Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
02.09.2016 20:13
Окремі питання правомірної заборони на укладення трудового договору
В даній статті встановлюється правомірність заборони на укладення трудового договору з інвалідом III групи, якому запропонували роботу, що згідно з медичним висновком є протипоказаною за станом його здоров’я.
Чиннезаконодавство не дозволяє працедавцеві укладати трудовий договір з окремимиучасниками правових відносин. Чи поширюється така заборона на інваліда III групи, якому запропонували здійснювати відповідну роботу, що всвою чергу згідно з медичним висновком є протипоказаною йому?
Правоверегулювання вищевказаного питання відбувається за допомогою різноманітнихзаконів. Зокрема юридична регламентація трудових відносин, функціонуючих з приводу залучення до праціі осіб, яких визнано інвалідами, здійснюється: Головнимзаконом Українського народу (Конституція України від 28.06.1996 року№ 254к/96-ВР (надалі по тексту – Конституція України)) та звичайнимизаконами (Кодекс законів про працю України від 10.12.1971р. № 322-VIII (надалі по тексту – КЗпПУкраїни), Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів вУкраїні» від 21.03.1991 № 875-XII (надалі по тексту – ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).
Кожна людина є найвищою соціальною цінністю.Без вищевказаної особи ефективне функціонування тих чи інших відносин єнеможливим.
Будь-яку людину не можна уявити безгарантованого їй правового статусу. Саме він, відображає її фактичний стан умайнових й немайнових відносинах з громадянським суспільством та правовоюдержавою.
Даний статус, будучи за своєю юридичнимзмістом вельми багатогранним, включає в себе різні елементи, одними з яких є їїсоціально-економічні права. Вищевказані можливості, будучи закріпленимивітчизняним законодавством, в той же час повинні забезпечити повну економічнусвободу фізичної особи, а також її планомірний розвиток, як вільноїособистості.
Одним з найвизначнішихсоціально-економічних прав є право на працю. Така можливість передбаченавідповідними нормативно-правовими актами, зокрема ч. 1 ст. 43 КонституціїУкраїни та ч. 1 ст. 2 КЗпП України.
Будь-який працівник, реалізовуючи право напрацю, яке йому гарантовано, укладає трудовий договір про роботу напідприємстві, установі чи організації або з фізичною особою. Безпосередня вказівкапро зазначений факт отримала своє належне закріплення в ч. 2 ст. 2 КЗпП України.
Право на працю гарантовано й фізичнимособам, які визнані інвалідами. Зокрема у відповідності до вказівки, що охопленач. 1 ст. 172 КЗпП України, у випадках, перелік яких в свою чергу закріплюєнаціональне законодавство, працедавець згідно з медичними рекомендаціямиповинен працевлаштувати кожного зі згаданих учасників правових відносин.
Подібну за своїм змістом юридичну норму передбачено іншими законами. Зокрема у відповідності до ч. 1 ст. 17 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» з метою реалізації творчих та виробничих здібностей фізичних осіб, визнаних інвалідами, і з урахуванням індивідуальних програм необхідної реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах та в організаціях, а також займатися не тільки підприємницькою, а й іншими видами трудової діяльності, що не заборонені законом.
Однак вітчизняне законодавство передбачаєбезпосередні вказівки про те, що трудовий договір за будь-яких життєвихобставин не дозволено укладати з відповідними особами. Зокрема, як закріплено ч.5 ст. 24 КЗпП України, одним з безпосередніх учасників суспільних відносин, наякого поширюється згадана заборона, є громадянин, якому в свою чергу за медичнимвисновком запропонована робота, що протипоказана йому за станом здоров’я.
В зазначеному випадку інвалід III групиперебуває в трудових відносинах. Однак не треба забувати про те, що йомузапропонували виконувати роботу, про яку в свою чергу згадано ч.5 ст. 24 КЗпП України.
Отже, національним законодавствомпередбачено, що з окремими особами не можна укладати трудовий договір. Зокремавказана заборона поширюється на інваліда III групи, якому в свою чергу запропонуваливиконувати роботу, яка відповідно до обґрунтованого медичного висновку протипоказанайому за наявним станом його здоров’я.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
- Як почути майбутнє? Молодь, офлайн-спілкування і роль дорослих Олексій Сагайдак 15:49
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук вчора о 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська вчора о 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 15.05.2025 10:27
Топ за тиждень
Популярне
-
Чим загрожує Україні Сіміон та які шанси Дана – п'ять фактів про вибори президента в Румунії
9805
-
Бізнес-тиждень: Ринки слухають перемовини, Нафтогаз шукає газ, Євросоюз повертає мита
Бізнес 5027
-
Де дивитися фінал Євробачення-2025 і з ким змагатиметься Україна
Життя 4516
-
Міжнародні вимоги до адаптації робочих місць для людей з інвалідністю. Як нам досягти інклюзивності?
Життя
3801 -
Що змінило хід виборів у Румунії і який урок з них має винести Україна
Думка 3162
Контакти
E-mail: [email protected]