Момент набрання законної сили ухвалою суду в цивільному процесі
В чинному ЦПК чітко не визначений момент набрання ухвалою суду законної сили. Цей строк опосередковано випливає зі змісту декількох норм кодексу. Так з якого ж моменту набирає чинності ухвала суду в цивільному процесі?
Ухваласуду є однією з форм судового рішення. Відповідно до ст.208 ЦПК судові рішення викладаються у формахухвал, рішень, постанов. Питання, пов'язані з рухом справи в судіпершої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питанняпро відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриттяпровадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках,передбачених ЦПК, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал. При цьому в чинномуЦПК не врегульований момент набрання законної сили саме ухвалою суду. Ст.223ЦПК регулює набрання законної сили саме рішенням суду. В той же час застосуваннязаконодавцем в одних і тих саме статтях кодексу терміну «судове рішення» та «рішеннясуду» дає підстави вважати, що ці поняття є ідентичними. Таким чином, враховуючи,що чинним кодексом не врегульований момент набрання законної сили ухвалою суду,можна зробити висновок, що на судові рішення, викладені у формі ухвал,розповсюджуються положення ст.223 ЦПК (Набрання рішенням суду законної сили). Це стосується тихухвал, які можуть бути оскаржені окремо від рішення суду по справі (переліктаких ухвал зазначено в ст. 293 ЦПК). Відповідно до ст.209 ч.6 ЦПК ухвали,постановлені в судовому засіданні, оголошуються негайно після їх постановлення.
При цьому слід розрізняти два видиухвал, що можуть бути винесені судом першої інстанції: 1) ухвали, які можутьбути оскаржені окремо від рішення суду, та 2) ухвали, що не підлягаютьоскарженню окремо від рішення суду. Вичерпний перелік ухвал, що можуть бутиоскаржені окремо від рішення суду, міститься в ст. 293 ч.1 ЦПК. Відповідно істрок набрання законної сили ухвалою залежить від того, чи належить вона допершого чи другого виду. Ухвали, що оскаржуються окремо від рішення суду,набирають законної сили відповідно до ст.223 ЦПК (тобто після закінчення строкудля подання апеляційної скарги), а ухвали,які не можуть бути оскаржені окремо від рішення, набирають чинності негайнопісля їх проголошення.
В Цивільному процесуальному кодексі моментнабрання рішенням законної сили пов’язується зі спливом строку на апеляційнеоскарження. Так, згідно із ст. 223 ч.1 ЦПК рішення суду набирає законної сили післязакінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. Уразі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набираєзаконної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Строк апеляційного оскарження ухвалисуду регулюється ст.294 ч.2 ЦПК, відповідно до якої апеляційна скарга на ухвалусуду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення.Тобто сплив строку на апеляційне оскарження (5 днів з моментупроголошення ухвали) надає судовому рішенню такої об’єктивної властивості як законна сила,яка обов’язкова для всіх без виключення осіб на території України (незалежновід їхнього процесуального статусу чи участі у справі). Відповідно момент набрання рішенням законноїсили ніяким чином не пов’язаний з моментом внесення судового рішення до Єдиногодержавного реєстру судових рішень.
В свою чергу, ч.2 ст.294 ЦПК зазначає,що у разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує,апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.Дана норма вже встановлює суб’єктивнеправо сторони процесу чи зацікавленої особи на оскарження такої ухвали івідповідно пов’язує час отримання ухвали з можливістю поновлення апеляційнимсудом строків на апеляційне оскарження для конкретної сторони процесу і,відповідно, відкриттям апеляційного провадження (ст.297 ЦПК).
Таким чином, виходячи з системногоаналізу ст. 208, 209, 223, 294 та 297 Цивільного процесуального кодексуУкраїни, можна зробити висновок, що ухвала суду, як окрема форма судовогорішення, набирає законної сили після закінчення строку на апеляційнеоскарження, тобто через 5 днів з моменту її проголошення (для ухвал, що можутьбути оскаржені окремо від рішення суду). Неотримання стороною по справі ухвалита/чи подання апеляційної скарги після закінчення строку на апеляційне оскарження невідкладає момент набрання ухвалою законної сили, а є лише підставою дляпоновлення строку апеляційного оскарження та відкриття апеляційного провадженняапеляційним судом.
- Дзеркальні кроки – основа переговорного процесу Сергій Пєтков 07:28
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв вчора о 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський вчора о 10:36
- З чого починати описувати бізнес-процеси? Жанна Кудрицька 24.04.2025 23:46
- Неустойка за неповернення майна з оренди: між штрафом та пенею Дмитро Шаповал 24.04.2025 13:56
- Стягнення шкоди з закладу освіти та батьків внаслідок пошкодження ока дитині Артур Кір’яков 24.04.2025 13:11
- СЗЧ – вихід з ситуації є Сергій Пєтков 24.04.2025 10:18
- Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу? Сергій Пагер 24.04.2025 09:07
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська 23.04.2025 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов 23.04.2025 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков 23.04.2025 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський 23.04.2025 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 189
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 140
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 107
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям 104
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? 95
-
У Вашингтоні вже розуміють, що не зможуть лише самотужки домогтися миру
Думка 13643
-
А що ж Україна — де її винагорода за жертви і героїчний спротив
Думка 10356
-
По грошах їх пізнаєте їх: аналіз "гробових" виплат натякає на масштаби втрат РФ
Думка 9022
-
Гормональні підказки після 30: коли втома, дратівливість і зайва вага — це не випадковість
Життя 7684
-
На Львівщині відібрали землю в орендарів, які провалили будівництво "зеленої" енергетики
Бізнес 6206