Релокація: за і проти
З початком повномасштабного вторгнення чимало бізнесів вимушені були релокувати свої потужності з зони бойових дій до більш безпечних регіонів.
Ці процеси актуальні і зараз – Харківщина, Сумщина, регіони півдня страждають від постійних обстрілів та все більше компаній обирають нові локації для роботи. Хочу поділитись своїм досвідом релокації – можливо, комусь він стане в пригоді та допоможе прийняти рішення.
Наша компанія InWhite релокувала два своїх підрозділи. Першою ми перемістили фабрику, на якій виробляється власне вся продукція.
Чому вирішили переїздити
Раніше наше виробництво знаходилося в Житомирі. Про зміну приміщення ми почали думати ще до повномасштабного вторгнення, оскільки на старій фабриці можливість зростання була дуже обмежена, а розвиток бізнесу вже потребував більших потужностей.
В старому приміщенні ми не мали можливості наростити обсяги, додати обладнання - просто фізично не вистачало площі.
З початком великої війни, ми зрозуміли, що приміщення фізично потрапляє в зону ризику. Фабрика розташовувалась в Житомирі на півкільці, працювати там було небезпечно. До того ж будівля мала дерев’яні перекриття, що в разі прильоту поховали б всіх працівників під собою. Тому було прийнято рішення припинити роботу фабрики.
Як обирали нове місце
Ми розглядали декілька регіонів у західній частині країни – і Львівську область, і Івано-Франківську, і Тернопільську, і Хмельницьку, і Закарпатську. Звертали увагу на два ключові фактори:
1 – близькість до кордону, оскільки у нас вже на той час були філіали в інших країнах і важливо було зберегти логістику;
2 – наявність в регіоні швейних виробництв, щоб був вже навчений персонал на місцях.
Переглянули десятки варіантів, і зупинили свій вибір на м. Калуш.
Там було багато швейних фабрик до війни, які закрились, тому що відпали міжнародні замовники. Плюс саме в Калуші ми знайшли ідеальне по стану та розміру приміщення. Воно було навіть трохи більшим, ніж ми шукали, але це виявилося перевагою, а не недоліком. Ну й останнім аргументом, який остаточно перехилив чашу терезів на користь релокації в Калуш, став власник приміщення – людина, яка на 100% розділяє наш підхід до ведення справ, який включається сам в процеси й активно сприяє нашому розвитку. Він дослухався до всіх наших побажань і втілив їх.
Таким чином, ми обрали Калуш і вже до квітня 2023 року перенесли туди виробництво та запустили фабрику заново. Офіційне ж відкриття відбулося в червні 2023.
Другим етапом стало перенесення складу, який у нас був в Одесі. Всі знають, як потужно бомблять Одесу вороги, тому в січні 2024-го ми прийняли рішення перевести склад також в Калуш. Це було логічним кроком і з позиції безпеки, і з погляду логістики – більш зручно, коли й фабрика, і склад знаходяться в одному місті.
З якими труднощами стикнулися
Звісно, релокація – це виклик для будь-якого бізнесу. Адже доводиться ламати усталені процеси, ланцюжки постачання, команди.
Для нас основні складнощі були пов’язані з необхідністю міняти команду. Адже ані працівники фабрики з Житомира, ані працівники складу з Одеси не були готові до переїзду. Тож ми були вимушені формувати колектив наново.
Той факт, що в Калуші вже були швейні підприємства, допоміг на старті набрати персонал.
Але місткість ринку невелика, фахівців все одно не вистачає. І зараз, коли ми розширюємо виробництво, доводиться навчати швачок з нуля.
Також сильно відчувається різниця менталітетів. І тому, що західні регіони все ж мають інакший підхід до життя, роботи, обов’язків, ніж південні чи центральні. І тому, що мешканці маленьких містечок мислять інакше, ніж жителі великих міст. Це не можна вважати недоліком, але це особливість, яку слід враховувати.
Ще одна особливість — внутрішня логістика по країні. Якщо в Одесу чи з Одеси все доїжджало максимум за добу, то в Калуш їде дві доби. Знову-таки, це не біда-біда, але важливий нюанс)
Втім, попри всі труднощі та виклики, релокація бізнесу має значні переваги. І мова не лише про очевидні безпекові питання. Переміщуючи бізнес в нове місце, ви отримуєте можливість покращити процеси, посилити колектив, побудувати нові, більш ефективні, ланцюги постачання. Ви можете забрати з собою на нове місце лише позитивні надбання компанії, залишивши проблемні моменти в минулому. Обираючи менші містечка, ви можете економити на оренді приміщень. Можете стати лідером ринку в регіоні з меншою конкуренцією.
Тому я завжди за зміни. В них – перспектива росту.
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко вчора о 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко вчора о 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький вчора о 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак 21.04.2025 16:53
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" Світлана Приймак 21.04.2025 10:20
- Розпоряджання землею під час війни: поради юриста Сергій Пагер 21.04.2025 08:57
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи Сергій Пєтков 20.04.2025 19:43
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков 19.04.2025 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов 19.04.2025 12:09
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків 232
- Модель нової індустріалізації України 184
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 144
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 134
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи 122
-
Львів планує відкрити заміський тролейбусний маршрут до сусіднього села
Бізнес 31046
-
Хто такі світчери і чому вік — не привід боятись почати з нуля
Життя 5797
-
"Дитячий бонус" $5000: Білий дім збирає ідеї для збільшення народжуваності у США
Бізнес 4793
-
Японські інвестори влаштували розпродаж іноземних облігацій після мит Трампа
Фінанси 4011
-
Держборг України у 2025 році вперше перевищить "психологічну" позначку 100% – МВФ
Фінанси 3743