Як реалізувати переважне право купівлі частки ТОВ?
Який порядок відчуження частки ТОВ? Як правильно запропонувати її до продажу іншим учасникам? Та які наслідки ігнорування переважного права засновників?
“Продам свою частку бізнесу товаришу, швиденько оформимо, і все вирішено”. Так думають деякі підприємці, не аналізуючи законодавства та обмеження на продаж частки ТОВ. Поспіх шкодить учаснику товариства, бо не можна пропонувати до продажу частку кому завгодно без інформування інших вкладників, і є ризик порушити їхнє переважне право на купівлю. Як наслідок замість швидкого виходу з товариства можна отримати судові позови та зайві витрати. Адже не кожен захоче мати ще одного власника спільного бізнесу.
Тому пропоную вам невеличке роз’яснення щодо порядку відчуження частки ТОВ та реалізації переважного права.
У чому полягає переважне право учасників ТОВ?
Говорячи простою мовою, це пріоритет у можливості придбати частку ТОВ над будь-якими іншими потенційними покупцями, які не є учасниками товариства. Відповідно до ст. 20 Закону України “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю” (далі – Закон “Про ТОВ і ТДВ”) продавець має повідомити інших вкладників про свій намір продажу.
Також учасники ТОВ можуть прямо прописати у статуті чи корпоративному договорі про відмову від реалізації переважного права. І тоді той, хто хоче продати частку, може визначати покупця на свій розсуд (за ч. 6 та 7 ст. 20 Закону “Про ТОВ і ТДВ”). Якщо є такий пункт в установчому документі ТОВ, ви можете уникнути позовів стосовно зміни прав і обов’язків покупця. Водночас є ризик того, що новим співвласником бізнесу стане небажана особа чи компанія.
Ще в статуті можна прописати пункт про обов’язковість переговорів при продажу частки ТОВ з іншими учасниками товариства (за ч. 6 ст. 20 Закону “Про ТОВ і ТДВ”). Для того, щоб змінити загальноприйнятий порядок реалізації переважного права, потрібне одностайне рішення загальних зборів, у яких взяли участь всі учасники товариства.
Хочу також звернути увагу на правову позицію у справі № 904/4790/20, де суд зробив уточнення, що учасники товариства мають переважне право на придбання не лише при укладенні договору купівлі-продажу, а й при зверненні стягнення на частку учасника товариства. Якщо виник борг і відкрито виконавче провадження, інші вкладники ТОВ мають пріоритет при придбанні.
Порядок реалізації переважного права
Нижчезазначений алгоритм передбачений ст. 20 Закону України “Про ТОВ і ТДВ”:
- Учасник, який хоче продати частку ТОВ, повинен письмово повідомити про це інших вкладників та поінформувати про ціну та розмір частки, що відчужується, і всі умови.
- Якщо протягом 30 днів ніхто не висловив письмову згоду купити частку ТОВ, вважається, що учасники на 31-й день надали свою згоду. І тоді можна пропонувати частку стороннім покупцям на тих же умовах.
У випадку, якщо хтось з-поміж учасників виявив бажання купити частку (чи частину частки) і подав заяву, угода купівлі-продажу частки ТОВ має бути укладена протягом 1 місяця. Якщо покупець постійно відкладає підписання договору, і цей строк минув, продавець може запропонувати частку будь-кому іншому.
А якщо оформлення продажу частки ТОВ затримує продавець, покупець може звернутися до суду із позовом про визнання договору на описаних раніше умовах.
На практиці може виникнути ситуація, коли частку хочуть придбати кілька учасників. Тоді така частка ділиться пропорційно вкладам кожного з них.
Що робити, якщо переважне право засновників ТОВ порушено?
У випадку, якщо не дотриматися вказаного вище порядку та обрати покупця на свій розсуд, учасник ТОВ протягом 1 року має право подати позов про переведення на себе прав і обов’язків покупця.
На жаль, частими на практиці є ситуації, коли учасник не повідомив про зміну своєї поштової адреси, і взагалі не отримав жодного сповіщення про те, що частка продається. Або продавець не сказав про зміну, і заява про бажання придбати частку йому не надійшла. Наполегливо раджу надсилати пропозиції і на електронну, і на звичайну пошту, щоб всі могли ознайомитися та ухвалити рішення.
А щоб продаж частки ТОВ пройшов без труднощів, дійте без поспіху, та ознайомтеся із поточним статутом товариства. Не варто пропонувати її першому-ліпшому без інформування інших вкладників. А якщо маєте сумнів щодо порядку повідомлення та виходу учасника з ТОВ, скористайтеся додатковою юридичною консультацією.
- Задонатили на армію чи волонтерам? Можете повернути частину податку Юлія Мороз 14:51
- Як електронний документообіг трансформує великі компанії: досвід, що працює Олександр Вернигора 10:17
- Як правильно обрати тип експертизи для ювелірних виробів: поради експерта Віктор Худоченко вчора о 18:25
- Что грозит отсрочке студентов от мобилизации: анализ законопроекта №13193 Віра Тарасенко 10.06.2025 22:13
- На сцену виходить Дональд Федорович, в руках тримає череп Дана Ярова 10.06.2025 19:35
- Неочевидні деталі, від яких залежить успіх івенту Олексій Куліков 10.06.2025 13:46
- Судова експертиза для адвокатів: як не програти справу через неправильний вибір експерта Юрій Григоренко 10.06.2025 12:46
- Невидимий бізнес не заробляє Олеся Стойко 10.06.2025 09:43
- Скандал з мобілізацією на Буковині: багато питань та шокуючі зізнання Дана Ярова 09.06.2025 19:06
- Коли справедливість перестає бути спільною мовою Андрій Мазалов 09.06.2025 18:00
- Ліміт 10% у закупівлях електричної енергії: чому позиція ВС є дискусійною? Віталій Булат 09.06.2025 15:41
- Освітня реформа: діти без освіти чи освіта без дітей? Любов Шпак 09.06.2025 15:09
- Професія, якої не вчать: як закупівельникам здобути знання? Дмитро Соловей 09.06.2025 11:37
- Скасування Господарського кодексу України. Головні положення змін Павло Пирков 09.06.2025 11:13
- CBAM ЄС: як українському бізнесу підготуватись до вуглецевого кордону у торгівлі Ростислав Никітенко 09.06.2025 09:20
- Скасування Господарського кодексу України. Головні положення змін 137
- Судова експертиза для адвокатів: як не програти справу через неправильний вибір експерта 113
- Скандал з мобілізацією на Буковині: багато питань та шокуючі зізнання 107
- Коли справедливість перестає бути спільною мовою 97
- Instagram-усмішка, яка шкодить. Що не розповідають ті, хто рекламує вініри 89
-
Що їсти ввечері, коли хочеш схуднути, – білкова вечеря: що це і як додати її в раціон
Життя 19872
-
"Я більше не можу": як почати відпочивати без тривоги, сорому і внутрішнього критика
Життя 9413
-
У Волинській області відкрили новий завод з перероблення курятини за 60 млн євро
Бізнес 7944
-
Найбільша у світі лізингова компанія отримає $1 млрд за вкрадені Росією літаки
Бізнес 6982
-
Інтуїтивне харчування: чи справді можна схуднути, не рахуючи калорій
Життя 4389