Telegram війни. Як функціонує анонімний ринок і в якій парадигмі перемога над РФ
Перемогти Росію в Telegram на своїй території Україна може лише з використанням принципів цього ринку та інформаційної дискредитації.
Змінити ситуацію виключно інструментами спецслужб, чи на законодавчому рівні, практично неможливо.
Минуло більше двох тижнів зі спецоперації СБУ по викриттю російської агентурної мережі, яка дестабілізувала ситуацію в Telegram. Були встановлені фігуранти, відбулися навіть деякі затримання, названі канали з мережі, серед яких найпопулярніші в Україні - «Легитимный», «Резидент», «Картель», «Сплетница», «Чорний квартал» та інші. Але всі вони досі працюють. Посередники на сірому ринку як і раніше приймають замовлення на розміщення новин у цих каналах. Навіть ціни на послуги не були знижені. Дії СБУ через це у суспільстві не були сприйняті належним чином. А все тому, що немає системної позиції і послуги названих каналів досі цікавлять замовників на українському піар-ринку.
Telegram – це виключно російська пропаганда?
Безперечно, самі методи набуття популярності головних політичних анонімних каналів в Україні – це типово російська технологія. Про це було чимало розслідувань, у тому числі й журналістів Texty та Liga, з проведенням контент-аналізу. Безумовно, популярність цих каналів серед українських можновладців додає їм ваги. І робить з них, можливо, реальний інструмент впливу на політичні рішення. Втім, похідною від цього стало використання Telegram каналів піарниками в Україні для проведення інформаційних кампаній, як чорних так і білих. Telegram став серйозним конкурентом традиційним ЗМІ, які полюбляли заробляти на «джинсі». Оскільки, сьогодні одне чи серія повідомлень на умовному каналі «Легитимный» може мати більший ефект у піар-кампанії для клієнта, ніж серія новин зі згадкою у ЗМІ. Бо аудиторію цього каналу складають люди, на яких необхідно поширити той чи інший меседж. І ціни, які починаються від $1000 за повідомлення багатьох порадують. ККД у досягненні мети виходить вищий. Охоплення аудиторії, хоча воно часто накручене, також більше. Але головне – гарантія, що це повідомлення побачить еліта, набагато вища.
Якщо для пропагандистів Telegram є частиною впливу на більш широку аудиторію молоді та ВІП-персон, то для піарників, що працюють в українському політикумі – це виключно нардепи, люди з Банкової, великі бізнесмени. Простіше кажучи, ті, хто ухвалюють рішення. І кому можна донести той чи інший меседж як аргумент для впливу на ситуацію у потрібному замовнику руслі.
В Telegram сьогодні досвідчені політтехнологи можуть прослідкувати низку кампаній, навіть загорнутих в обгортку розслідувань, як по «корупції» у Великому будівництві. Таргетуються ці меседжі у каналах, які є найпопулярнішими серед чинної влади. І які, за чутками на ринку, навіть читає сам президент.
Поки існує інтерес до «мережі російських телеграм каналів» серед можновладців та еліти, поки проводяться піар-кампанії і українські політтехнологи витрачають на них гроші, що йдуть в гаманці цих російських агентів, доки немає великої української альтернативи цим майданчикам в самому Telegram – ситуація не зміниться. Ми говоримо виключно про політичний Telegram.
А що ж СБУ? І що потрібно робити
Більшість людей, які стикаються з Telegram виключно як з месенджером, не працюють у піарі чи політичній сфері, і не знають особливостей створення каналів сприйняли звістку про спецоперацію СБУ як про велику перемогу. Робота спецслужбою була проведена справді якісна, але великої перемоги не вийшло. Бо не було системності, що мала послідувати за нею.
По-перше, перемогти анонімний Telegram канал можливо, якщо знайти головного бенефіціара номеру, на який цей канал створено. Простими словами, канал створюється на окремий номер, який практично неможливо дізнатися. Sim-карту достатньо сховати, чи вмикати раз на місяць, щоб оператор фіксував її в мережі. І зберігати цей номер власника можливо будь-де, хоч в Сибіру. Затримавши адміністраторів каналів, чи навіть агентів, які займаються розміщенням замовних матеріалів, можна дізнатися краплини інформації. Наприклад, про замовників піар-кампаній та окремих новин, якщо ці замовники також не маскуються під лівими номерами-ботами при спілкуванні з агентами. Поки головний бенефіціар, що може бути не в Україні, і його номер активні – фізично зупинити роботу Telegram-каналу неможливо. А значить виключно силові спецоперації будуть неефективні.
По-друге, що ж тоді робити? Існує декілька системних способів, як прибрати з українського ринку, чи принаймні послабити вплив вищеназваних каналів. Операція СБУ зробила одну важливу річ – це офіційне маркування вищезгаданих політичних анонімних каналів як російських інструментів пропаганди. Це міг бути суттєвий інформаційний удар, який би вплинув на прибутки від клієнтів. Далі цю тезу потрібно підтримувати в інфополі, постійно нагадувати і зробити стабільним наративом. Це допомагатиме відлякувати багатьох українських замовників інформаційних кампаній від цих каналів. Бо про їх замовлення може дізнатися СБУ. Страждатиме анонімність замовника, а значить ризикує клієнт. Паралельно треба вживити в інфополе меседжі про те, що ВІПи більше не читають ці канали. Банально вбити впевненість у цьому. Важливо, щоб поруч із цим процесом відбувалося створення альтернативних великих майданчиків. Вони можуть бути підконтрольні як владі, так і опозиції, чи окремим діджитал-агенціям, що вже заробляють в Telegram. Це, між іншим, відбувається, але дуже повільно і не надто системно. І коли люди бачитимуть альтернативу, особливо якщо цю альтернативу правильно подати чи продати в інфопростір, то автоматично зміниться кон’юктура ринку. Нас не має хвилювати факт, від кого будуть альтернативні майданчики з України. Головне в цьому – це будуть майданчики без антиукраїнської пропаганди.
Результат боротьби з російським впливом у Telegram лежить виключно в ринково-інформаційній парадигмі, а не силовій. Для цього потрібне просте розуміння фахівцями з інформполітики принципів існування Telegram системи.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87043
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11232
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9244
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5710
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5393