Кооперація сільгоспвиробників: чому це важливо?
Сільськогосподарські кооперативи - це ключ до успіху малих та середніх підприємців в аргарному секторі.
У всьому розвиненому світі малі та середні сільськогосподарські виробники ефективно працюють завдяки об’єднанню з метою спільного виробництва, доступу до фінансових і матеріальних ресурсів та просуванню своєї продукції на ринку.
Однією з найбільш поширених форм такого об’єднання є сільськогосподарські кооперативи, частка яких на аграрному ринку Європи сягає до 70%. Обсяг річного обороту 10-ти найбільших фермерських кооперативів в ЄС складає понад 93 мільярди доларів, що майже дорівнює річному ВВП України.
А що ж відбувається у нас? Кількість кооперативів в цій сфері ледь дотягує до 1-1,5%. Причина таких низьких показників, в першу чергу, полягає у недосконалості існуючого законодавства.
Як ми можемо покращити ситуацію?
Минулий пленарний тиждень виявився багатим на скандали та інтриги в Верховній Раді.
Однак, попри це, деякі важливі рішення, все ж таки, приймаються.
В першу чергу, я хочу відмітити той факт, що профільний аграрний комітет рекомендував парламенту ухвалити закон про сільськогосподарську кооперацію №0856.
Ми працювали над цим законопроектом дуже довго, залучивши найкращих експертів та фахівців. Зрештою, ми домоглись ухвалення цього закону в першому читанні в червні 2019 року.
Я переконаний, що ухвалення цього закону в цілому призведе до таких позитивних наслідків:
• дасть шанс малим та середнім виробникам сільськогосподарської продукції конкурувати на рівних правах з агрохолдингами;
• члени кооперативу самостійно будуть визначатися, який у них вид діяльності кооперативу;
• значно знизяться ціни на продукти, прибравши одного або кількох посередників між споживачем та виробником продуктів харчування;
• поліпшиться доступ до банківських послуг малих та середніх фермерів, які об’єдналися в кооперативи.
Під час дискусій звучали думки про те, що в нас уже працюють окремі кооперативи, і нібито ніякої проблеми немає. Однак, цифри говорять самі за себе.
Важливо, що з прийняттям закону кооперативи самостійно зможуть визначатися за якою формою їм працювати – бути виробничими, переробними чи багатофункціональними, а також працювати з одержанням прибутку, чи без нього.
Реальні зміни відчують усі
Ухвалення закону про кооперацію дасть змогу створювати робочі місця, а значить покращить добробут нашого населення та збільшить виробництво сільськогосподарської продукції. Це дозволить дрібним фермерам, які щодня боряться за виживання з крупними холдингами, об’єднувати зусилля і зменшувати затрати на виробництво продукції.
Особливої актуальності це набуде з 2020 року, коли запуститься ринок землі. Адже в умовах, коли на ринок зайде ще більше крупних іноземних холдингів, самостійно вижити дрібному аграрію буде майже неможливо.
Щоб переконатися в успішності такого підходу, ми можемо подивитись на наших сусідів.
Так, у Литві за десять років після прийняття нового кооперативного законодавства у 2000 році оборот кооперативів виріс більше, ніж у 10 разів.
Об’єднання в кооперативи – найкраща альтернатива для малих і середніх сільгоспвиробників. Адже тільки так вони зможуть стати справді конкурентними на ринку.
Крім того, кооперативи відкривають таким виробникам можливості самостійного виходу на експортні ринки, потенціал у створенні власної переробки, а, отже, поштовху для розвитку сфер з високою доданою вартістю - садівництва, овочівництва, тваринництва.
Розвиток кооперативів – це вихід дрібних фермерських господарств з тіні, підвищення прозорості аграрного ринку, сплата податків, наповнення місцевих бюджетів і розвиток об’єднаних територіальних громад.
Тому я сподіваюсь, що народні депутати, незалежно від того, які фракції і групи вони представляють, підтримають цей законопроект заради економічного прориву в цій сфері та реальної допомоги нашим аграріям і фермерам.
- Gaming в Онтаріо, або як Операторам успішно отримати ліцензію Ольга Ярмолюк 17:48
- Аудити безпеки в громадах: інноваційна методика для громад Галина Скіпальська 14:22
- Що приховала влада у державному бюджеті 2024 року? Любов Шпак 13:05
- "Гостомельська пастка" для місцевого самоврядування Володимир Горковенко 10:25
- Топ 5 податкових порушень у 2025 році Сергій Пагер 08:57
- Як почути майбутнє? Молодь, офлайн-спілкування і роль дорослих Олексій Сагайдак вчора о 15:49
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич вчора о 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко вчора о 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук 18.05.2025 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська 18.05.2025 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
-
Що змінило хід виборів у Румунії і який урок з них має винести Україна
Думка 10122
-
Новий формат переговорів. Про що Трамп дві години говорив з Путіним
9109
-
Зеленський-2025 проти зразка 2019 року. Як шість років та війна змінили президента України
3959
-
Власник вареничних "Балувана Галя" знову судитиметься із мережею "Галя Балувана"
Бізнес 3590
-
ЄС уперше ввів санкції проти Росії за застосування хімічної зброї в Україні
Бізнес 3408