Чому Україна не Латвія?
Латвійські уроки інтеграції меншин.
Наші сивочолі дисиденти залюбки загадують старі-добрі деньки, як вони разомз іншими народами Совітської імперії боролись за “нашу і вашу свободу”.Незамінною мантрою більшості з цих мемуарів стає визнання досвіду прибалтів, щостали вчителями для вітчизняних рухівців. Здавалось, ми йшли спільним курсом –але прийшли в різні локації. Одні в єесівський рай, інші – у вічно обіцянийбезвіз. Чого ж ми не довчились у північних братів?
Дуже схожа на українську ситуація в Латвії. У цій країні після звільнення зкремлівських пазурів залишилась потужна російськомовна меншина – до третининаселення (більше ніж в Україні, де титульної нації більше 70 % - але з нихчимало користуються мовою історичного ворога). І суспільний розподіл ролей був дуже схожим до українського.Русскоязичниє займали столицю – Ригу, східні міста. А в селі, по колгоспахтягнули лямку латиші. Ну і ще національна інтелігенція – вузенький прошарок,для демонстрації на всенький світ “дружби народів”по-радянськи.
Звідси і роль російської мови як елітарної – способу спілкування панів,містян. А колгоспник, затруджений виснажливими трудоднями, хоче вивчити дитину,відправити в місто. А там говорять по-панському, і вже перше покоління у містіпереходить на чужинську мову, засвоює стереотипи і культурні кліше окупаційноїкультури. Звідси і левова частка проблеми сучасної країни, якій “какая разніца” міжмовою та язиком. У бізнесі, поп-культурі російська панує – бо приваблива. Ніхтоне хоче виглядати як селюк, навіть після Революції гідності (бо ж на Майданістояв мільйон, а десяткуи дивились телевізор..). А політичні інсинуації – лишенаслідок. Від виборів 1994 р., коли Кучма обіцяв другу державну, і через 2004р. до закону Ківалова-Колєсніченка, активності колабораціоністів на Донбасі тав Криму.
У Латвії від самого початку пішли іншим шляхом. Перед референдумом занезалежність обіцяли громадянство усім жителям, аби запобігти всілякимпровокаціям (уроки Абхазії та Карабаху були вже на слуху). Та після перемоги національнихсил латвійці відновили спадкоємність з Латвійською республікою міжвоєнної доби.Відповідно для всіх осіб, безпосередні предки яких не були громадянами Латвіїдо 1940 року, скасовувалось надання громадянства. Вони повинні були йогозаслужити – скласти спеціальний екзамен на знання мови, культури, історіїкраїни.
Це не надто важкий екзамен. Але більша части на русскоязичних не змоглацього зробити. І не тому, що латвійська надто складна – не складніша занімецьку, яку роками вчили радянські учні. Проблема, вочевидь, у закоренілійзневазі до інородців, очікування реставрації Радянської імперії.
Але час проходить, і все більше росіян інтегрується в латвійську культуру. Так,їх досить багато, так, вони складають загрозу донецького сценарію у східнихрайонах Латвії. Але процес пішов, і утвердилось нове правило – вищості латвійськоїмови. Хочеш бути успішним, живучи на цій землі – знай латвійську. Навітьпроросійські політики змушені знати і використовувати рідну мову корінногонаселення.
Чи не варто було повторити балтійський досвід в Україні? Звісно, зараз не1990-ї. Але виросло нове покоління, і чергова фаза російсько-української війни створюєдодаткові можливості. Хто не знає, а головне – не хоче знати української мови,історії, культури – той не може бути громадянином. Він лише підданий.
- Готують підвищення тарифів для населення Андрій Павловський вчора о 22:05
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні Дана Ярова вчора о 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян вчора о 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак вчора о 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський вчора о 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина 03.07.2025 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська 03.07.2025 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 639
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 314
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 308
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася 152
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 145
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12711
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
11283
-
Бій-реванш Усик – Дюбуа: де та о котрій дивитися
Життя 8522
-
"Шахедів" побільшає. Як змінились російські удари дронами та як Україна може зупинити їх
6508
-
Культовий фільм "Диявол носить Прада" повертається: усе, що відомо про продовження
Життя 5536