Який бажаний кінцевий стан ОПК нам потрібен
План реформування та розвитку ОПК повинен відображати чотири ключові компоненти.
Метою реформування та розвитку оборонної промисловості є досягнення такого стану, коли ОПК буде виконувати наступні цілі:
- Підтримувати Сили оборони і забезпечувати необхідну стратегічну незалежність та свободу дій для України шляхом задоволення критичних вимог сил оборони і забезпечення суверенного контролю над життєво важливими спроможностями;
- Забезпечувати країну необхідними інструментами стратегії та зовнішньої політики; і
- Зменшувати негативний економічний вплив від витрат на оборону шляхом збереження активів в Україні, створенням робочих місць та отриманням експортних надходжень.
Чотири ключові компоненти
При цьому Стратегія реформування та розвитку ОПК повинна обов’язково відображати чотири ключові компоненти:
- Чітке розуміння нинішньої ситуації в галузі, огляд державної політики та шляхів дій уряду у сфері оборонної промисловості;
- Визначення «бажаного кінцевого стану» (end state) для оборонної промисловості, беручи до уваги всі стратегічні документи, оборонний огляд, всі стратегії щодо галузей промисловості, розвитку науки і технології;
- Чітке розуміння контексту, в якому промисловість повинна розглядатися і в якій вона повинна діяти: виклад стратегічних та життєво-важливих інтересів, геостратегічних тенденцій, конфліктів в регіоні, тенденції конфліктів у світі;
- Власне сама Стратегія реформування та розвитку ОПК з планом дій щодо підтримки існуючих оборонних промислових можливостей і закладення основ для розширення оборонної промисловості в майбутньому.
ОПК як інструмент стратегічної незалежності
Оборонна промисловість є одним з ключових елементів загальної оборонної спроможності, оскільки вона дозволяє економічно ефективно купувати необхідні системи, забезпечувати обслуговування і підтримку їх життєвого циклу, виконувати ремонт та модернізацію існуючого обладнання.
Ключовими елементами цього рівня можливостей є:
а. Створення та виробництво високоякісного озброєння та військової техніки;
b. Технічне обслуговування, ремонт та капітальний ремонт, що робить Сили оборони незалежними або частково незалежними від іноземних виробників оригінального обладнання та незалежними від їх урядів, а також скорочує терміни при самостійному проведенню робіт в середині країни. Це має бути практично можливим для більшості обладнання та систем, що використовуються силами оборони;
c. Виробництво запасних частин для ОВТ та виробництво боєприпасів, що дає змогу швидко задовольняти непередбачувані потреби військових та дає необхідний рівень незалежності від іноземних виробників.
Залежно від свого діапазону можливостей, оборонна промисловість може також забезпечувати для країни більший рівень стратегічної незалежності, що потенційно звільняє країну від необхідності в тій чи іншій мірі узгоджувати свою політику з різними провідними країнами:
1. Це може бути досягнуто найбільш рентабельним шляхом, розвиваючи здатність проводити адаптацію та модифікацію іноземного обладнання відповідно до особливих вимог Сил оборони;
2. Наступним рівнем, що є вищим за попередній, є розробка системної інтеграції, яка дозволяє придбати обладнання, системи та підсистеми різних країн та інтегрувати їх на місцевому рівні;
3. Ще вищим рівнем є розробка та виробництво власного обладнання та систем, оптимізованих для Сил оборони. Це вимагає більших інвестицій, але це виправдано, коли театр військових дій потребує обладнання, яке не є загальнодоступним, або коли операційний стиль Сил оборони потребує іншого обладнання, ніж те, яке використовується супротивником, або коли стратегічні міркування вимагають більшого рівня незалежності від провідних країн. Україні варто використовувати всі три варіанти.
---------------------------------------------
Залежно від рівня спроможності, оборонна промисловість також слугує Уряду потужним інструментом зовнішньої політики шляхом здатності забезпечувати країн-партнерів обладнанням та системами, та підтримувати це обладнання та системи. Це також слугує інструментом в сенсі отримання більшої незалежності в зовнішній політиці від провідних країн.
Нарешті, в залежності від рівня досягнутої спроможності, ОПК може бути головним чинником розвитку, розширення та поглиблення науково-технологічної бази, та чинником сприяння національній індустріальній політиці, отримання валютної виручки від експорту обладнання та відповідних послуг та створення робочих місць. Як мінімум, це дозволяє уникати відтоку (експорту) валюти та робочих місць в інші країни під час оснащення власних Сил оборони.
Оборонна промисловість може бути навіть фактором зміни профілю економіки.
- Бізнес з країнами Близького Сходу: що потрібно знати про гроші, темп і традиції Любомир Паладійчук вчора о 21:38
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар вчора о 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак 08.07.2025 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова 08.07.2025 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова 08.07.2025 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска 08.07.2025 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар 08.07.2025 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш 08.07.2025 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко 08.07.2025 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора 08.07.2025 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Готують підвищення тарифів для населення 707
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 142
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 128
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? 95
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини 87
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6510
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 5777
-
Україна з нуля збудувала винятковий ВПК, але він працює лише на 60% – фон дер Ляєн
Бізнес 3783
-
Мовний апгрейд: як правильно сказати українською "пир горой", "в рассрочку" і ще вісім фраз
Життя 3193
-
Укрзалізниця закупить вагони нового покоління: основні характеристики
Бізнес 3017