Відшкодування шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди
Важко уявити динамічний рух сьогодення без автомобіля або іншого наземного транспортного засобу, який активно використовується людством та пристосований майже до будь-якого виконання завдання, що ставить собі на меті суспільство.
ЗаконодавствоУкраїни, зокрема ст. 5 Закону України «Про обов’язкове страхуванняцивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»(Надалі - Закон) вказує, що об’єктом обов’язкового страхуванняцивільно-правової відповідальності є майнові інтереси, що не суперечатьзаконодавству України, пов’язані з відшкодуванням особою, цивільно-правова відповідальністьякої застрахована, шкоди, заподіяної життю, здоров’ю, майну потерпілихвнаслідок експлуатації забезпеченого транспортного засобу.
Такимчином, у разі виникнення дорожньо-транспортної пригоди (Надалі - ДТП)відшкодуванняспричиненої шкоди відшкодовується страхувальником, тобто страховою організацієюв межах законодавства та договору страхування.
Страховуорганізацію кожна особа вправі обирати на власний розсуд.
Страховаорганізація не може відмовити будь якому страхувальнику в укладенні договоруобов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності (ст. 14 Закону).
Договористрахування відповідно до ст. 10 Закону поділяються на:
- Внутрішні договори обов’язковогострахування цивільно-правової відповідальності, (діють виключно на територіїУкраїни);
- Договори міжнародного страхування діютьна території країн, зазначених у таких договорах. Договори міжнародногострахування діють на території країн – членів міжнародної системиавтомобільного страхування «Зелена карта», що визначається і діє в цих країнах.
Розмірграничного розміру страхової суми відповідно до ст. 9 Закону становить:
- За шкоду, заподіяну майну потерпілих –50 000 (п’ятдесят тисяч грн) на одного потерпілого.
У разі якщо загальний розмір шкодиза одним страховим випадком перевищує п’ятикратну страхову суму, відшкодуваннякожному потерпілому пропорційно зменшується.
- За шкоду, заподіяну життю та здоров’юпотерпілих – 100 000 (сто тисяч грн) на одного потерпілого.
Слідмати на увазі, що розмір франшизи при відшкодуванні шкоди, заподіяної майнупотерпілих, встановлюється при укладенні договору обов’язкового страхуванняцивільно-правової відповідальності і не може перевищувати 2 відсотки відстрахової суми, в межах якого відшкодовується збиток, заподіяний майнупотерпілих (п. 12.1. ст. 12 Закону).
Страховевідшкодування завжди зменшується на суму франшизи, розрахованої за правиламицього підпункту.
Франшиза при відшкодуванні шкоди,заподіяної життю та/абоздоров’ю потерпілих, не застосовується (п. 12.2. ст. 12 Закону).
Закончітко визначає особливості страхування цивільно-правової відповідальностіокремих категорій громадян України зокрема відповідно до ст. 13 Закону,учасники бойових дій та інваліди війни, що визначені законом, інваліди Iгрупи,які особисто керують належним їм транспортними засобами, а також особи, щотранспортними засобами, належним інваліду Iгрупи,у його присутності, звільняються від обов’язкового страхування цивільно-правовоївідповідальності на території України.
Відшкодуваннязбитків від ДТП, винуватцями якої є зазначені особи, проводить Моторнетранспортне страхове бюро України (МТСБУ).
Доситьпоширеними є випадки коли договір страхування не може покрити усіх завданихзбитків потерпілій особі.
Втакому випадку згідно зі статтею 1194 Цивільного кодексу України, в якійзазначено, що особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разінедостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повноговідшкодування завданої нею шкоди зобов’язана сплатити потерпілому різницю міжфактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).
Якправило вищезазначену різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатоюдоводиться стягувати з винуватця дорожньо-транспортної пригоди в судовомупорядку.
Шкодащо може бути стягнута у судовому порядку з винуватця ДТП є моральна або матеріальна шкода, щорозраховується відповідно до законодавства та потребує обґрунтованого правовогодоведення в судовому порядку.
Ознайомитисяз подібними судовими рішення щодо стягнення з винуватця ДТП моральної таматеріальної шкодиможливо за вказанимипосиланнями тут:
http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/45294776http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/42170195
Слідвраховувати, що судова практика у даних справах є досить різною і залежитьбезпосередньо від того чи іншого конкретного випадку який вагомо впливає настягнення моральної та матеріальної шкоди спричиненої внаслідок ДТП.
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) Христина Кухарук 16:22
- Как оформить наследство в Украине, если вы находитесь за границей: пошаговая инструкция Віра Тарасенко 14:50
- Централізація закупівель: як Україна та ЄС підвищують ефективність державних витрат Олена Усеінова вчора о 17:38
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? Денис Терещенко вчора о 15:07
- Як уникнути блокування податкових накладних? Сергій Пагер вчора о 08:47
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз 22.05.2025 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра 22.05.2025 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 22.05.2025 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 22.05.2025 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 22.05.2025 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 22.05.2025 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 21.05.2025 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 21.05.2025 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 21.05.2025 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич 21.05.2025 11:39
- Хто вбив Андрія Портнова? 3411
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ 216
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі 151
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) 89
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? 82
-
Нові 1920-ті, "кернесанс" і "Геть від Москви!": як живе Харків за 30 км від Росії
8333
-
Від $2000 за квадрат і робітники з Індії. Ігор Ніконов про майбутнє ринку нерухомості
Бізнес 7400
-
Виклик Маску: як Китай утричі обігнав Starlink за потужностями виробництва супутників
Думка 7254
-
Натреновані на вбивство: Кремлю доведеться розв'язувати проблему розлючених фронтовиків
Думка 6550
-
"Агресор космічного масштабу". Ексрозвідниця США про загрозу РФ, Китаю і нову роль України
5737