняттям «житлово-експлуатаційних контор, управителів багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційних частин, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків».
Ці два формулювання об’єднують одних і тих самих суб’єктів, які «здійснюють збір коштів з фізичних осіб та бюджетних установ, незареєстрованих як платники податку [що в цьому реченні іменуються «зазначеними покупцями» - прим.], з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг)», тобто тим «платникам податку», що наведені на початку пункту статті.
Таким чином, «іншими платниками податку» у п. 187.10. ст. 187 ПКУ є суб’єкти, які наряду з ЖЕКами, управителями багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційними частинами, ОСББ здійснюють збір коштів з фізичних осіб і бюджетних установ і їх передання надавачам послуг, що постачають теплову енергію, постачають, транспортують або розподіляють природний газ, надають інші житлово-комунальні послуги або послуги, вартість яких включається до складу плати за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій чи послуг з управління багатоквартирних будинків.
- Журнал засідання як ключ до перевірки правомірності негласних слідчих дій Діна Дрижакова вчора о 14:10
- Самосаботаж: коли твій найбільший ворог – це ти сам Олександр Скнар вчора о 14:00
- Бюджет-2025: "закордон нам допоможе" Любов Шпак вчора о 13:33
- Революція безпеки Валентин Митлошук вчора о 10:20
- Кабмін-шатл: змінилися крісла, але не пілоти Дана Ярова 14.07.2025 17:12
- HR-документообіг: коли кожна хвилина – це репутація Олександр Вернигора 14.07.2025 16:52
- ЗЕД і валютний контроль у 2025 році: що варто знати бізнесу Юлія Мороз 14.07.2025 15:05
- Виклики і успіхи у врегулюванні авіаційних страхових спорів Сергій Дзіс 14.07.2025 14:32
- Що означає URC2025 у Римі для енергетики України та ЄС: підсумки та аналітика Ростислав Никітенко 14.07.2025 11:11
- Молдавський експеримент: коли іноземні експерти замінюють народний суверенітет Юрій Григоренко 14.07.2025 10:19
- Заметки по итогам Римской конференции: вопросы возрождения Украины Вільям Задорський 13.07.2025 18:59
- Что меняется в отсрочке для преподавателей: разбор законопроекта №13193 Віра Тарасенко 13.07.2025 15:30
- Що означає історичне рішення ЄСПЛ у справі "Україна та Нідерланди проти росії" Юлія Овчинникова 12.07.2025 20:59
- Пенсійна рулетка Андрій Павловський 11.07.2025 19:35
- Чому у відпустках приймають рішення про звільнення? Ольга Малахова 11.07.2025 17:10
-
У медзакладах Києва відбулися обшуки: БЕБ розслідує махінації з eHealth – фото
Бізнес 8793
-
Zeekr зникне з Нью-Йоркської біржі: Geely викуповує компанію повністю
Бізнес 8266
-
На Київщині запустять зразкові автобусні маршрути: пілот – до Білої Церкви
Бізнес 7768
-
Німеччина готує скорочення соцвиплат. Мерц: Люди мають працювати
Фінанси 7238
-
Підвищення виплат на дітей: держава виплачуватиме понад 1 млн грн до повноліття
Фінанси 4705