home-icon
Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
03.12.2024 03:19

Бронювання на період мобілізації з 1 грудня 2024: кого і як забронювати

Діє новий порядок бронювання працівників на період мобілізації. Читайте детально, хто може отримати бронювання, які вимоги необхідно виконати, та що змінюється для бізнесу завдяки цим змінам.

З 1 грудня 2024 починає діяти новий порядок бронювання працівників на період мобілізації.

Якщо раніше діяли дві окремі процедури бронювання - у паперовій і в електронній формі, то зараз залишилася лише електронна форма бронювання через засоби Порталу ДІЯ.

До діючої Постанови КМУ від 27 січня 2023 р. № 76 (далі Порядок), якою регулюються порядок бронювання та надання статусу критичності для підприємств, були внесені зміни згідно Постанови КМУ від 22.11.2024 № 1332, та Постанови КМУ від 29.11.2024 № 1362.

Варто наголосити на тому, що попередньо оформлені бронювання працівників продовжують дію до кінця свого строку, але не довше ніж до 28.02.2025.

У цій статті я розповім про нову процедуру бронювання для бізнесу, яка застосовується з 01 грудня 2024 року.

І. ЯКИЙ БІЗНЕС ЗМОЖЕ ЗАБРОНЮВАТИ СВОЇХ ПРАЦІВНИКІВ, І ЯК САМЕ

Пунктом 1 Порядку визначено, що серед представників бізнесу право на бронювання своїх працівників мають (далі - Критично важливі підприємства, установи):

  • підприємства, установи та організації, які в установленому порядку визначені критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі — критично важливі підприємства);

  • підприємства, установи та організації, які в установленому порядку визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі — критично важливі установи).

Для отримання одного із зазначених статусів критичності, підприємству потрібно, як і раніше, звернутися до органу державної влади або органу місцевого самоврядування.

Але ця процедура зазнала незначних змін, з якими можна ознайомитися в моїй іншій статті.

Слід зазначити, що як і раніше, бронювання працівників здійснюється незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності військовозобов'язаного.

В результаті бронювання, працівник отримає відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, яка, як і раніше буде відображатися в застосунку Резерв+.

Для бронювання працівників, Критично важливі підприємства, установи повинні будуть подати списки працівників через Портал ДІЯ. Про це детально описано нижче.

Водночас слід зазначити, що Критично важливі підприємства/установи, якІ не мають коду ЄДРПОУ або технічної можливості формування списку засобами Порталу ДІЯ, можуть подати до державного органу, який надав йому статус критичності, список для бронювання у паперовій формі.

ІІ. КОГО САМЕ МОЖНА ЗАБРОНЮВАТИ І НА ЯКИЙ СТРОК

Порядком встановлені різні умови щодо визначення кількості працівників, яких можна забронювати.

Так, у кількості 100% бронюванню підлягають наступні військовозобов'язані:

  • бенефіціарні власники Критично важливих підприємств, установ, які не є їх працівниками;

  • працівники Критично важливих підприємств/установ, які визначені Мінстратегпромом критично важливими для функціонування економіки в особливий період, у сфері оборонно-промислового комплексу;

  • працівники представництв міжнародних організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

  • працівники критично важливих установ паливно-енергетичного комплексу та їх підрядних організацій, які здійснюють будівництво, ремонт, відновлення, виготовлення та/або поставку обладнання, надають послуги, проводять інші інженерно-технічні заходи, спрямовані на безперебійне функціонування ОЕС та ГТС України в особливий період, які визначені Міненерго критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

  • працівники, які займають посади протезистів-ортезистів, техніків-протезистів-ортезистів, інженерів-технологів-протезистів, інженерів-протезистів, механіків протезно-ортопедичних виробів, за умови виконання ними не менш як 50 % норми робочого часу протягом останніх трьох місяців, що передують даті подання списку, з відповідним обґрунтуванням.

До постійних представництв іноземних медіа застосовується інший розрахунок кількості працівників для бронювання, а саме:

  • якщо кількість військовозобов’язаних працівників не більше 15 осіб, бронюванню підлягають усі військовозобов’язані;

  • якщо кількість військовозобов’язаних працівників більше 15 осіб, бронюванню підлягають 15 військовозобов’язаних працівників , а також не більше 50% кількості військовозобов’язаних працівників, що перевищує 15 осіб.

Водночас, усі інші працівники Критично важливих підприємств, установ можуть бути заброньованими у кількості 50% від загальної кількості військовозобов'язаних працівників.

Кількість військовозобов’язаних працівників враховується станом на 18.05.2024, а у разі збільшення чисельності військовозобов’язаних працівників — станом на дату подання списків.

При цьому, у кожному з наведених вище випадків, при підрахунку загальної кількості військовозобов'язаних не враховуються бенефіціарні власники та військовозобов'язані жінки.

Якщо в Критично важливому підприємстві/установі працює лише один військовозобов'язаний працівник, тоді він підлягає бронюванню без будь-яких обмежень.

