Суд в комп’ютері – майбутнє чи сьогодення?
Світ ставить нові виклики перед судовою системою і актуалізує потребу іти в ногу з часом.
Сучасні проблеми потребують сучасних рішень.
Про необхідність оптимізації організаційних процесів у судах говорили тривалий час. Перші кроки навіть були законодавчо оформлені, здавалося б, фактичне створення ЄСІТС (Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система), стало лише питанням часу.
А як виявилося – тривалого часу. Ми можемо лише робити припущення щодо реальних причин постійного відтермінування запуску повноцінної роботи цієї системи.
На мою думку, однією з них стала і неготовність суддів та апарату судів до кардинальних змін. На цьому наголошують юристи, посилаючись на приватні розмови з представниками судів: мовляв це “не першочергова проблема, яку потрібно вирішувати в судовій системі. Існують набагато важливіші питання: фінансування судів, забезпечення їх приміщеннями та необхідною кількістю суддів тощо”.
Справедливості заради, варто згадати, що одна з частин великої системи ЄСІТС таки запрацювала – у 2019 році свою роботу розпочав “Електронний суд”, який надає можливість громадянам подати деякі процесуальні документи в електронному форматі. Проте, як зазначено у рішенні Ради Суддів України, щодо частини отриманих через Електронний суд документів суди ухвалили 3,5 тис. рішень про залишення заяв без руху у зв’язку з необхідністю їх подання в паперовому вигляді, – це становить 36 % від загальної кількості заяв, поданих через Електронний суд. Така динаміка відмов у розгляді документів щодня зростає. За цих умов про ефективність роботи “Електронного суду” говорити зарано.
Ситуація, що склалась у світі зі спалахом COVID-19 змушує кардинально переглянути таку позицію. Забезпечення можливості подавати необхідні процесуальні документи в електронному форматі, а також можливість брати участь у судовому засіданні у форматі відеоконференції спрямована на задоволення одразу декількох глобальних цілей:
1.Захист та безпека громадян.
Для того, щоб подати позов, клопотання чи виступити у якості свідка в суді, не обов’язково виходити з дому і, скажімо, порушувати режим карантину – достатньо мати комп’ютер, мікрофон і доступ до мережі Інтернет.
Якщо ж ми говоримо про менш екстремальні умови можливості дистанційної участі в судовому засіданні, то це, у тому числі, може бути частиною програми захисту свідків. А також застосовуватися у справах за участі неповнолітніх задля зменшення на них психологічного тиску та стресу.
2.Захист та безпека суддів
Зменшення кількості людей, що відвідують приміщення суду значно сприятиме і зниженню епідеміологічних ризиків для самих працівників судів.
3. Забезпечення права громадян на звернення до суду з метою захисту своїх прав та покращення доступу до правосуддя.
Активне запровадження можливості брати участь у судовому засіданні за допомогою відеоконференції дозволить пришвидшити розгляд тих справ, що вже наявні у провадженні, але їх розгляд постійно відкладається через неможливість однієї зі сторін бути присутньою на засіданні (на це звертають увагу зокрема і закордонні експерти). Також це дозволить покращити доступ до правосуддя громадян, що не мають фізичної можливості дістатись до приміщення суду, або робити це регулярно для участі в судових засіданнях.
Ще одним переконливим аргументом політики запровадження можливості дистанційної участі в судовому засіданні наголошують наші американські партнери. Так, Верховний Суд штату Мічиган у своєму прес-релізі зауважив, що дана практика дозволила зекономити 5 млн. доларів транспортних витрат для учасників справ (зокрема, мова йшла про витрати, пов’язані з транспортуванням осіб з місць несвободи).
Говорячи про можливість особи брати участь у судовому засіданні онлайн поза приміщенням суду, безперечно, виникає ряд технічних питань. Наприклад, як забезпечити конфіденційність з’єднання з метою збереження персональних даних, а також як підтвердити особу належним чином. Цю проблему можливо вирішити, створивши окрему систему для проведення таких конференцій з можливістю входу до неї за електронним цифровим підписом. За таких обставин організувати конференцію можна буде з будь-якої точки, де є Інтернет і комп’ютер.
Додатковим викликом, що стоїть перед більш широким використанням відеоконференцій в судових провадженнях – це безпосередня робота з суддями й апаратом та їх навчання. Проте, технологічний прогрес не стоїть на місці і, як зазначають науковці, використання відеоконференцій в судах – це “хвиля часу”.
Завдяки зовнішнім обставинам (або через них), нам варто ловити цю хвилю якнайшвидше.
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль вчора о 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов вчора о 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов 14.11.2024 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак 13.11.2024 16:28
-
Найкращі вбрання конкурсу "Міс Всесвіт-2024" – фото
Життя 23503
-
Два українських села увійшли до списку 55 найкращих сіл у світі
Життя 13349
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 6189
-
Кольори заходу сонця і мексиканський стиль: нова колекція Carolina Herrera: ФОТО
Життя 4693
-
Кабмін затвердив нові критерії бронювання працівників: деталі
Бізнес 4093