Як самостійно ліквідувати ФОП?
Кроки, які потрібно зробити, щоб припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця та зняти з обліку в органах державної реєстраційної служби, фіскальної служби та пенсійного фонду України.
I етап – Подача заяви державномуреєстратору
Для державної реєстрації припиненняпідприємницької діяльності ФОП, підприємець подає державному реєстратору заявупро державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи –підприємця за формою12 (Затверджено Наказом Мін'юст України від 18.11.2016 №3268/5) та пред’являє документ, який посвідчує особу (паспорт громадянинаУкраїни або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документіноземця, або посвідчення особи без громадянства, або посвідку на постійне читимчасове проживання).
У випадку поданнядокументів уповноваженою особою, відомості про яку відсутні в Єдиномудержавному реєстрі, представником додатково подається примірник оригіналу(нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.
Державному реєстраторузабороняється вимагати додаткові документи для проведення реєстраційних дій, якіне передбачені ч. 4 ст. 18 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичнихосіб - підприємців та громадських формувань».
За результатом наданих документів,державний реєстратор протягом 24 годин після надходження документів, поданихдля реєстрації припинення юридичної особи зобов’язаний внести відомості в Єдинийдержавний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадськихформувань та надсилає цю інформацію до податкової, органів статистики, Пенсійногофонду.
IIетап - Зняття з обліку в державній фіскальній службі України (ДФС)
1. Подання заяви прозняття обліку
ДФС анулює статус платника єдиногоподатку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку у разіприпиненняпідприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону -в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратораповідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення. (пп. 2п. 299.10 ПКУ).
Виходячи з викладеного, фіскальнийорган зобов’язаний після отримання інформації від державного реєстратора проприпинення діяльності фізичної особи-підприємця анулювати статус платникаєдиного податку, але на практиці дана норма не працює.
Отже, для зняття з обліку вдержавній фіскальній службі, ФОП повинен подати заяву про відмову від спрощеноїсистеми оподаткування згідно порядку подання заяви про застосування спрощеноїсистеми оподаткування (Наказ Мінфін України від 20.12.2011 № 1675).
У заяві про припиненняпідприємницької діяльності Заявник зазначає відомості про дату (період)припинення платником єдиного податку провадження господарської діяльності (п.7пп. 298.3.1 ПКУ).
Останнім податковим (звітним)періодом вважається період, у якому подано до контролюючого органу заяву щодовідмови від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з припиненням провадженнягосподарської діяльності.
Платникам1-ї та 2-ї груп єдиний податок треба буде сплатити за весь календарний місяць,навіть якщо реєстрацію єдинника анульовано на початку або в середині місяця.
Підсумовуючи викладене, для зняття зобліку в державній фіскальній службі вважаю необхідним ФОП подати заяву вконтролюючий орган для уникнення додаткових нарахувань податкових зобов’язаньта подальших проблем відносно виключення з реєстру платників єдиного податку.
Дата зняття з обліку в ДФС— це дата отримання відомостей про державну реєстрацію припиненнядіяльності. Слід мати на увазі, що підприємця не знімуть з обліку якщо єзаборгованість зі сплати єдиного податку.
2. Подача звітності
Після державної реєстраціїприпинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись уконтролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходивід провадження підприємницької діяльності.
Фізична особа-підприємець має забезпечитиостаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, вустановлені строки подати відповідному контролюючому органу річну податковудекларацію за звітний рік у передбачені строки:
- підприємцями 1–2-ї груп — протягом 60календарних днів після завершення звітного періоду;
- платниками 3-ї групи — протягом 40 календарних днівпісля закінчення звітного періоду.
Деклараціянадається в паперовому вигляді, з написом від руки «Ліквідаційна».
3. Проведення перевірки
Державна фіскальна служба можепризначити та провести документальну перевірку такої фізичної особи - платникаподатків за наявності підстав та з урахуванням строків давності, передбаченихКодексом. Згідно п.102.1. Податкового кодексу України строк давності становить1095 днів.
Контролюючі органи можуть перевіритиза період ведення діяльності ФОП:
- своєчасність декларування доходів ісплати податків;
- подання звітності та сплату ЄСВ.
Отже, з вищевикладеного випливає, щопісля припинення підприємницької діяльності, платник податків залишається наобліку для можливості проведення взаєморозрахунків по платежам за податками тазборами.
III етап - зняття зобліку в Пенсійному фонді України (ПФУ)
Уразі отримання від державного реєстратора повідомлення про внесення до Єдиногодержавного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодоприпинення нею підприємницької діяльності, орган Пенсійного фонду в 10-деннийтермін проводить документальну перевірку платника єдиного внеску, що маєнайманих працівників, щодо правильності нарахування, обчислення та сплатиєдиного внеску. На основі акта перевірки, платник єдиного внеску здійснюєостаточні розрахунки.
Фізичні особи - підприємці, які немають найманих працівників, подають до органу Пенсійного фонду звіт пронараховані суми єдиного внеску за період роботи у звітному році та копію актуперевірки органу державної податкової служби і здійснюють остаточні розрахунки.
Рішення про не проведення перевіркиплатників єдиного внеску може бути за наявності одночасно таких умов:
O платникомєдиного внеску подана вся передбачена Законом звітність з нульовимипоказниками;
O платникомєдиного внеску у період після 01 січня 2011 року не використовувалась працяфізичних осіб;
O уконтролюючому органі відсутня інформація щодо нарахування (виплати) платникуєдиного внеску доходів, які є базою нарахування єдиного внеску;
O уплатника єдиного внеску відсутня заборгованість зі сплати єдиного внеску;
O платникєдиного внеску (фізична особа - підприємець) знімається з обліку післяпроведення перевірки (у разі її проведення), здійснення остаточного розрахункузі сплати єдиного внеску та закриття інтегрованих карток.
Після проведення позаплановоїперевірки фізичної особи - підприємця, яка має найманих працівників, звіреннярозрахунків з платником єдиного внеску, проведення ним остаточного розрахункута на підставі довідок про відсутність заборгованості із сплати страховихкоштів, наданих фондами соціального страхування, орган Пенсійного фонду Українискладає довідку про відсутність заборгованості.
Датою зняття з обліку платникаєдиного внеску є дата внесення запису до реєстру страхувальників.
IV – Закриття рахунків вбанках
Фізична особа-підприємець повинназакрити наявні банківські рахунки шляхом подачі відповідної заяви до відділеннябанку.
Якщо після припиненняпідприємницької діяльності залишились незакритими його рахунки у фінансовихустановах (крім рахунків, відкритих для зарахування коштів на вимогу фізичнихосіб), ДФС доводить до відома цих установ таку інформацію про припиненняпідприємницької діяльності та зняття з обліку платника податків.
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку Олена Гаркуша 10:24
- Незаконна передача земель лісового фонду під забудову в Дніпрі Павло Васильєв вчора о 13:42
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв 21.02.2025 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак 21.02.2025 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева 21.02.2025 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська 21.02.2025 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва 21.02.2025 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко 21.02.2025 02:29
- Виклик для Європи і світу: підсумки Мюнхенської безпекової конференції Ніна Левчук 20.02.2025 17:03
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність Аліна Москаленко 20.02.2025 15:32
- Практика розгляду справ про хабарництво: ВАКС vs місцеві суди Іван Костюк 20.02.2025 13:30
- Про що Україні говорити з європейськими країнами в плані безпекової компоненти Олександр Калініченко 20.02.2025 11:23
- Гра на виживання України: Трамп за чи проти Путіна?! Дмитро Зенкін 20.02.2025 09:00
- "Закон і порядок" на крайньому заході України Євген Магда 19.02.2025 15:47
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році Альона Векліч 19.02.2025 14:49
- Завершення приватизації Укрспирту. ЄМК. Придбання прав вимоги до боржника 212
- "Закон і порядок" на крайньому заході України 203
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку 154
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність 79
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? 76
-
З Фонду національного добробуту РФ зникло понад 100 тонн золота
Фінанси 3073
-
Фонд Баффета звітує про рекордний прибуток завдяки інвестиціям у страхування
Бізнес 2000
-
22 200 гривень: актуальна ставка оренди гектара землі
Бізнес 1872
-
452 світанки в полоні. Історія захисника Маріуполя, який пройшов російські катівні
1417
-
Лідер сирного ринку проданий за борги. За Гадячсир заплатять 44 млн грн
Бізнес 1194