Також звертаю увагу на важливе нововведення щодо розміру заробітної плати працівників, яких Критично важливе підприємство/установа має на меті забронювати.

Так, абзацом третім пункту 8 Порядку встановлено, що для можливості бронювання військовозобов'язаного працівника, йому повинна бути нарахована щомісячна заробітна плата протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5.

Строк дії відстрочки, отриманої військовозобов'язаними працівниками в результаті бронювання дорівнює:

  • строку дії контракту на поставку товарів, виконання робіт і надання послуг (для критично важливих підприємств);

  • 12 місяців (для критично важливих установ).

ІІІ. ЯК ЗАБРОНЮВАТИ ПРАЦІВНИКІВ ЧЕРЕЗ ПОРТАЛ ДІЯ

Для цілей бронювання військовозобов’язаних через Портал ДІЯ, Мінекономіки формує та веде Єдиний перелік державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (далі — Єдиний перелік).

Державний орган вносить до Єдиного переліку критично важливі підприємства та критично важливі установи, яким він надав такий статус.

При цьому, Критично важливі підприємства, установи можуть виключити з Єдиного переліку в разі:

  • позбавлення Критично важливого підприємства, установи статусу критично важливого підприємства/установи державним органом, який прийняв рішення про надання їм статусу критичного;

  • завершення критично важливим підприємством виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб ЗСУ.

  • ліквідації Критично важливого підприємства/установи.

Бронювання військовозобов’язаних здійснюється засобами Порталу Дія за списками, які формуються та підписуються керівником, або уповноваженою особою Критично важливого підприємства/установи.

У списку потрібно зазначити такі дані:

1) код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи (у разі наявності) або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи (у разі наявності);

2) місцезнаходження юридичної особи або відокремленого підрозділу юридичної особи (крім критично важливих підприємств, а також критично важливих установ, які визначені Мінстратегпромом);

3) ПІБ керівника юридичної особи або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи;

4) інформацію про військовозобов’язаного працівника:

  • ПІБ;

  • РНОКПП/паспортні дані;

  • строк дії відстрочки.

  • відмітка про виконання вимог до розміру заробітної плати на період відстрочки.

Під час формування списку отримуються наступні дані з таких джерел:

  1. Із реєстру "Оберіг":

    • відомості про загальну кількість військовозобов’язаних, які формуються на підставі даних з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування,

    • загальну кількість військовозобов’язаних, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік;

  2. Із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань:

    • найменування юридичної особи та відокремленого структурного підрозділу;
    • код ЄДРПОУ юридичної особи та відокремленого структурного підрозділу;

    • місцезнаходження юридичної особи та відокремленого підрозділу (крім критично важливих підприємств, а також критично важливих установ, які визначені Мінстратегпромом);

    • ПІБ керівника юридичної особи та відокремленого структурного підрозділу;

    • ПІБ та РНОКПП/паспортні дані кінцевого бенефіціарного власника критично важливого підприємства, критично важливої установи.

Після формування списку, на нього накладається електронний цифровий підпис, і він надсилається до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Протягом 72 годин з моменту підписання і надсилання списку, військовозобов'язані працівники автоматично переводяться на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки.

При цьому, переведення на спецоблік не відбувається, якщо військовозобов'язаний:

  • не перебуває на військовому обліку;

  • не перебуває у трудових відносинах з критично важливим підприємством, критично важливою установою;

  • не уточнив персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”;

  • перебуває у розшуку.

Слід також мати на увазі підстави анулювання відстрочки, якими є:

  • закінчення строку її дії;

  • завершення критично важливим підприємством виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб ЗСУ;

  • позбавлення підприємства, установи, організації статусу Критично важливого підприємства/установи державним органом, який попередньо прийняв рішення про надання такого статусу;

  • ліквідації Критично важливого підприємства/установи;

  • звільнення військовозобов’язаного (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах Критично важливого підприємства/установи);

  • тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з Критично важливим підприємством/установою;

  • обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування засобами Порталу Дія;

  • обґрунтованого подання керівника Критично важливого підприємства/установи, але не частіше ніж один раз на місяць засобами Порталу Дія;

  • надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;

  • невідповідність розміру заробітної плати заброньованого працівника мінімальному рівню, встановленому Порядком.

ВИСНОВОК

Отже, наведені зміни завершують процес повної діджиталізації системи бронювання працівників, скасувавши паперову форму і залишивши лише електронний порядок бронювання через Портал ДІЯ.

Це значно спрощує процедуру для бізнесу, усуваючи зайві адміністративні перепони.

Крім того, нововведення включають важливі вимоги щодо рівня заробітної плати працівників для можливості їх бронювання, що в окремих випадках може спонукати підприємства до збільшення фонду оплати праці.

В цілому, ці зміни сприяють підвищенню ефективності процесу бронювання працівників та зменшують бюрократичне навантаження на підприємства в умовах воєнного стану.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи