Детінізувати економіку каральними заходами, це як виховувати дітей різками
Минулої зими колишній чільник українського уряду Олексій Гончарук проголосив 2020 рік – роком детінізації економіки.
Щоправда, через пандемію COVID-19 про це вже мало хто пам'ятає.
Детінізація по-українськи: каральні санкції посилюються – бізнес залишається у тіні
«2020 й рік стане роком детінізації української економіки. Ми вже почали з нелегальних автозаправок, грального бізнесу і обліку деревини», - писав Гончарук у січні у своєму Telegram-каналі. Далі колишній урядовець перелічував детінізаційні заходи на кшталт підвищення силового контролю до різних сегментів бізнесу та посилення каральних санкцій.
«Перевірити. Оштрафувати/завести кримінальну справу. Закрити» - на жаль українські чиновники користуються тільки такою «формулою детінізації».
І який результат? Посилюються каральні санкції – росте тіньовий ринок й розміри хабарів, які підприємці готові сплачувати за те, щоб їх «не чіпали». А може, якщо бізнес працює, має своїх клієнтів, створює робочі місця й хоче сплачувати податки, державні органи мають допомогти йому легалізуватися? Й державі варто змінити свою роль інквізитора на роль сапортера?
Взяти, наприклад, боротьбу з нелегальними заправками, якою так пишаються уряд та силовики. На долю малих АЗС за різними оцінками приходиться 25-30% ринку ПММ. Так, якщо це продаж із цистерни з-під паркану, то тут треба бити тривогу й застосовувати каральні санкції! Але якщо це маленька АЗС, розташована у невеликому селищі, куди великі гравці просто не йдуть, то чому не допомогти їй привести до ладу всю документацію, не надати можливість виконати всі технічні й інші вимоги й наповнювати бюджет своїми податками? Але ж почитайте звіти про «детінізацію» цього сегменту: „закрили, вилучили, відкрили кримінальні провадження, застосували штрафні санкції». Інквізитор працює!
Спочатку – порядок та зрозумілі правила гри, а потім – контроль та санкції
Так, контроль держави – це важливо. Але результати моїх 3-річних наукових досліджень податкової системи України свідчать про те, що починати треба не з каральних заходів, а з наведення порядку, приведення до ладу законодавчої бази та створення прозорих й зрозумілих правил гри. Це як у вихованні дітей – в давнину у школах різки застосовували, але у сучасної педагогіки зовсім інші інструменти – психологія, комунікації тощо.
У моїй комплексній програмі реформування податкової системи «Від нестабільності до гармонії», яку ми з колегами подали на розгляд депутатів Верховної Ради ще восени 2019 року, окрему увагу приділено питанню легалізації та детінізації доходів громадян. Реформа в цьому напрямку має бути проведена в декілька етапів та розпочатися з «нульової декларації».
Так, в світі є успішний й негативний досвід легалізації доходів. Наприклад, в Італії у 2000-х роках необхідно було сплатити 2,5% від вартості легалізованого майна, в країну за два місяці повернулося понад 60 млрд євро. Ще один успішний приклад амністії - Ірландія у 1988 році. Протягом 10 місяців можна було сплатити заборгованості з прибуткового податку без штрафних санкцій. В результаті амністії в казну було перераховано $ 1,5 млрд., або 2,5% ВВП країни. А ось у Бельгії у 2004 році та в Грузії у 2005 році податкова амністія провалилася.
Щоб Україні уникнути негативного досвіду ми з колегами-експертами сформулювали перелік умов, за виконання яких податкова амністія дійсно виведе економіку з тіні:
1. Держава має володіти повною базою декларантів, для цього необхідно провести якісний перепис населення;
2. Слід створити сучасний та зручний електронний сервіс для обслуговування платників податків;
3. Громадяни мусять бути впевненими, що законодавство щодо амністії доходів не буде змінено або скасовано в майбутньому;
4. Умови стандартного оподаткування капіталів та доходів після амністії слід визначити та озвучити суспільству до початку кампанії з легалізації;
5. Під час легалізації капіталів невідомого походження ставки оподаткування повинні бути максимально низькими (2,5% - максимум 5%). Натомість після закінчення строку подачі «нульової декларації» ця ставка має бути найвищою;
6. Для інвесторів з амністованим капіталом необхідно створити пільгові податкові умови;
7. Необхідно встановити додаткові преференції для закордонного капіталу при поверненні його в країну;
8. Легалізації не можуть підлягати капітали, які мають корупційне походження;
9. Законодавство має гарантувати, що особи, які скористалися можливістю податкової амністії, не зазнають жодних переслідувань з боку держави. Також має бути гарантована конфіденційність інформації про легалізовані капітали.
Маємо ще цілу низку пропозицій щодо реформування податкової системи. Вони стосуються зниження податкового та адміністративного тиску на підприємців, застосування єдиної інформаційної системи, що з одного боку мінімізує кількість перевірок з боку контролюючих органів, а з іншого в автоматичному режимі відстежує потенціально ризикові транзакції, впорядкування взаємодії податкових та інших контролюючих органів. Зараз, коли Україні треба відновлювати свій рівень інвестиційної привабливості, уникнути кардинальних, системних змін, підмінивши їх посиленням каральних заходів, не можливо. Навіть, якщо це не подобається окремим чиновникам чи бізнес-структурам, якім вигідно, щоб працювала виключно «каральна машина» й можна було б отримувати дохід від схем «уникнення санкцій».
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов вчора о 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан вчора о 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом Інна Бєлянська 19.12.2024 16:11
- Гендерний розрив на ринку праці України: дослідження Міжнародної організації з міграції Юлія Маліч 19.12.2024 13:36
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? Андрій Павловський 19.12.2024 12:50
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1299
- Після зупинення війни, вільних виборів може і не відбутися 1264
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 567
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 562
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 241
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 12849
-
Рекордно подорожчав овоч, який є унікальним засобом від застуди
Бізнес 6653
-
Глиняний посуд на Святвечір: традиції, символіка та як обрати для святкового столу
Життя 4423
-
Вісім треків тижня: новий фіт Соловій і Дантеса та зимова лірика Jerry Heil
Життя 4310
-
Орбан: Угорщина веде переговори щодо транзиту російського газу через Україну
Бізнес 3290