Нові правила адвокатської етики: можливо треба дещо підкорегувати?
Як відомо, нові «Правила адвокатської етики» були затверджені Установчим З'їздом адвокатів України ще 17 листопада 2012 року. Разом із тим, досі чомусь висловюються думки про те, що, мовляв, у адвокатів тепер двоє Правил...
Як відомо, нові «Правила адвокатської етики» були затверджені Установчим З'їздом адвокатів України ще 17 листопада 2012 року. Разом із тим, досі чомусь висловюються думки про те, що, мовляв, у адвокатів тепер двоє Правил (натякаючи на "чинність" Правил адвокатської етики, що схвалені Вищою кваліфікаційною комісією адвокатури при Кабінеті Міністрів України від 1 жовтня 1999 року). З тією тезою не можу погодитись навіть з урахуванням положень ст.1 нових Правил (дослівно: "Норми цих Правил не відміняють і не замінюють положень чинного законодавства про адвокатуру та адвокатську діяльність, а доповнюють і конкретизують його" - наразі важко зрозуміти, чому ця норма попала до ст.1, а не, умовно кажучи, до таких собі Перехідних положень). Але тим не менш, ми маємо розуміти, що будь-який нормативно-правовий акт може існувати, тобто бути чинним, лише за умови його прийняття ПРАВОМОЧНИМ органом і в ЗАКОНОДАВЧО ПЕРЕДБАЧЕНОМУ порядку). Але що ми маємо сьогодні? ВККА при Кабміні вже немає. Натомість Указом Президента України "Про визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України" від 31.10.2012 № 620/2012 визнано таким, що втратив чинність й Указ Президента України від 5 травня 1993 року № 155 «Про Положення про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури та Положення про Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури». Саме в Положенні про ВККА (пункт (г) ст.10) й сказано, що Вища кваліфікаційна комісія адвокатури "схвалює Правила адвокатської етики". В той само час нині чинне ПОЛОЖЕННЯ ПРО ВИЩУ КВАЛІФІКАЦІЙНО-ДИСЦИПЛІНАРНУ КОМІСІЮ АДВОКАТУРИ (яка в певному сенсі є правонаступницею ВККА) жодного натяку про прийняття Правил адвокатської етики не містить. Натомість є положення про те, що "Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури підконтрольна і підзвітна з'їзду адвокатів України та Раді адвокатів України" (п.3 Загальних Положень). Таким чином, навіть якщо припустити, що попередні Правила спеціально ніхто не скасовував, то наразі діють Правила, які а) затверджені на більш високому рівні (З'їздом, а не дисциплінарною комісією), б) прийняті в часі пізніше.
Між тим, і в нових Правилах не все так безгрішно, як того б хотілося.
1. Нові Правила чомусь позбулися статті, що дає визначення термінам, що вживаються. На наш погляд, це аж ніяк не додає зручності у користуванні, тим більше, що Правила адресовані широкому колу осіб, які будуть вимушені звертатись за визначенням до інших НПА.
2. Окремої уваги заслуговує нормативне викладення у ст. 12 Повага до адвокатської професії наступних її положень:
-… виконувати законні рішення органів адвокатського самоврядування, прийняті в межах їх компетенції, що не виключає можливості критики останніх та їх оскарження… .
Чи може піти на користь централізація і підпорядкованість у справі захисту інтересів інших осіб адвокатом? На нашу думку, це є негативним моментом.
3. Істотного скорочення зазнала ст.13 Вимоги до рекламування адвокатської діяльності. У Правилах 1999 р. рекламування адвокатської діяльностірописується доволі змістовно. Особливої ваги це набуває, коли йдеться про недобросовісне, а інколи заздалегідь оманливе рекламування діяльності.
4. Щодо ст.28 Гонорар, то на нашу думку визначення поняття, підстав обрахування, інші підстави, що мають значення, більш конкретизовані у Правилах 1999 р. (ст.33).
Якщо Ви знайшли більше недоречностей у Правилах адвокатської етики, прошу до обговорення.
- Суд відмовив у позові до ФОП щодо псування техніки після ремонту Артур Кір’яков вчора о 19:08
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? Олег Сніцар вчора о 17:12
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори Христина Кухарук вчора о 17:03
- Мінеральна угода США та України: шанс на нову енергополітику чи дорогий експеримент? Ростислав Никітенко вчора о 15:55
- Інвестування в Україну – аналіз досвіду іноземних компаній Сильвія Красонь-Копаніаж вчора о 13:30
- Як спадкоємцю за кордоном не загубитися у правовому лабіринті Світлана Приймак вчора о 13:28
- Психологічна готовність до пластичної операції – більше, ніж "налаштування" Дмитро Березовський вчора о 12:42
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? Антон Новохатній 04.05.2025 16:55
- Відповідальність батьків за шкоду, завдану дитиною: кейс наїзду на пішохода Артур Кір’яков 03.05.2025 09:28
- Кібербезпека в руках людей: чому найслабша ланка – не код, а співробітник? Михайло Зборовський 02.05.2025 14:56
- "Дачна революція": Верховний Суд дозволив реєстрацію місця проживання у дачному будинку Арсен Маринушкін 02.05.2025 13:48
- Відповідальність батьків за тілесні ушкодження, завдані їхніми малолітніми дітьми Артур Кір’яков 02.05.2025 09:28
- Економіка агресора радує своїм падінням Володимир Горковенко 01.05.2025 20:07
- Пенсійна реформа 2025 року Андрій Павловський 01.05.2025 18:17
- Все про ПДВ: коротка інструкція від адвоката Сергій Пагер 01.05.2025 09:52
-
У Чернігові демонтували пам’ятник борцям за незалежність: про що йдеться
Життя 4676
-
Що головне і що парадоксальне в угоді з США про корисні копалини
Думка 4097
-
Зміна пріоритетів: молоде покоління радше зменшить заощадження, ніж відмовиться від хобі
Життя 3523
-
"Ми скорочуємо більше ніж удвічі наше виробництво", – фіндиректор Ferrexpo
Бізнес 3457
-
Заборонений в Україні. Хто такий Сіміон і чим його перемога у Румунії загрожує Києву
3221