Пробаційний нагляд – новий вид покарання
26 вересня 2023 року Президентом України було підписано Закон, яким доповнено перелік видів покарань, що викладені у статті 51 Кримінального кодексу України.
Вищезазначений закон набуде чинності через півроку.
Отже, пробаційний нагляд буде основним видом покарання, що полягатиме в обмеженні прав і свобод засудженого, із застосуванням наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства з покладанням таких обовʼязків:
1) періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
2) повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну свого місця проживання, роботи або навчання;
3) не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Також, суд для виконання мети цього виду покарання залежно від обставин справи та особи засудженого пробаційного нагляду додатково зможе покласти на нього обов’язки, що полягатимуть у:
1) використанні електронного засобу контролю і нагляду та проживанні за вказаною у рішенні суду адресою;
2) дотриманні встановлених судом вимог щодо вчинення певних дій, обмеженнях щодо спілкування, пересування та проведення дозвілля;
3) необхідності працевлаштуватися або звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітного та працевлаштуватися, якщо йому буде запропоновано посаду чи роботу;
4) виконанні пробаційної програми;
5) проходженні курсу лікування від наркотичної, алкогольної залежності, розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин або захворювання, що становить небезпеку для здоров’я інших осіб.
Слід зазначити, що пробаційний нагляд може бути призначений лише за кримінальні проступки або злочини невеликої тяжкості, зокрема:
1) умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони або перевищення заходів, необхідних для затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення (ст. 124 КК України);
2) умисне легке тілесне ушкодження (ст. 125 КК України);
3) побої та мордування (ст. 126 КК України);
4) домашнє насильство (ст. 126-1 КК України);
5) погрози вбивством (ч. 1 ст. 129 КК України);
6) зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби (ч. 1 ст. 130 КК України);
7) зараження венеричною хворобою (ч. 1 ст. 133 КК України);
8) ненадання допомоги хворому медичним працівником (ч. 1 ст. 139 КК України);
9) насильницьке донорство (ч. 1 ст. 144 КК України);
10) експлуатація дітей (ч. 1 ст. 150 КК України);
11) примушування до вступу в статевий зв’язок (ч. 1, 2 ст. 154 КК України);
12) порушення порядку фінансування політичної партії і передвиборної агітації (ч. 1-3 ст. 159 КК України);
13) ухилення від сплати аліментів (ч. 1-2 ст. 164 КК України);
14) розголошення таємниці усиновлення (ч. 1 ст. 168 КК України);
15) перешкоджання професійній діяльності журналістів (ст. 171 КК України);
16) грубе порушення законодавства про працю (ст. 172 КК України);
17) невиплату зарплати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат (ч. 1 ст. 175 КК України);
18) порушення недоторканності приватного життя, права на отримання освіти та на безоплатну медичну допомогу (ст. 182 КК України, ч. 1 ст. 183 КК України, ст. 184 КК України відповідно);
19) крадіжку (ч. 1 та ч. 2 ст. 185 КК України);
20) грабіж (ч. 1 ст. 186 КК України);
21) хуліганство (ч. 1 ст. 296 КК України);
22) шахрайство (ч. 1 ст. 190 КК України);
23) незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги та благодійних пожертв (ч. 1 ст. 201 2 КК України);
24) розголошення банківської таємниці (ст. 232 КК України);
25) незаконну порубку, перевезення, зберігання і збут лісу (ч. 1 ст. 246 КК України);
26) публічні заклики до вчинення терористичного акту (ч. 1 ст. 258 2 КК України) тощо.
Пробаційний нагляд призначатиметься на строк від одного до п’яти років, а також неповнолітнім на строк від одного до двох років.
У разі невиконання обовʼязків у межах пробаційного нагляду або вчинення адміністративного правопорушення до засудженого буде застосуватися індивідуальна профілактична бесіда та письмове попередження про притягнення до кримінальної відповідальності.
Стосовно засудженого, що ухиляється від відбування покарання у виді пробаційного нагляду, уповноважений орган з питань пробації надсилатиме матеріали до органів Національної поліції для вирішення питання про притягнення до кримінальної відповідальності за ухилення від покарання, не пов’язаного з позбавленням волі.
Підсумовуючи, можна впевнено заявити, що запровадження пробаційного нагляду як альтернативи позбавленню та обмеженню волі не тільки стане одним з кроків до реформування системи виконання покарань в Україні, а й дозволить зменшити кількість увʼязнених.
- Строки для стягнення заробітної плати працівником в 2026 році Альона Прасол 10:47
- БЗВП "Було/Стало": Чому нові цифри не гарантують якості підготовки рекрутів Костянтин Ульянов (Valde) вчора о 19:03
- Культура в часи зламу: як Київ 1918 року перегукується з Україною 2025-го Наталія Сидоренко вчора о 18:00
- Оцінка ефективності правового регулювання як елемент нормотворчості Андрій Вігірінський вчора о 16:37
- Людина і цифрові технології в сучасних ланцюгах постачання Наталія Качан вчора о 15:20
- Подарунок декларанту: де закінчується ввічливість і починається правовий ризик Андрій Мазалов вчора о 14:53
- Виховати власника: найскладніший етап житлової реформ Сергій Комнатний вчора о 11:25
- Новорічні канікули минули – правові наслідки залишились? Дмитро Ламза 03.01.2026 18:17
- Ефект "зливного бачка" в маркетингу: чому ваші ліди називають "сміттєвими" Наталія Червона 02.01.2026 10:30
- Рік Коня стане роком "темної конячки" Олексій Шевчук 01.01.2026 12:30
- Подарунки для посадовців: що заборонено законом Анна Макаренко 30.12.2025 16:49
- Зменшення розміру середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні Альона Прасол 30.12.2025 10:56
- Стабільні обсяги, зростаюча ціна: логіка ринку земель у 2025 році Денис Башлик 29.12.2025 17:11
- Чому закон часто не працює без адвоката Дмитро Ламза 29.12.2025 13:40
- Стратегія, якої бракує Україні: чому цифровий суверенітет має стати державним пріоритетом Тетяна Хабібрахманова 29.12.2025 11:46
- Новорічні канікули минули – правові наслідки залишились? 329
- Виховати власника: найскладніший етап житлової реформ 145
- Людина і цифрові технології в сучасних ланцюгах постачання 76
- Подарунки для посадовців: що заборонено законом 62
- Оцінка ефективності правового регулювання як елемент нормотворчості 55
-
У Києві зникли з маршрутів майже всі "гуманітарні" автобуси
Бізнес 56763
-
Як повернути якісний сон: сім помилок, через які ви прокидаєтеся втомленими
Життя 14356
-
"Коли побачив своє вино в буфеті Royal Albert Hall, мені зірвало дах", – засновник "Колоніст"
Бізнес 12990
-
Екснардепа Демчака затримали в Німеччині
Фінанси 11882
-
"Від автобусів до метро". В Україні з 1 січня почала діяти єдина форма квитка – деталі
Бізнес 11797
