Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
30.04.2024 17:23

Базова військова служба замість строкової: що важливо знати

Адвокат з напрямку кадрових силовиків ЮК "Мережа права"

Українська армія відмовляється від строкової служби.

Це прописано у законі про мобілізацію, який має набрати чинності вже у травні. Призов замінить базова військова служба, яка буде обов'язковою для чоловіків. Розберемося, що це означає, хто й де повинен її пройти.

Варто нагадати, що перед початком повномасштабного вторгнення строкова служба в Україні передбачала, що призовний вік складає від 18 до 27 років; строк служби — до 18 місяців (до 12 місяців для тих, хто мав вищу освіту). Під час воєнного стану призов на строкову не відбувався.

В більшості розвинених країн обов'язковий призов до армії вже скасовано, і зараз активно розвивається контрактна армія. Це дозволяє їм мати професійні збройні сили та зосереджуватися на навчанні й підготовці. Відмовлятися від загальної військової повинності європейські країни почали після падіння Берлінської стіни та завершення холодної війни. А ось Латвія, наприклад, після скасування обов'язкової служби в армії з 2007 року, повернулася до неї 2023 року, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. До тих країн, що скасовували, але згодом відновили призов на військову службу, належать ще Литва, Грузія та Швеція. У кожній країні ситуація може відрізнятися, і рішення про військову службу ухвалюють на рівні державних органів. Та все ж таки у більшості серед 32 країн НАТО військової повинності немає.

Але повернемося до України. Новий закон передбачає, що громадяни віком 18-25 років будуть зобов'язані пройти базову військову підготовку (БВП) або базову військову службу.

БВП — це вишкіл, що проводиться з метою здобуття громадянами України військово-облікової спеціальності, навичок та умінь, необхідних для виконання конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни. Зокрема, це поводження зі зброєю та вибуховими пристроями, дії на полі бою, надання домедичної допомоги тощо.

Ті, хто не пройшов БВП, зроблять це вже після мобілізації.

Базова загальновійськова підготовка включається до навчальних планів закладів вищої освіти всіх форм власності як окрема навчальна дисципліна. Також БВП проводитиметься у навчальних частинах (центрах) Збройних Сил України. Для неї залучаються громадські організації та об'єднання, у тому числі громадські об'єднання ветеранів війни. Запровадити БВП мають уже із 1 вересня 2025 року.

Під час практичних занять, передбачених навчальними планами базової загальновійськової підготовки, на громадян України поширюються права та обов'язки, встановлені законами для військовозобов'язаних, призваних на навчальні (перевірочні) збори.

Від проходження базової загальновійськової підготовки звільняються громадяни:

• які визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби;

• які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;

• які проходили військову службу.

Базову військову службу мають пройти громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 25 років, а жінки — за бажанням. Причому можна самостійно обрати період служби до досягнення 24-річного віку.

Проходження базової військової служби передбачає отримання військової облікової спеціальності й перехід зі статусу призовника у статус військовозобов'язаного з подальшою можливістю бути мобілізованим під час дії воєнного стану.

Важливо, що навіть якщо громадянин України пройшов базову військову службу у віці 18 чи 19 років, його можуть мобілізувати лише після того, як виповниться 25 років.

Базова військова служба в мирний час, в особливий період (крім періоду дії воєнного стану) триватиме до 5 місяців (до трьох місяців здійснюється базова загальновійськова підготовка, до двох місяців - фахова підготовка), під час дії воєнного стану — до 3 місяців (не менше одного місяця здійснюється базова загальновійськова підготовка, до двох місяців — фахова підготовка).

Направлення громадян України для проходження базової військової служби включає:

• прибуття на медичний огляд, професійно-психологічний відбір та засідання комісії з питань направлення для проходження базової військової служби;

• проходження медичного огляду (у тому числі за необхідності, направлення на додаткове медичне обстеження);

проведення професійно-психологічного відбору;

• засідання комісії з питань направлення для проходження базової військової служби;

• прибуття за зазначеними в повістці ТЦК адресою та часом для відправлення у навчальну частину (центр) для проходження базової військової служби.

За працівниками, направленими для проходження базової військової служби роботодавці мають зберігати місце роботи й посаду.

Чисельність громадян України, які направлятимуться на базову військову службу, строки направлення, обсяги видатків для забезпечення визначаються Кабінетом міністрів.

Направлятимуть чоловіків на проходження базової військової служби районні держадміністрації у взаємодії з ТЦК та органами місцевого самоврядування.

У разі неявки призовника без поважних причин за викликом ТЦК на комісію з питань направлення для проходження базової військової служби він має нести установлену законом відповідальність.

Визнається низка поважних причин, через які громадянин може не прийти до центру у строк, вказаний у повістці:

• перешкода стихійного характеру;

хвороба;

• воєнні дії на відповідній території та їхні наслідки;

• смерть його близького родича або близького родича його дружини.

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний не пізніше 3 діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до ТЦК, пояснити причини неявки.

Відстрочка від направлення на базову військову службу надається українцям, що:

• визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я;

• навчаються у закладах освіти (зазначена відстрочка надається до досягнення особою 24-річного віку);

• обрали відповідний рік, в якому бажають пройти базову військову підготовку;

• мають право на звільнення з військової служби через сімейні обставини.

Крім цього, відстрочку надають призовникам, яких підозрюють у вчиненні кримінального правопорушення або щодо яких кримінальна справа розглядається судом, — до ухвалення рішення.

Призовники, яким надано відстрочку від направлення для проходження базової військової служби у зв'язку з навчанням у закладах освіти або через сімейні обставини, зобов'язані щороку, до 1 жовтня, подавати в ТЦК документи, що підтверджують їхнє право на відтермінування служби.

За ідеальним сценарієм Україна завдяки запровадженню базової військової служби та скасуванню призову має отримати потужний резерв для професійної армії. 

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи