Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
13.12.2023 08:54

ЄС на шляху декарбонізації ринків водню та газу

Засновник, Старший партнер, Керівник судової практики АО "Овчаров та Партнери"

ЄС створює нормативну базу для спеціалізованої водневої інфраструктури та ринків, а також інтегрованого мережевого планування та правил захисту споживачів

Енергетичний перехід, що відбувається сьогодні у світі, не тільки змінює наше розуміння у питаннях використання енергії, але й відкриває нові можливості для технологічного прогресу. І саме водень, як ключовий елемент цього переходу, пропонує революційні зміни у багатьох сферах - від транспорту до виробництва енергії.

Але що саме робить водень унікальним та перспективним? Специфіка водню полягає у його високій енергетичній щільності та здатності вироблятися з відновлюваних джерел енергії. Це робить його ідеальним кандидатом для заміни традиційних, викопних джерел енергії. Європейський Союз, прагнучи до кліматичної нейтральності до 2050 року в межах програми Green Deal, розглядає водень як важливий елемент у своїй стратегії, основною метою якої є зниження вуглецевих викидів.

Регулювання ринку водню має велике значення і ЄС прагне створити умови, що сприятимуть інтеграції водню в енергетичну систему, включаючи розробку механізмів ціноутворення та стимулювання використання водню серед споживачів та розвитку водневих технологій.

Але для залучення водню в енергомікс важливо розробити чіткі процедури стандартизації та сертифікації його використання. ЄС активно працює над розробкою стандартів для виробництва, зберігання, транспортування і використання водню, щоб забезпечити його безпечне та ефективне застосування як на побутовому рівні, так і у промисловості.

На минулому тижні Рада Євросоюзу та Європарламент досягли попередньої політичної згоди щодо майбутнього ринку водню та газу. Буде прийнятий регламент, який встановлюватиме спільні правила внутрішнього ринку для відновлюваних джерел енергії, природного газу та водню. Мета законодавства – сприяти проникненню в енергетичну систему відновлюваних та низьковуглецевих газів, зокрема водню та біометану.

Але окрім стандартизації та сертифікації використання водню, фінансування та інвестиції в дослідження, а також розвиток водневих технологій є ще одним критично важливим аспектом. ЄС виділяє значні ресурси на підтримку інновацій у цій області, сподіваючись сприяти переходу до більш сталої та ефективної енергетичної системи.

Крім того, ЄС наголошує на встановленні високих екологічних стандартів для «зеленого» водню, що відображає глобальну тенденцію до зниження вуглецевого відбитка. Це включає заходи щодо забезпечення вироблення водню з відновлюваних джерел енергії.

Безпека та охорона здоров'я також є ключовими факторами у впровадженні водневих технологій. Європейський Союз приділяє особливу увагу розробці стандартів безпеки, оскільки водень у суміші з киснем є вибухонебезпечним, а через високу енергетичну щільність може представляти ризики при неправильному зберіганні або використанні. Це передбачає створення певних правил та регуляційних норм, які повинні забезпечувати безпечне використання водню в промисловості і повсякденному житті.

Ще одним важливим аспектом є інтеграція водню в існуючі енергетичні системи. Це включає адаптацію традиційної інфраструктури для забезпечення зберігання та транспортування водню, а також розробку технологій, які дозволять ефективно використовувати водень в різних сферах, наприклад, у електрогенерації та транспорті.

Податкова політика та тарифи також відіграють значну роль у просуванні водневої енергетики. ЄС розглядає різні фінансові стимули, такі як зниження податків на обладнання для виробництва водню та спеціальні тарифи для водневої енергії, щоб зробити цю технологію більш доступною та привабливою для інвесторів та споживачів.

Міжнародне співробітництво є ще однією важливою областю. ЄС активно працює над встановленням міжнародних стандартів та угод, спрямованих на сприяння міжнародній торгівлі воднем і технологічному обміну. Це включає співпрацю з іншими країнами та міжнародними організаціями для розвитку глобальних стандартів і регуляцій у цій галузі.

Захист прав споживачів та забезпечення прозорості ринку є важливими елементами політики ЄС. Це включає створення умов, які забезпечують справедливий доступ до водневих ресурсів та прозорість механізмів ціноутворення, що допомагає підтримувати конкурентоспроможний та ефективний ринок.

Нарешті, підтримка досліджень та розвитку є ключовою для досягнення успіху у впровадженні водневих технологій. Європейський Союз вкладає значні ресурси у дослідження, спрямовані на покращення ефективності виробництва, зберігання та використання водню. Це включає розробку нових матеріалів, покращення технологій електролізу та інновації у сфері транспортування водню. Такі інвестиції не тільки сприяють технологічному прогресу, але й відкривають нові можливості для бізнесу та промисловості.

Усі ці зусилля відображають глобальне прагнення до створення більш сталої, чистої та ефективної енергетичної системи. Водень відіграє важливу роль у цьому процесі, не тільки як альтернативне джерело енергії, але й як каталізатор для ширших змін у сфері енергетики та світовій економіці. Європейський Союз, використовуючи свої ресурси та політичний вплив, відіграє ключову роль у цьому переході, вказуючи шлях до майбутнього, де водень стане однією з основних сил у світовій енергетиці.

Завдяки цим зусиллям, ми можемо сподіватися на появу нового енергетичного ландшафту, де водень відіграє центральну роль у забезпеченні наших енергетичних потреб, одночасно сприяючи зниженню вуглецевих викидів та боротьбі зі зміною клімату. Цей перехід до нової енергетичної парадигми, хоча і складний, є невідворотним і обіцяє відкрити нові можливості для сталого розвитку у майбутньому. І саме тому, перебуваючи на енергетичному рубежі, Україна все ще має час для створення конкурентоспроможної, екологічної та надійної енергетичної інфраструктури.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи