Державна реєстрація сімейного ФГ без статусу юридичної особи
Відсутність затвердженої типової форми договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства часто перешкоджає державній реєстрації сімейного ФГ без статусу юридичної особи.
Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств" набрав чинності ще 15 серпня 2018 року, однак механізми його реалізації і на сьогодні не запроваджені в повній мірі. У цій статті розглянемо проблеми, з якими доводиться мати справу при державній реєстрації сімейних фермерських господарств без статусу юридичної особи.
Особливості створення сімейних фермерських господарств без статусу юридичної особи встановлені ст. 8-1 ЗУ "Про фермерське господарство". Якщо сімейне фермерське господарство створюється однією особою, його установчим документом є декларація про створення сімейного фермерського господарства, що складається у простій письмовій формі, тобто без нотаріального посвідчення. У випадку створення сімейного фермерського господарства двома і більше членами сім'ї, установчим документом буде договір про створення сімейного фермерського господарства, який має бути посвідчений нотаріально (ч. 2 ст. 8-1 ЗУ "Про фермерське господарство").
Відповідно до ч. 6 ст. 8-1 ЗУ "Про фермерське господарство", типова форма договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики. Станом на сьогодні типова форма Міністерством аграрної політики та продовольства України не затверджена. На веб-сайті Мінагрополітики розміщений лише проект наказу "Про затвердження типової форми договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства", в обґрунтуванні необхідності прийняття котрого зазначено, серед іншого, що затвердження типової форми буде сприяти державній реєстрації сімейних фермерських господарств та отриманню додаткової фінансової підтримки сімейними фермерськими господарствами. Варто також зазначити, що проекти типових форм вказаних документів не в повній мірі відповідають вимогам ЗУ "Про фермерське господарство". Наприклад, типова декларація не містить положень про порядок вступу до господарства та виходу з нього, які є обов'язковими відповідно до п. ґ ч. 5 ст. 8-1 ЗУ "Про фермерське господарство". Тому можна зробити припущення, що типові форми у такому вигляді затверджені не будуть.
Між тим, відповідно до абз. 4 ч. 4 ст. 179 Господарського кодексу України, сторони не можуть відступати від змісту типового договору, хоча і мають право конкретизувати його умови. У сукупності з ч. 6 ст. 8-1 ЗУ "Про фермерське господарство" це положення дає державним реєстраторам привід усно відмовляти у державній реєстрації сімейних фермерських господарств без статусу юридичної особи, посилаючись на відсутність затвердженої типової форми. Як діяти у випадку?
Дотримання типової форми є обов'язковим, однак для цього вона має бути. До моменту затвердження типової форми договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства необхідно керуватися існуючими приписами - а саме ст. 8-1 ЗУ "Про фермерське господарство" щодо змісту документа та ч. 1 ст. 18 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" щодо переліку документів, необхідних для подання державному реєстратору.
Декларація про створення сімейного фермерського господарства укладається в простій письмовій формі. Інша справа - договір про створення сімейного фермерського господарства, що повинен бути посвідчений нотаріально. При зверненні до нотаріуса за посвідченням договору можна також зустрітися з небажанням нотаріуса посвідчувати такий договір за відсутності затвердженої типової форми.
Однак відповідно до ч. 3 ст. 49 ЗУ "Про нотаріат", нотаріусу або посадовій особі, яка вчиняє нотаріальні дії,
забороняється безпідставно відмовляти у вчиненні нотаріальної дії. У зв'язки з цим у випадку відмови варто вимагати у нотаріуса викласти причини відмви в письмовій формі, про що протягом трьох робочих днів нотаріус зобов'язаний винести постанову. У подальшому цю постанову можна оскаржити до суду.
При поданні документів державному реєстратору варто наполягати на прийнятті їх за описом, примірник якого в той самий день має бути наданий заявнику з відміткою про дату отримання документів та кодом доступу, так як це передбачено ч. 4 ст. 14 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань". У такому випадку державний реєстратор буде зобов'язаний прийняти і розглянути документи, зареєструвати фізичну особу підприємцем. Необхідно визнати, що Форма 10 (заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем) та сам ЄДР досі не містять відповідних розділів для зазначення інформації про те, що фізична особа-підприємець буде провадити свою діяльність як сімейне фермерське господарство без статусу юридичної особи. З огляду на це спротив державних реєстраторів можна зрозуміти. Водночас, відсутність підзаконних нормативно-правових актів та технічних засобів у веденні ЄДР не можуть бути підставою для обмеженння прав громадян, що виникають з закону. Тому у випадку подання документів для державної реєсрації сімейного фермерського господарства без статусу юридичної особи державний реєстратор повинен буде провести реєстрацію його як фізичної особи-підприємця. Важливо при цьому зберегти примірник опису як доказ того, що було зареєстровано саме сімейне фермерське господарство.
Якщо ж бажання долати бюрократичні перепони немає, можна зареєструвати сімейне фермерське господарство зі статусом юридичної особи на підставі статуту, у такому випадку жодних проблем з державною реєстрацією не виникне.
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін вчора о 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз вчора о 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов вчора о 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
- Як реагувати на вимоги поліції та ТЦК: поради адвоката Павло Васильєв 19.11.2024 17:55
- Як зниження міжнародної підтримки впливає на гуманітарне розмінування в Україні Дмитро Салімонов 19.11.2024 14:12
- Українські діти війни: більше 10 років російської агресії, 1000 днів незламності Юрій Гусєв 19.11.2024 12:16
-
Віктор Ющенко та партнери відчужили право на видобуток газу на Полтавщині
Бізнес 74517
-
Головний прапор країни приспустили: яка причина
Життя 73209
-
Ми втрачаємо покоління інженерів і програмістів. Як математика впливає на майбутнє України
11682
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 11384
-
Британія утилізує п'ять військових кораблів, десятки гелікоптерів і дронів задля економії
Бізнес 9032