ДПС в 2020 році: Зменшення боргу, подолання податкових схем та комунікація з платниками
Минулий рік став вирішальним для введення нових підходів та практик в Державній податковій службі України.
Підбиваючи підсумки року, а також аналізуючи досягнення в 2021 році, можна із впевненістю стверджувати, що трансформація не лише почалась, але й вже продемонструвала перші результати. Зокрема, це стосується і управління податковим боргом, супроводом ДПС в судах, роботи з адміністративними оскарженнями.
Далі - детальніше.
Управління податковим боргом: Зменшення кількості боржників та суми боргу
Станом на початок 2020 року загальний податковий борг становив 123,6 млрд гривень. Між іншим, ця сума більша за будь-яку статтю річних видатків державного бюджету 2020 року.
З огляду на те, що минулий рік через пандемію коронавірусу став турбулентним для більшості платників податків, було б логічно очікувати на катастрофічне збільшення кількості боржників та суми податкового боргу. Однак на початок 2021 року динаміка свідчила про зворотнє.
По-перше, значно зросла добровільна сплата податкових боргів без застосування примусових методів стягнення.
По-друге, частково борг зменшився завдяки ухваленню Верховною Радою відповідного Закону, що передбачив внесення змін до Податкового кодексу. Це дозволило списати податковий борг всім платникам, в яких його сукупна сума не перевищувала 3060 грн.
Механізм списання податкового боргу також дозволив податковій автоматично відсіяти “дрібних” боржників. І відповідно зосередитись на більших.
Вже є й перші результати цієї сфокусованості - наприклад, зовсім нещодавно ДПС супроводжувала в суді справу ПАТ “Дніпроолія”, яке через укладення договорів купівлі-продажу на 1,1 млрд гривень намагалось ухилитись від сплати своїх податкових боргів. Втім, договори визнані недійсними. А підприємство буде змушене сплатити борги.
Результати розгляду судових справ: В 4 рази ефективніше наповнення бюджету
Прозоре та справедливе адміністрування податків ДПС сьогодні доводить також в судах різних інстанцій. Зміна підходів дозволила суттєво збільшити надходження до бюджету за результатами розгляду судових справ - сума зросла в 4,2 рази в 2020 році у порівнянні з 2019-им.
Крім того, зросла і кількість ухвалених судами рішень на користь ДПС. Що свідчить про більш фундаментальне ставлення податкової до тих спірних справ, які потрапляють на розгляд до судів.
Також стала помітною тенденція — у гучних справах недобросовісних платників податків суд стає основним інструментом подолання податкових схем. Варто лише згадати кілька показових справ:
- На 1,8 млрд грн збитків та на 607,3 млн грн податку на прибуток забезпечено отримання остаточних судових рішень з питань трансфертного ціноутворення по підприємствам ПАТ «Азот» та ПАТ «Рівнеазот».
- На 6,2 млрд.грн. упереджено штучне декларування підприємствами збиткових показників діяльності (зокрема, такі підприємства: АТ «Укрсиббанк» 1,8 млрд.грн., ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат 1,4 млрд.грн., ПрАТ «Укрпангруп» 767 млн.грн.) - надходження внаслідок отримання позитивних судових рішень складатиме 186,7 млн.грн.
- На 1,2 млрд.грн. зупинено незаконне відшкодування ПДВ з бюджету (з них Аграрний фонд на суму 489 млн. грн., ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України 104,6 млн.грн.).
Ключовий фактор, який вплинув на поліпшення динаміки розгляду судових справ - кропітка нормотворча та методологічна робота Податкової служби для усунення розмиття тлумачень норм. Це підтверджує й зменшення звернень до ДПС зі скаргами на рішення та вимоги контролюючих органів.
Чому скаржаться менше?
Скарг на податкові повідомлення-рішення, як і самих повідомлень рішень в 2020 році стало менше на 32% та 30,7% відповідно.
Окрім роботи над нормативними актами та методологією, цьому є ще одна очевидна причина. І полягає вона в тому, що ДПС сьогодні максимально зосереджується на якісній комунікації з платниками. Надаються індивідуальні податкові консультації, спеціалізована Експертна рада при Міністерстві фінансів України також регулярно видає узагальнюючі податкові консультації. Податкова регулярно інформує платників про зміни в законодавстві, терміни подання звітності та сплати податків, свою діяльність через всі можливі канали комунікації.
А отже, правила «гри» стають зрозумілішими для бізнесу та всіх платників. Прозорість та відкритість ДПС породжує довіру, а відповідно і збільшення рівня добровільності сплати податків, прививаючи українцям податкову культуру.
Звісно, ще чимало роботи попереду - з цифровізації, автоматизації багатьох процесів, удосконалення законодавчої бази. Та вже сьогодні можна впевнено стверджувати, що сформувавши свої стратегічні цілі та дотримуючись їх, ДПС вдалось продемонструвати свою ефективність.
- Скасування повідомлення щодо виконання підготовчих робіт на об’єкті Павло Васильєв 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов вчора о 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан вчора о 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1362
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 656
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 564
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 277
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? 138
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 13651
-
В Україні рекордно подорожчав часник
Бізнес 7687
-
Глиняний посуд на Святвечір: традиції, символіка та як обрати для святкового столу
Життя 4518
-
Королі савани, небезпечний Крейвен і поїздка, з якої немає вороття: три кіноновинки тижня
Життя 2204
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
2166