Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
12.01.2018 12:41

Закон про заборону георгієвської стрічки діє

Старший науковий співробітник Державної установи "Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України"

Півроку дії Закону про заборону виготовлення та пропаганди георгіївської (гвардійської) стрічки. Окремі підсумки.

Боротьба з російською пропагандою та символами, які використовуються прицьому, вже увійшла в легальне (законодавче русло). Сприяв цьому й прийнятий 16травня 2017 року Закон України «Про внесення зміни доКодексу України про адміністративні правопорушення щодо заборони виготовленнята пропаганди георгіївської (гвардійської) стрічки» № 2032-VIII, яким введено нову статтю 173-3 до Кодексу про адміністративні правопорушенняУкраїни «Виготовлення та пропаганда георгіївської(гвардійської) стрічки» (Глава 14 «Адміністративніправопорушення, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку»).

Нагадаю, що відповіднодо згаданої статті КпАПпублічневикористання, демонстрація або носіння георгіївської (гвардійської) стрічки чиїї зображення - тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до стап’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацієюгеоргіївської (гвардійської) стрічки або предметів, що містять її зображення. Ці ж дії, якщо вони вчинені повторно протягом року післянакладення адміністративного стягнення, виготовлення або поширеннягеоргіївської (гвардійської) стрічки чи її зображення - тягнуть за собою накладення штрафу від стап’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян абоадміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб з конфіскацією георгіївської(гвардійської) стрічки або предметів, що містять її зображення. Оптимальна, на мою думку, норма.  

Про гострий суспільний запит та користь для охорони громадського порядку вкраїні, відновлення справжньої історії без урахування фетишу російськоїпропаганди я вже писав раніше (див. Ліга.Блоги. 11 квітня 2016 року «Заборону використання«георгієвської стрічки» необхідно прискорити»). Приємно, що такийпотрібний Закон було прийнято та підписано Президентом України без зауважень.Прикладів його застосування не так багато, як фактів наявності на авто та одежіокремих громадян цього символу-визначника «свій – чужий», але вони все ж є.Окрім тепер вже легалізованої просвітницької роботи активістів серед громадян,передусім, РФ та Білорусі щодо недопустимості розміщення на транспортнихзасобах георгієвської стрічки, з’явилися реальні справи щодо покарання ігромадян України за таку анти суспільну поведінку.

Так, за носіння та пропаганду георгієвської стрічки в Україні покарано 4осіб. На них складені адмінпротоколи (в Запорізькій та Дніпропетровськійобластях), а на Вінниччині суд засудив винуватця до 30 діб громадських робіт.На мою думку, це найкраще та найсправедливіше покарання для громадян України, доіноземців логічніше застосовувати, звісно, адміністративний штраф, у максимальному розмірі, так як під час "роз'яснювальної роботи" щодо недопустимості використання цього символу іноземні громадяни найчастіше демонструють зухвалу поведінку. 

І ось ще свіжий приклад. Зранку 12 січня 2018 року стрічки новин (Українита Білорусі, в першу чергу) облетів допис про те, що «В Україні білорусамвиписали великий штраф за георгієвську стрічку на авто». Коментарі під новинамирізнилися від «молодці, правильно», «так тримати» до «фашизм», «наруга на пам’яттюВОВ» і т.д. Поки що важка артилерія пропаганди РФ масово не долучилася докоментування цієї новини, але вже декілька нарисів зробити можна. Другорядні тарегіональні ЗМІ в РФ трози перефразувавши назву викотили новину в стилі «Вгосударстве Украина белорусам выписали крупный штраф за георгиевскуюленточку на авто» (мовою оригіналу).По-перше, Україну визнано нарешті державою, що не характерно для російськихЗМІ. Ну і друге, «В Україні», а не «на». Чи не прогрес? Звісно, трохипочекавши, з’явилися й інші «варіанти» новини. «На туристов из Беларуси из-загеоргиевской ленточки напали боевики «АТО» - пише ресурс (зрозуміло якого спрямування) ІА «Кремлівська преса». Тут щей третє. «Білорусія» стала «Білоруссю». В своїй істериці російська пропагандане дотримується а ні елементарної логіки, а ні, звісно, моралі та етики. Це вжестало звичкою. За такі дії гості були покарані штрафом у розмірі 2550 грн (150 неоподатковуваних мінімумумів). 

На черзі розробкай прийняття проекту Закону про заборону необґрунтованого носіння нагород(передусім, періоду радянської окупації України 1918-1991 рр.; Закон про такзвану «боротьбу із лжеветеранами»). Впевнений крок до відновлення історичноїправди зроблено у доволі позитивному Законі України «Про внесення змін до Закону України «Простатус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо посилення соціального захистуучасників антитерористичної операції, учасників Революції Гідності та членівсімей загиблих таких осіб» (проект № 5697 від 23 січня 2017 року, суб’єкт законодавчоїініціативи – Кабінет Міністрів України), прийнятому 14 листопада 2017 року. Відповіднодо пункту 5 згаданого Закону у чинному законодавстві слова і цифри «Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 років», «Великої Вітчизняної війни тавійни з імперіалістичною Японією», «Великої Вітчизняної війни», «Великої Вітчизняної війни та війни з Японією», «Великої Вітчизняної війни1941 - 1945 років та війни 1945 року з імперіалістичною Японією» замінено правильними з історичної точки зору словами «Другої світової війни», а слова «Великої Вітчизняної воєн

Хоча й виступи прибічників «руського міра» та «руської весни» ізвикористанням пропагандистських символів, на кшталт «георгієвської стрічки» та ін.,дещо вщухли, по переду ще першотравневі свята та День пам’яті жертв Другоїсвітової війни 9 травня. В ці дня попри заборону громадяни України масововикористовують зазначені заборонені символи, а поліція реагує лише на поодиноківипадки, а на масове використання – не реагує, нажаль, зовсім. Виправдати,звісно, це можна стримуванням конфлікту та недопущенням його переходу в гарячуфазу силового протистояння тощо. Але пасивність правоохоронних органів під чассанкціонованих та несанкціонованих масових заходів є неприпустимою.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи