"Рейдерство" vs "зловживання правом": співвідношення категорій
Розуміння, тлумачення і кваліфікація такого складного, та вже не нового для сучасного українського суспільства правового явища, як «рейдерство» викликає повсякчасні непорозуміння та відмінності.
«Коли множаться закони й укази,
зростають розбої та грабежі»
(Лао-Цзи).
Розуміння, тлумачення і кваліфікація такого складного, та вже не нового для сучасного українського суспільства правового явища, як «рейдерство» викликає повсякчасні непорозуміння та відмінності. Цей правовий феномен сучасності чинить деструктивний вплив на одну із таких основоположних функцій держави за сферою її діяльності, як економічна функція. А, отже, підриває одну із основних засад існування держави, як цілісного апарату.
Відповідний термін увійшов до нашого ділового лексикону нещодавно, та однозначного підходу до розуміння так і не отримав. Чи завжди воно здійснюється поза межами права? Чи можливо його здійснити не тільки у межах формального закону, але й законними способами?
Вперше на законодавчому рівні термін «рейдерство» зустрічається у Постанові Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2006 року № 1673 «Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів». Цією Постановою термінологічного визначення поняття «рейдерство» не надано, лише визначено обов'язок Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відносно попередження, недопущення та боротьби із даним правовим явищем. Згодом була видана низка подібних розпорядчих нормативних актів щодо прийняття організаційних дій та удосконалення законодавчих актів із протидії даному правовому явищу. Простеживши хронологію видання нормативно-правових актів з питань регулювання даної проблеми, ми можемо побачити, що ця проблема зародилась ще у 2000 роках та першочергово торкалась сектору державної економіки та майна, приватизаційних процесів державного фонду власності, фактів розмивання державної частки у статутних фондах суб'єктів господарювання державного сектору економіки, приватно-правового рівня відносин як це існує в Європі, США, РФ дана правова категорія досягла в Україні значно пізніше.
В ході здійснюваного дослідження особливу зацікавленість викликає такий вид, як «біле рейдерство», оскільки для досягнення поставленої мети використовуються законні методи привласнення: прогалини законодавства, корпоративні права, якими наділені учасники, тобто формальний закон. Це правове явище є елементом економічного ринку, а тому становить особливу небезпеку, оскільки, являючись явищем латентним, стає стабільною практикою цивільного обігу та змінює сутність правовідносин. Саме такий вид рейдерства є цікавим у дослідженні співвідношення із категорією «зловживання правом». Положення Цивільного Кодексу України (ч.3.ст.13) закріплюють недопустимість дій особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах. [1]
Якщо виокремити найсуттєвіші ознаки зловживання правом, які проявляються у такій правовій категорії, як рейдерство, то ними будуть такі риси:
1) Шкода наноситься шляхом здійснення права;
2) Здійснення права відбувається всупереч його основним призначенням;
3) Приватний, корисливий інтерес превалює над публічним (суспільним, державним).
У площині корпоративного права зловживати можливо майже будь-якими корпоративними правами, якщо маєш на меті нанести шкоду діяльності товариства. Рейдерство має достатню кількість видів, що класифікуються за особливостями застосування засобів та інструментів корпоративних захоплень підприємств, тощо.
Як бачимо, рейдерство являє собою ніщо інше, як ланцюг операцій, що за допомогою прогалин у законодавстві дозволяє отримати володіння капіталом (підприємством). Це складний, формально законний та високоінтелектуальний процес. «Біле» рейдерство відноситься до правопорушень, що досить складно довести.
На жаль, на сьогодні категорія «рейдерство» існує переважно на публіцистичному рівні ЗМІ. Законодавче регулювання цього явища є фрагментарним, без комплексного підходу, що значно ускладнює його юридичну кваліфікацію. Але не будь-яке рейдерство обов'язково є зловживанням правом. У площині корпоративних правовідносин ці категорії можуть перетинатися.
[1]Цивільний Кодекс України: Офіц. видання. – К.: Концерн «Видавничий Дім «ІнЮре»,2011.-472с.
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук вчора о 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська вчора о 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 15.05.2025 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни Дмитро Мирошниченко 15.05.2025 10:22
- Культ "хастлу" розсипається – і це добре Валерій Козлов 15.05.2025 10:15
-
Чим загрожує Україні Сіміон та які шанси Дана – п'ять фактів про вибори президента в Румунії
9674
-
Угорщина та Словаччина свідомо залежать від енергоносіїв з РФ, маючи альтернативу: звіт
Бізнес 5453
-
Бізнес-тиждень: Ринки слухають перемовини, Нафтогаз шукає газ, Євросоюз повертає мита
Бізнес 5001
-
Де дивитися фінал Євробачення-2025 і з ким змагатиметься Україна
Життя 4512
-
Укрнафта замість Chevron. Спецдозвіл на Олеське родовище змінив власника
Бізнес 3958