ПРРО в Україні: кому з цього користь?
Одна з найважливіших податкових реформ, за якою спостерігає не лише Україна, а й її міжнародні партнери — це діджиталізація системи податкового адміністрування.
Один з її найбільш яскравих прикладів — запровадження програмних розрахункових реєстраторів операцій.
Це сучасний інноваційний інструмент податкового адміністрування, який нині вдалося імплементувати лише кільком країнам Європейського Союзу. І сьогодні Україна також успішно втілює цю ініціативу.
Певна революційність ПРРО полягає не лише у тому, що це ефективний механізм податкового адміністрування, що забезпечує справедливу сплату податків. «Родзинка» ще і в тому, що такі ІТ-рішення значно полегшують взаємодію як між бізнесом та Державною податковою службою України, так і між бізнесом та його клієнтами.

Зрештою, це ініціатива, від якої у виграші і держава, і чесні підприємці, і громадяни України — й інтереси всіх в даному випадку перетинаються.
В чому ж користь?
Безоплатне використання. Частина успіху будь-якої реформи полягає в її доступності.
В Україні платники податків мають можливість використовувати програмний касовий апарат, в тому числі наявні його безкоштовні застосунки для мобільних телефонів, комп’ютерів, які можна використовувати без придбання класичних касових апаратів.
Отже, бізнес не повинен витрачати кошти на придбання ПРРО і сплачувати за їх технічне обслуговування.
На сьогодні за підтримки Проекту EU4PFM розроблено технічні вимоги для вдосконалення безкоштовних рішень, розроблених ДПС та для створення застосунків для IOS та web-version. Крім того, Проект також надаватиме підтримку при розробці та вдосконаленні даних ІТ-рішень.

Зручність. Реєстрація Програмного РРО проста. Здійснюється вона через електронний кабінет платника податків.
Інноваційність ПРРО полягає у його мобільності. Вони, на відміну від класичних РРО, зручні для застосування у сфері доставки, виїзної торгівлі. Крім того, ПРРО можна використовувати у режимі оффлайн.
Такі рішення дуже прогресивні і, що не менш важливо, вони істотно зменшують адміністративне навантаження на платників податків у сфері бухгалтерського обліку. А також дозволяють діловому середовищу застосовувати безпаперові технології.
Довіра та прозорість. ПРРО можна сміливо назвати одним з позитивних елементів податкової культури.
Зокрема, він забезпечує прозорість. Адже інформація про продажі автоматично передається до фіскального серверу контролюючого органу. Отже, ця інформація з’являється у кабінеті платника податків і в Податковій службі.
Надалі ДПС зможе розробити рішення, які допомагатимуть автоматично формувати податкову звітність, адже вже наявною буде інформація про всі здійснені операції.
Таким чином, підприємець уникає ризиків щось загубити чи забути — і не потрапляє під штрафні санкції. В першу чергу, це вигідно платнику податків.
З іншого боку, отримана інформація дає змогу податковому органу ефективно здійснювати податковий контроль та імплементувати ризик-орієнтований підхід.
Діджиталізація. Не секрет, що міжнародний успішний досвід нині базується на цифровізації та автоматизації процесів. Це не лише дозволяє заощаджувати бюджетні кошти на бюрократичних процесах, а й зберігає ресурс підприємств та держорганів, дозволяючи направляти їх на розвиток бізнесу та інституцій.
Вільний вибір для підприємців. Важливий аспект у запровадженні ПРРО — у підприємців залишається вибір: користуватись програмним рішенням чи класичним. Крім того, і програмні і класичні РРО можна використовувати паралельно.

Довіра клієнтів. Наявність чеку забезпечує захист прав споживачів, а отже і довірливе ставлення клієнтів до бізнесу. Тим більше, що покупець може самостійно перевірити онлайн, чи виданий йому чек дійсний.
Користуючись же послугами підприємців, які працюють «в тіні», споживач потенційно погоджується на можливі негативні наслідки — відсутність гарантії на послуги чи товар, відсутність відповідальності підприємця за можливу неналежну якість тощо.
Міжнародний імідж держави. Зміцнення податкового комплайнсу —це не лише внутрішній процес, а й те, що зміцнює імідж країни на міжнародній арені, підвищує її інвестиційну привабливість.
Підвищення податкового комплаєнсу. Впровадження ПРРО також робить можливим розширення сфери застосування касових апаратів. В Україні термін «фіскалізація» роками набував негативного відтінку. Однак досвід впровадження таких ініціатив в інших країнах засвідчив, що вони позитивно впливають як на суспільство, так і на бізнес.
Розглянемо це насамперед на макроекономічному рівні. Перш за все, такий підхід спрямований на зміцнення податкового комплаєнсу, сприяє створенню справедливих і рівних умов конкуренції для бізнесу.
Саме завдяки сплаті податків в розвинених країнах світу існує можливість забезпечити гідні пенсії для батьків, якісну освіту для дітей, соціальний захист на випадок безробіття чи хвороби, будувати та оновлювати інфраструктуру.
Бізнес, який працює в тіні не сплачує в бюджет податки, відповідно в держави зменшуються можливості для фінансування програм соціального захисту та розвитку.
На мікрорівні для окремих підприємств такі вимоги забезпечують впровадження більшої фінансової дисципліни всередині самого бізнесу, що і є запорукою їх подальшого розвитку.
Таким чином, поступово виводячи бізнес з тіні, вся держава отримує можливість стати багатшою та сильнішою.
І більш широке застосування РРО як частини комплексних заходів щодо підвищення податкового комплайнсу, безумовно, допоможе досягти цієї мети.

Проект EU4PFM допомагає впроваджувати реформу ПРРО в Україні, надаючи експертну підтримку при розробці нормативно-правової бази, методологічні рекомендації , а також фінансову підтримку для розробки і вдосконалення IT-рішень для ПРРО.
- Готують підвищення тарифів для населення Андрій Павловський вчора о 22:05
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні Дана Ярова вчора о 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян вчора о 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак вчора о 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський вчора о 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина 03.07.2025 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська 03.07.2025 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 639
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 313
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 305
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 145
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася 142
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12677
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
10769
-
Бій-реванш Усик – Дюбуа: де та о котрій дивитися
Життя 8132
-
"Шахедів" побільшає. Як змінились російські удари дронами та як Україна може зупинити їх
6440
-
В Україні знімають адаптацію одного з найуспішніших світових реаліті – The Traitors: деталі
Життя 5042