Досвід співфінансування дорожньої інфраструктури на прикладі Канади
Продовжуючи цикл статей щодо співфінансування дорожньої інфраструктури слід відмітити що, одним із найбільш вдалих прикладів у світовій практиці являється досвід Канади.
Успішно розроблені програми реформ у Канаді призвели до позитивних наслідків: демократизації суспільства шляхом залучення громадян до ухвалення рішень, активізації політичного процесу, покращення якості надання державних послуг, раціонального використання бюджетних коштів, сприяння місцевому і регіональному розвитку, покращення транспортної інфраструктури.
Канада має сучасну транспортну систему. Особливу роль у ній відіграють трансконтинентальні магістральні залізниці та автомобільні шосе, що перетинають континент від Атлантичного до Тихого океану вздовж кордону з США, тому для країни характерна значна протяжність транспортних шляхів.
Канада є федерацією, що складається з десяти провінцій, трьох територій, що знаходяться під управлінням федерального Уряду та муніципалітетів, що утворюються провінційними Урядами.
Що стосується розподілу повноважень у сфері інфраструктури Канади, то до компетенції федерального Уряду належить усього 4%, до компетенції провінцій відноситься - 33%, а до компетенції муніципалітетів відноситься цілих 63%.
Щодо фінансування, то більшість доріг у Канаді фінансується із провінційного бюджету, незначна частина - із муніципального, певну частину коштів (додаткове фінансування, близько 15%, на підтримку провінційних програм розвитку інфраструктури) відшкодовує федеральний бюджет. Водночас, інфраструктурні проекти національного значення, які пролягають через територію муніципалітетів, провінцій та національних парків співфінансуються на 1/3, 1/2, або 3/4 з федерального бюджету, в залежності від рішення федерального Уряду, а також фінансових можливостей конкретних провінцій, територій та муніципалітетів.
У Канаді є три головні джерела фінансування дорожньої галузі: податок на пальне, сплата за реєстрацію транспортних засобів, податок на нерухомість. Податок на пальне розділяється між федеральним та провінційним бюджетом, але федеральний бюджет потім повертає провінційному певну частину, залежно від потреб та кількості населення провінції. Втім, провінції мають право встановлювати власні розміри податків та пропорції їх використання на різні потреби. Наприклад, у провінції Онтаріо витрати на утримання автодорожньої інфраструктури щорічно становлять 8-10 млрд долл., при населенні у 14 млн чол., що орієнтовно складає 650-700 долл. на рік на душу населення.
Крім, цього фінансування інфраструктурних проектів відбувається за рахунок спеціально створених фондів федерального рівня, таких як:
The Federal Gas Tax Fund (GTF) – фонд на 21,8 млрд дол. на 10 років, який забезпечує передбачуване, довгострокове, стабільне фінансування для канадських муніципалітетів, щоб допомогти їм побудувати і оживити їх місцеву інфраструктуру, створюючи робочі місця і довгострокове процвітання. Щороку федеральний фонд GTF надає допомогу у розмірі 2 млрд долл. муніципалітетам в якості постійного джерела федерального фінансування проектів місцевої інфраструктури (будівництво доріг та мостів, громадський транспорт, водопостачання, водовідведення тощо).
New Building Canada Fund (NBCF) - фонд розрахований на 14 млрд дол. на 10 років, що виділяється на основі співфінансування, для побудови стратегічних інфраструктурних проектів національного, регіонального та місцевого значення, які сприяють економічному зростанню, створенню робочих місць та підвищенню продуктивності праці.
NBCF має два основних напрямки видатків:
$ 4 млрд дол. на розвиток національної інфраструктури (National Infrastructure Component), який передбачає фінансування проектів, що мають загальнодержавне значення, з акцентом на проекти, які мають широкі суспільні вигоди, і які сприяють довгостроковому економічному зростанню і процвітанню;
$ 10 млрд дол. на розвиток провінційно-територіальної інфраструктури (National and Regional projects), який підтримує інфраструктурні проекти національного, регіонального та місцевого значення, які сприяють економічному зростанню, захисту навколишнього середовища, а також підвищенню спроможності громад.
Кожна провінція, територія та муніципалітет отримує федеральну підтримку власних пріоритетних інфраструктурних проектів на десятилітній період функціонування програми. Видатки фондів здійснюються із розрахунку базової суми на душу населення.
Також слід зазначити, що для вирішення економічних проблем і визначення перспектив регіонального розвитку в Канаді, є шість Агенцій з питань регіонального розвитку (The Regional Development Agencies — RDAs), які охоплюють усю країну:
Atlantic Canada Opportunities Agency (ACOA);
Canada Economic Development for Quebec Regions (CED);
Canadian Northern Economic Development Agency (CanNor);
Federal Economic Development Agency for Southern Ontario (FedDev);
Federal Economic Development Initiative for Northern Ontario (FedNor);
Western Economic Diversification Canada (WD).
Діяльність Агенцій з питань регіонального розвитку в цілому зосереджена на підготовці, реалізації та моніторингу програм і проектів регіонального розвитку, моніторингу соціально-економічного розвитку регіонів; створенні умов для інституційного та інфраструктурного розвитку регіонів; комерціалізації наукових розробок та відкриттів; допомозі малому та середньому бізнесу ефективно конкурувати на світовому ринку; наданні допомоги в питаннях реагування на економічні спади і кризи тощо.
Крім цього, Агенції покликані сприяти диверсифікації, узгодженню та включенню пріоритетів регіонального рівня (в тому числі провінційного, територіального та муніципального) у стратегічні пріоритети національної політики. Це відбувається завдяки координації Агенціями відносин між ключовими стейкхолдерами різного рівня: урядом, громадськими і науково-дослідними інститутами та іншими заінтересованими сторонами.
- Бізнес з країнами Близького Сходу: що потрібно знати про гроші, темп і традиції Любомир Паладійчук вчора о 21:38
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар вчора о 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак 08.07.2025 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова 08.07.2025 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова 08.07.2025 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска 08.07.2025 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар 08.07.2025 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш 08.07.2025 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко 08.07.2025 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора 08.07.2025 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Готують підвищення тарифів для населення 707
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 142
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 128
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? 95
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини 87
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6509
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 5741
-
Україна з нуля збудувала винятковий ВПК, але він працює лише на 60% – фон дер Ляєн
Бізнес 3761
-
Мовний апгрейд: як правильно сказати українською "пир горой", "в рассрочку" і ще вісім фраз
Життя 3177
-
Укрзалізниця закупить вагони нового покоління: основні характеристики
Бізнес 3010