Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок?
Найбільша проблема українських податкових пільг – їхня непередбачувана доля
Зараз, коли все більше говорять про припинення війни та «рідкісноземельні копалини», в інвесторів, які сумнівались щодо ризикованості вкладень в країні, де йдуть активні бойові дії, здається, є шанс вскочити «в останній вагон» і в оптимістичному варіанті розвитку подій обігнати суперників, які з’являться в мирний час.
Україна дійсно потребує інвесторів та створення нових робочих місць, для цього навіть створені спеціальні податкові умови. Щоправда, податковий фон в країні може змінитись в будь-який момент.
Що пропонують інвесторам
Для інвесторів ми маємо закон № 1116-IX «Про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями в Україні», а також закон № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», який стосується резидентів Дія.Сіті.
Відповідно до закону № 1116-ІХ державна підтримка інвесторам може бути у виді звільнення від сплати окремих податків та зборів; звільнення від оподаткування ввізним митом нового устаткування (обладнання) та комплектуючих; а також інших моментів щодо інфраструктури та користування земельними ділянками.
Цифрові інвестори також можуть розраховувати на зниження податкового навантаження: податок на доходи фізичних осіб - 5%, податок на виведений капітал - 9%, або 18% - податок на прибуток.
Додатково в Україні діють угоди про уникнення подвійного оподаткування, які можуть передбачати зменшення ставок податків до 5-10% та уникнення подвійного оподаткування прибутку.
Які зміни можуть відбутись
Найбільша проблема українських податкових пільг – їхня непередбачувана доля. Те, що зміни в податковій сфері в Україні стрімкі й не відповідають принципу правової визначеності, вже підтвердив Конституційний Суд України. Він же і наголосив на тому, що парламент під час своєї законодавчої діяльності має давати розумний строк для застосування змін платниками податків. Відповідальності за порушення принципу правової визначеності, звісно немає жодної, окрім політичної – тобто, виборець на наступних виборах (коли вони будуть) може не проголосувати за партію чи депутата, які взяли учать у швидкому голосуванні.
З різних джерел, в тому числі й з інтерв’ю Данила Гетманцева, голови парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, стає зрозумілим, що тогорічне рішення про підвищення податків не було останнім.
Наприклад, Forbes.ua повідомляє про деталі зустрічі Міжнародного валютного фонду та українських посадовців. Згідно з усіма даними, цього року ми будемо готуватись до підвищення податків у 2026 році. Податки, які будуть змінені загалом відповідають Національній стратегії доходів. Мова йде про підвищення ставки податку на додану вартість, прогресивну шкалу податку на доходи фізичних осіб, а також — посилення детінізації економіки. Знову під пильною увагою «чи потрібна вона» спрощена система оподаткування, а саме — її застосування великими бізнесами для зменшення податкового навантаження.
Якщо звернутись до вищезгаданого інтерв’ю, то зрозуміло, що у фокусі уваги будуть і користувачі цифрових платформ, які отримують дохід за їх допомогою. Уряд планує внести до парламенту законопроєкт, яким будуть імплементовані директиви ЄС щодо оподаткування цифрових платформ, які використовуються, наприклад для замовлення таксі або доставки їжі. Оскільки змусити декларувати доходи користувачів неможливо, то цифрові платформи отримають статус податкових агентів.
В планах зміни підходів до оподаткування нерухомого майна – виходячи з його вартості, а не квадратних метрів.
Так само мова йде і про можливе розширення доступу податкової до банківської таємниці, це передбачено Національною стратегією доходів також. Чи зрадіють інвестори від такої прозорості – питання риторичне. Головна з проблем наразі та, що плани зміни податкового навантаження озвучуються, а більш-менш конкретні цифри таких планів – ні. Тобто, планувати щось наперед важко, як іноземному інвестору, так і національному.
Непередбачувані зміни в податковій сфері та й в законодавстві загалом, можуть бути однією з причин, чому інвестори, навіть готові до бізнесу в умовах війни, з пересторогою ставитимуться до українських ініціатив залучення бізнесу. З іншого боку, уніфікація законодавства із директивами ЄС, зробить для європейського бізнесу більш зрозумілим та знайомим нормативне регулювання.
Таким чином інвесторам варто бути готовими до всього і будь-якого розвитку подій. Тобто, до умов договорів, які передбачають урегулювання спорів та відповідальність сторін, варто ставитись вкрай уважно і не лишати їх без належного юридичного аналізу.
- Як почути майбутнє? Молодь, офлайн-спілкування і роль дорослих Олексій Сагайдак 15:49
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук вчора о 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська вчора о 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 15.05.2025 10:27
-
Чим загрожує Україні Сіміон та які шанси Дана – п'ять фактів про вибори президента в Румунії
9825
-
Бізнес-тиждень: Ринки слухають перемовини, Нафтогаз шукає газ, Євросоюз повертає мита
Бізнес 5028
-
Де дивитися фінал Євробачення-2025 і з ким змагатиметься Україна
Життя 4518
-
Міжнародні вимоги до адаптації робочих місць для людей з інвалідністю. Як нам досягти інклюзивності?
Життя
3801 -
Що змінило хід виборів у Румунії і який урок з них має винести Україна
Думка 3554