Нові умови отримання статусу критично важливого підприємства з 01.12.2024
Оновлено умови та запроваджено обов'язкові критерії для отримання статусу критично важливого підприємства.
З 1 грудня 2024 року вносяться зміни до критеріїв та порядку, за якими надається підприємствам, установам, організаціям (далі - підприємствам) статус критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ (далі - статус критично важливого), затверджених Постановою КМУ від 27 січня 2023 р. № 76 (далі - Критерії та порядок).
До діючої Постанови КМУ від 27 січня 2023 р. № 76, якою регулюється Порядок бронювання та встановлюються Критерії та порядок надання підприємствам статусу критично важливого, були внесені зміни згідно з Постановою КМУ від 22.11.2024 № 1332, та Постановою КМУ від 29.11.2024 № 1362.
Нижче я ознайомлю вас зі змінами, що стосуються порядку надання бізнесу статусу критично важливого, який у подальшому дозволяє забронювати своїх працівників на час воєнного стану.
Одразу зазначу, що строк дії рішень про надання підприємствам статусу критично важливих, які закінчувалися 30.11.2024 (включно), продовжено до 31.12.2024.
При цьому такі ж самі рішення, але які є чинними станом на 01.12.2024, залишаються чинними протягом строку, на який вони були прийняті, але не довше ніж до 28.02.2025.
ЯКІ ЗМІНИ ВПРОВАДЖУЮТЬСЯ З 01.12.2024
У попередній редакції пункту 2 Критеріїв та порядку було наведено перелік критеріїв, яким підприємство повинно було відповідати для отримання статусу критично важливого.
Відтепер, цей перелік зазнав важливих змін.
Так, у підпункт 4 пункту 2 Критеріїв та порядку додали умову отримання додаткового погодження у Мінекономіки та Міноборони.
Тобто, якщо підприємство відповідає критеріям, встановленим для галузі національної економіки чи громади, аби підтвердити відповідність критерію у підпункті 4 пункту 2 Критеріїв та порядку, воно має отримати письмове погодження у Мінекономіки та Міноборони.
Процедура отримання такого погодження змінами не визначена, тому, їх можна отримати у загальному порядку або очікувати подальших змін до законодавства.
Підпункт 5 пункту 2 Критеріїв та порядку, який раніше встановлював лише умову відсутності заборгованості зі сплати внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, тепер вимагає також відсутності заборгованості зі сплати податків до державного і місцевих бюджетів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Така зміна свідчить про розширення переліку податків, зі сплати яких у підприємства не повинно бути заборгованості.
Суттєвих змін також зазнав і підпункт 6 пункту 2 Критеріїв та порядку, яким тепер вимагається, аби в підприємстві розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб - працівників за останній календарний квартал був не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5.
Що стосується необхідної кількості критеріїв, яким потрібно відповідати підприємствам, то тут також є суттєві зміни.
У попередній редакції Критеріїв та порядку для підприємств (крім тих, які підпадають під критерії для окремих сфер діяльності), які мали на меті отримати статус критично важливого підприємства, був обов'язок відповідати мінімум трьом критеріям, переліченим у пункті 2 Критеріїв та порядку.
Тобто, підприємства мали змогу обрати на власний розсуд три критерія з усіх можливих.
Натомість з 1 грудня 2024 року кількість необхідних критеріїв змін не зазнала, але з'явилася умова про обов'язкову відповідність критеріям у підпунктах 5 та 6 пункту 2 Критеріїв та порядку.
Відтак, підприємству потрібно відповідати двом обов'язковим критеріям, і одному на власний вибір.
Також, звертаю увагу і на нову умову, яка корелюється з критерієм стосовно розміру заробітної плати працівника, який встановлений у абзаці третьому пункту 8 Порядку бронювання.
Так, якщо підприємству скасовано статус критично важливого у зв’язку з невиконанням вимог щодо нарахування щомісячної заробітної плати протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5, тоді таке підприємство не може бути визначене критично важливим раніше, ніж через шість місяців після скасування зазначеного статусу.
ВИСНОВОК
Відтак, зміни, що набувають чинності з 1 грудня 2024 року, посилюють вимоги до підприємств, які претендують на статус критично важливого.
Основна мета таких змін - підвищення рівня оплати праці, вчасної сплати всіх податків та необхідності отримання додаткових погоджень від міністерств.
Водночас Кабінет Міністрів України встановлює у пп. 6 п. 2 Критеріїв та порядку нову вимогу щодо рівня заробітної плати працівників за останній квартал. Це означає, що підприємства, у яких статус критично важливого закінчується 31 грудня 2024 року, і які станом на останній квартал 2024 року не нараховують своїм працівникам необхідний рівень заробітної плати, не зможуть продовжити цей статус з 01.01.2025 року.
Тобто, такі зміни запроваджуються без перехідного періоду, що створює ризик для бізнесу, який не встиг адаптуватися до нових фінансових вимог.
- Про правовий нігілізм та боргові ризики Любов Шпак 19:10
- Нова штатна посада: уповноважена особи з децентралізованих закупівель Дана Ярова 16:19
- Як працювати з Energo Storage в Україні: юридичні аспекти та можливості заробітку Ростислав Никітенко 14:10
- Нейробіологія гемблінгу: що відчуває мозок під час гри? Михайло Зборовський 12:59
- Затримка суддею у виготовленні судового рішення: правові нюанси та відповідальність Дмитро Зенкін 12:35
- Уроки з "The Cambridge Handbook of Hydrogen and the Law" для водневої економіки Олексій Гнатенко 11:02
- Звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних (мораторій) Євген Морозов 09:19
- Тютюнові акцизи як економічні стимули для зменшення шкідливих звичок Олег Пендзин вчора о 20:47
- Чому ви втрачаєте клієнтів та партнерів? Наталія Тонкаль вчора о 18:33
- Інвестиційні тенденції ринку України за 5 хвилин Сергій Сорокунський вчора о 15:46
- Приватність та судимість: правова історія про боротьбу за гідність Світлана Приймак вчора о 13:43
- ПроТВЕНити бюджет або стосується кожного Богдан Кашаник вчора о 13:24
- Уроки державної математики Дана Ярова вчора о 10:53
- Зміни до Цивільного кодексу України (позовна давність, строки, спадщина) Євген Морозов вчора о 07:49
- Бронювання на період мобілізації з 1 грудня 2024: кого і як забронювати Максим Гусляков вчора о 03:19
-
Пари похилого віку частіше обирають "жити окремо, але разом": як це і які переваги таких стосунків
Життя 35682
-
Верховна Рада затвердила нове поняття, щоб легалізувати $50 млрд від Великої сімки
Фінанси 14666
-
Маск удруге програв суд за рекордну винагороду від Tesla у $56 млрд
Бізнес 11870
-
Найстаріший в Україні велосипедний завод визнали банкрутом
Бізнес 8958
-
Ріанна, A$AP Rocky і Голлі Бейлі – 10 кращих образів червоної доріжки British Fashion Awards 2024
Життя 5996