Енергія майбутнього: чому сонячні електростанції є ключем до сталого розвитку бізнесу
Як сонячна енергетика змінює бізнес в Україні, чому це вигідно і які труднощі можуть виникнути.
Хочете інсталювати сонячні електростанції на підприємстві, проте маєте певні сумніви, чи потрібно це вам? Сьогодні я поділюся тим, як сонячна енергетика змінює бізнес в Україні, чому це вигідно і які труднощі можуть виникнути. Крім того, я поясню, як використання сонячних панелей допомагає компаніям зменшити свої витрати та зробити свій внесок у захист довкілля.
Поточний стан сонячної енергетики для бізнесу в Україні
Сьогодні в Україні є приблизно 150 000 підприємств, які користуються сонячною енергетикою. Точну цифру визначити важко. Це пов’язано з відсутністю загального реєстру сонячних станцій, а також зобов'язання підприємств реєструвати їхнє обладнання. Саме тому судити про поточний стан цієї сфери можна лише на основі здогадок та оцінок гравців ринку.
З одного боку, нещодавно у Forbes з'явилася інформація, що у 2023 році було побудовано близько 300 МВт сонячних електростанцій. Ці дані надав Андрій Герус, голова енергетичного комітету Верховної Ради. З іншого боку, оскільки ми з партнерами постійно слідкуємо за ринком, я оцінюю, що СЕС було встановлено вдвічі менше, приблизно до 150 МВт.
Проте тенденція розвитку сонячної енергетики є позитивною. Ця тема сьогодні не викликає запитань: що це таке, навіщо і як встановлюється. Все більше і більше підприємців стають зацікавленими у придбанні таких станцій. Адже вони бачать їх в сусідів та конкурентів по всій Україні та розуміють їхні переваги.
За моїми оцінками попередніх запитів на встановлення СЕС, в поточному році зростання ринку сонячної енергетики в Україні становитиме від 30 до 70% в порівнянні з 2023.
Які переваги та можливості дає сонячна енергетика?
Перш за все, це економічні переваги, а саме – заощадження на витратах на електроенергію. Якщо взяти до уваги наші кліматичні умови та сьогоднішнє законодавство, СЕС дозволяють зменшити ці витрати на 30% в рік.
В цьому році в Україні також запрацює механізм Net billing. Відповідно до нього, підприємства чи домогосподарства зможуть віддавати надлишкову електроенергію в мережу, за що отримуватимуть кошти на віртуальний рахунок. Потім вони зможуть придбати за ці гроші додаткову електроенергію. Ця система надасть сонячній енергетиці додаткові переваги. За моїми оцінками, підприємства заощаджуватимуть до 50% витрат. Лише уявіть – 50% економії на електроенергії для вашого бізнесу.
По-друге, сонячна енергетика є надзвичайно ефективною та вигідною. Зокрема окупність цієї технології становить 3-4 роки, а термін експлуатації – 30-40 років. Крім того, СЕС є стійкими до помилок та поламок, а гарантійні випадки трапляються дуже рідко. Звичайно, я маю на увазі якісне обладнання, яке встановлене належним чином. Сонячні станції чудово інтегруються як на старих, так і на нових підприємствах, і гарно себе показують протягом багатьох років.
Далі – зміни кліматичних умов, ціни й темпи зростання на електроенергію все більше і більше переконують наших клієнтів, що СЕС це безальтернативне, must-have рішення. До речі, в Берліні в Німеччині вже понад рік діє норматив, що зобов'язує тих, хто будує нові будівлі, виділяти 30% площі покрівлі під сонячні панелі. Це гарна ініціатива і з погляду енергоефективності, і збереження навколишнього середовища.
Власне, збереження навколишнього середовища – це насправді проблема номер один для всього цивілізованого світу. Можливо, через кліматичні особливості України ми не так сильно помічаємо наслідки глобального потепління та інших змін. Проте вони відчутні в інших країнах, де люди втратили можливість збирати достатній урожай або не можуть його зібрати через постійні дощі. Тому перехід до використання сонячної енергії – це спосіб для бізнесів проявити корпоративну відповідальність та показати, що їм не байдужа доля довкілля.
Нарешті не забуваємо, що Україна стрімко рухається до входження в Європейський союз. Якщо підприємство планує виходити на європейський ринок, йому слід дотримуватися встановлених там вимог до товарів. Необхідно мати сертифікати, що підтверджують якість та походження сировини, а також відношення до сталих процесів ведення бізнесу. І використання сонячної енергетики є підтвердженням того, що бізнес рухається за тим самим вектором розвитку, що обрав для себе ЄС.
Перешкоди на шляху розвитку сонячної енергетики
Я вважаю, що майбутнє входження України в Європейський Союз навпаки відкриває лише нові перспективи. Адже бізнеси будуть отримувати грантові допомоги та кредити з низькими ставками.
Єдину перешкоду, яку я бачу, це дефіцит кваліфікованих інсталяторів сонячних електростанцій. Оскільки ця сфера пропонує велику кількість переваг, ми можемо зіштовхнутися з надзвичайним попитом на встановлення СЕС серед українців. Якщо говорити саме про досвідчених кадрів, які дотримуються законодавства, норм будівництва та техніки безпеки, з цим може виникнути проблема.
Справа ще в тому, що якщо воєнний стан триватиме, то іноземні гравці та їхні команди не будуть з'являтися в Україні. Тобто вони можуть заходити, але при цьому найматимуть українців. Звісно ж, українців на таких посадах буде недостатньо. Тому питання школи та навчання інсталяторів є надважливе, якщо ми хочемо усунути цю перешкоду.
Гранти та підтримка бізнесу, який хоче перейти на сонячну енергетику
Приємно бачити, що все більше і більше грантів надається бізнесам у сфері енергоефективності. Проте, на жаль, загальної бази таких можливостей немає. Тому компаніям доводиться самостійно шукати гранти, подавати заявки та документи.
У 2022 році Україна і Швейцарія підписали договір про спільні кліматичні проєкти для «зеленого» відновлення України. Відповідно до нього, Швейцарія інвестуватиме в державні та приватні ініціативи, що націлені на зменшення викидів парникових газів в атмосферу. Україна своєю чергою повинна надати підтвердження скорочення викидів вуглецю.
Загалом Швейцарія вже уклала 14 подібних договорів з різними країнами в межах Паризької угоди. Наприклад, у Вануату такий проєкт відкриває доступ до надійної та доступної електроенергії з відновлюваних джерел для населення, яке зараз живе без електрики. А у Таїланді на вулицях Бангкока вже понад рік курсують електробуси, які перевозять місцевих жителів та туристів. Ці електробуси є тихішими, чистішими та, що найголовніше, не виробляють викидів.
Я вірю, що таких програм ставатиме все більше, зокрема і в Україні. Адже, попри труднощі сьогодення, в бізнесі слід завжди дивитися на 10 років вперед. Навіть якщо встановлення сонячних електростанцій здається зараз не на часі. В будь-яких умовах ми повинні розвиватися та зростати. Ми йдемо в ЄС, і вже зараз потрібно планувати дії по реалізації стратегій, що допоможуть вашому бізнесу відповідати європейським нормам та вимогам.
- Оскарження запобіжного заходу тримання під вартою : кут охорони п'ятого Президента України Лариса Криворучко вчора о 23:48
- Чому алюміній і мідь стають новим стратегічним ресурсом? Ксенія Оринчак вчора о 18:13
- "Скандал" довкола підручника з історії, або чому в наш час важливе критичне мислення Віктор Круглов вчора о 17:57
- В пошуках щастя. Частина третя: Щастя і світ Алла Заднепровська вчора о 14:39
- Міжнародний бізнес в Росії: повернення чи відновлення роботи? Наталія Рибалко вчора о 14:30
- Договір до енергетичної хартії: що потрібно знати трейдерам в енергетиці Ростислав Никітенко вчора о 10:52
- The Telegraph: Україна може зіткнутись з жорстким ультиматумом Трампа Георгій Тука вчора о 10:33
- Юридичний чекап бізнесу Сергій Пагер 06.04.2025 22:29
- Хто і за що торгується: надра України і ставка на "гаранта схеми" Валерій Карпунцов 06.04.2025 19:16
- Как оспорить административный штраф ТЦК за неявку по повестке Віра Тарасенко 05.04.2025 11:52
- І знову про відродження та сталий розвиток України Вільям Задорський 04.04.2025 19:06
- Що допомагає вистояти в нестабільні часи: де знайти опори? Інна Бєлянська 04.04.2025 16:39
- Перемога на полі бою: основа для реального миру Дмитро Пульмановський 04.04.2025 16:09
- Припинення дії свідоцтва на ТМ у зв'язку з її невикористанням Ганна Палагицька 04.04.2025 13:11
- Нові мита Трампа: що чекає на Україну та Ізраїль у новій торговій реальності Олег Вишняков 03.04.2025 18:27
-
Залишають "мішені" на тілі і переносять не тільки хворобу Лайма: що треба знати про кліщів
Життя 11892
-
Весняні тренди у фарбуванні волосся: які відтінки будуть у моді та що замінить біляве мелірування
Життя 11644
-
Ferrexpo зупинило виробничу лінію через припинення відшкодування ПДВ
Бізнес 5151
-
Зеленський підписав закон про добросовісного набувача: петиція противників не спрацювала
Бізнес 4189
-
Тарифи Трампа і Саудівська Аравія обвалили ціни на нафту до чотирирічного мінімуму
Бізнес 3801