Переваги й недоліки статусу АЕО: як це насправді працює в Україні та для кого актуально?
Підприємства часто не знають про механізми спрощення митних процедур через АЕО.
Починаючи з 2019 р. в українському законодавстві, а фактично на практиці з 2021 р., функціонування інституту авторизованого економічного оператора (АЕО) привертає дедалі більшу увагу. Так, якщо в 2021 році лише одна компанія отримала відповідний статус, то на сьогодні їхня кількість зросла до декількох десятків та наближається до сотні.
Головна мета отримання статусу АЕО – це полегшити роботу своєму бізнесу. Звичайно тут не йде мова про повне дистанціонування від процедур митного контролю, проте залежно від отриманих спрощень компанія зможе заощаджувати в часових, економічних, технічних та інших ресурсах в міжнародному ланцюзі постачання товарів.
Митний кодекс (МКУ) передбачає два типи авторизацій: АЕО-Б та АЕО-С. Різниця між ними полягає в тому, що обидва типи надають підприємствам переваги, такі як: першочергове виконання митних формальностей, зменшення форм контролю в межах АСУР, використання національного логотипа АЕО. Проте лише АЕО-Б дозволяє отримувати повідомлення від митного органу про вибір товарів і транспортних засобів, визначених для митного огляду.
На перший погляд може здаватися, що бізнесу краще обирати тип АЕО-Б через більшу кількість переваг, зокрема для планування роботи. Однак, реальність така, що не всі гарантовані законом спрощення насправді працюють на практиці. Наприклад, спеціальні смуги руху в пунктах пропуску через державний кордон часто відсутні.
Важливо звернути увагу, що законодавство надає можливість вибору: отримати статус АЕО або звернутися за наданням авторизації на застосування спрощення, процедури кінцевого використання або транзитного спрощення.
З огляду на фінансову стійкість та інші параметри, найчастіше підприємства звертаються за наданням авторизації на застосування таких спрощень як: загальна гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50% або 70%, самостійне накладання пломб спеціального типу, а також проходження процедури випуску за місцезнаходженням.
Іншими видами спрощень, які визначені законодавством та можуть бути отримані, виступають: загальна гарантія;звільнення від гарантії; процедура спрощеного декларування. При цьому після отримання одного спрощення, підприємство може звернутися за отриманням додаткового.
Митне законодавство визначає різноманітні ролі підприємств, які можуть набувати статусу АЕО, зокрема: виробник; експортер; імпортер; митний представник; перевізник; експедитор; утримувач складу. Часто одна компанія може виконувати декілька ролей, наприклад бути водночас виробником, експортером та імпортером.
Залежно від ролі, компанії доведеться зануритися в опис внутрішніх процесів, залучивши до опрацювання або, навіть, розробки документів численну кількість структурних підрозділів, які відповідають за бухгалтерський, митний, ІТ, HR, юридичний, виробничий, безпековий або інші напрямки.
З практики до числа необхідних документів, які мають бути розроблені та впроваджені підприємством, входять:положення взаємодії з митними органами;
- порядок документообігу;
- положення про облікову політику;
- порядок внутрішнього контролю;
- алгоритм реєстрації товарних потоків під час експорту;
- алгоритм реєстрації товарних потоків під час імпорту;
- положення про інформацію та засади інформаційної безпеки;
- політика створення та зберігання резервних копій;
- інші внутрішні правила, інструкції, процеси та процедури (або їх аналоги).
Вочевидь однією з найбільших складностей в отриманні статусу АЕО або авторизації спрощень є налагодженість всіх документальних процедур, а також фактичної роботи підрозділів компанії, що є дотичними до міжнародного ланцюга постачання товарів у відповідності до розроблених внутрішніх документів.
Саме окреслені пункти слугують головними маркерами під час перевірки компанії митними органами та формування ними висновків про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації чи відповідних спрощень.
Рішення про надання авторизації оформлюється відповідним наказом Держмитслужби та підприємству видається безстроковий сертифікат.
Таким чином, отримання статусу АЕО або авторизації спрощень може суттєво оптимізувати митні процедури та покращити бізнес-процеси компанії. Втім, успішне впровадження цих механізмів вимагає ретельної підготовки, налагоджених внутрішніх процесів та відповідності критеріям законодавства. Підприємствам важливо заздалегідь оцінити свої можливості та ресурси, щоб максимально використати переваги, які надає сучасна система митного регулювання.
- Європейські спонсори тероризму Володимир Горковенко вчора о 23:46
- ВЛК ограниченно пригодным, нужно ли проходить Віра Тарасенко вчора о 22:01
- Компанії втрачають мільйони через неефективну логістику: як оптимізувати процеси та бюджет Сергій Кочергін вчора о 18:38
- Президентський законопроєкт: відповідальність за обхід санкцій Дмитро Зенкін вчора о 15:49
- Зміна імені (прізвища, власного імені, по батькові) дитини Леся Дубчак вчора о 15:24
- Новий закон про європротокол: що змінилось і як тепер діяти? Світлана Приймак вчора о 12:51
- Чи дійсно можна омолодити шкіру обличчя без дороговартісних процедур та інʼєкцій Вікторія Жоль вчора о 10:03
- Переваги й недоліки статусу АЕО: як це насправді працює в Україні та для кого актуально? Олександр Федоришин 13.01.2025 16:26
- Ханукальна менора в Києві та Львові: символ світла і тест на толерантність Олег Вишняков 13.01.2025 14:39
- Шлюбний договір чи договір про поділ майна подружжя: що обрати? Соломія Йосипенко 13.01.2025 12:28
- Шлях України до ЄС: Де ми зараз? Штефан Сабау 13.01.2025 11:48
- Окремі аспекти завершення приватизації ДП "Укрспирт" Віталій Жадобін 13.01.2025 11:29
- Прийняття рішень на основі даних, а не емоцій: ключ до ефективного управління Катерина Мілютенко 13.01.2025 10:22
- Трансплантація органів в Україні: відродження надії чи етичний виклик? Дмитро Зенкін 12.01.2025 16:40
- Американські спонсори російського тероризму Володимир Горковенко 11.01.2025 23:52
- Про пенсії і справедливісь 459
- Нові правила ліцензування у 2025 році: що зміниться для бізнесу? 319
- Переваги й недоліки статусу АЕО: як це насправді працює в Україні та для кого актуально? 147
- Як ірландський досвід (не)резонує українську драму 146
- Трансформація ринку нерухомості: що принесе 2025 рік 87
-
Від волонтерства до бізнесу: як ветлікар став партнером Нової пошти у прифронтовому місті
Бізнес 4366
-
Удар по ядерній тріаді Путіна. В Енгельсі догорає нафтобаза – чому це важливо для України
3944
-
Військова та спортсменка Лариса Жалінська виїхала до Росії та дала пропагандистам інтерв’ю
Життя 1859
-
БЕБ зупинило масштабне виробництво підробленої кави відомих світових брендів — фото
Бізнес 1811
-
Сімка модних провалів на "Золотому глобусі": як фасон штанів може зіпсувати образ — фото
Життя 1708